İslam Alimi

Maliki Mezhebi Hakkında Bilgi

Ehli sünnet mezheplerden biri olan Maliki mezhebi hakkında fazla bir bilgiye sahip değiliz. Bu konuda Maliki mezhebi hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: İmam Malik’e nisbetle anılan Maliki mezhebi Medine merkezli ve Hicaz fıkhının sistematik bir hale getirilmesiyle ortaya çıkmış olan bir fıkıh mezhebinin ismidir. Maliki mezhebinin kurucusu İmam Malik 93/711 yılında Medine’de doğmuş 179/795 yılında aynı şehirde vefat etmiştir. Medine’de zamanının değerli alimlerinden ders alan İmam Malik belli bir zaman sonra Peygamber mescidinde dersler okutmaya başlamıştır.

Yaşamı boyunca Medine’de kalan İmam Malik’in fıkhının yapısında bu Medine’nin çok önemli bir yeri vardır. Diğer mezheplerden ayrı olarak Medine halkının amelini hüküm çıkarmada bir delil olarak kullanır. Maliki mezhebinin oluşmasında İmam Malik’in Mescid-i nebi’de yaptığı derslerin büyük rolü bulunmaktadır. Derslerinde Ebu Hanife’nin ders halkasının tersine, talebeleriyle meseleleri tartışma ve fikir alışverişinde bulunma yerine sadece bilgi verme anlatma metodunu uygulamıştır. Bu sebeple devrinde mezhep tam sistematik hale gelememiş, bunu öğrencileri yapmıştır.

Maliki mezhebi hadislerin yanında, maslahatı, istihsanı ve istıshabı da fıkhi konuları çözerken dikkate almıştır. Sahnun’un el-Müdevvene isimli eseri Maliki fıkhındaki en önemli eserdir. Zira Muvatta’yı bizzat İmam Malik kaleme almış olmasına rağmen bu kitap fıkıh sistematiğine göre kaleme alınmamıştır. Bu sebeple bütün fıkhi konuları içermemektedir. Ancak el-Müdevvene İmam Malik’in ve mezhebin değerli müçtehit alimlerinin fıkhî görüşlerini sistematik bir tarzda işlemektedir.

Maliki mezhebi daha çok İmam Malik’in talebeleri vasıtasıyla Mısır, Kuzey Afrika ve Endülüs’te yayılmıştır. Bugün de Afrika’nın kuzeyi ve batısındaki Libya, Trablus, Tunus, Cezayir, Fas, Merakeş, Sudan ve Afrika sahillerinin çoğunluğu Maliki olup, Irak, Suriye, Hicaz ve yukarı Mısır’da da bağlıları bulunmaktadır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 33 YORUM
 1. denis dedi ki:

  4 mezhepten de olmamamız caiz midir?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı sitemizin Anasayfasında yayınlanmıştır.

 2. Mehmet dedi ki:

  Ben Hanefilikten maliki mezhep ine geçmek istiyorum ve malikiler nasîl ibadadet eder yanı hanifelikten farklı olan seyler nedir

  1. islamalimi dedi ki:

   Bu ciddi bir konudur. Bu konuda eğitim görmeniz şarttır. Başka bir mezhebin en azından ilmihali iyice öğrenilmeden mezhep geçişi yapmak caiz değildir.

  2. seda dedi ki:

   Ayyyy bizde bilmiyığ

 3. Rümeysa dedi ki:

  selamun aleyküm ilk önce Allahın sayesinde sonra da sizin sayenizde ödevimden yüksek puan aldım Allah sizden razı olsun başarılarınızın devamını dilerim

 4. İMAMHATİPLİ dedi ki:

  4 MEZHEBİ BİRLİKTE KULLANABİLİRMİYİZ?

  1. islamalimi dedi ki:

   hayır kullanamazsınız.

 5. Hatice dedi ki:

  Esim maliki mezhebinden ben hanefiyim, ben kurban kesmelimiyim, esim maliki olarak aile icin bir tane yeterli olacagini soyluyor bu durumda ben ona mi tabi olmaliyim yoksa kendim kesmelimiyim ?

  1. islamalimi dedi ki:

   Kurban gelir meselesidir. Eşinizin ayrı sizin ayrı geliriniz var ise her ikinizde kesmelisiniz. Eğer eşiniz kesmezse kesmeye bilir zira kurban farz değildir. Ancak sizin kestiğiniz kurban sizin kestiğiniz kurban olmaktadır ve eşiniz kurban kesmiş sayılmamaktadır. Kurbanı aile kesmez kurbanı maddi gücü olan bireyler kesmektedir.

 6. Ahmet dedi ki:

  İsyamda hak mezhep 4 tanedir.
  Hanefi Maliki Şafii Hanbeli…
  Bunlardan herhangi birisiyle amel edebiliriz.Lakin yaşadığımız yerde hangisi yaygınsa onun hükümlerini öğrenmek daha kolay olacağı ve daha eksiksiz ibadet yapılacağı için yaygın olanına geçmek en doğrusu olacaktır.

 7. nasya dedi ki:

  ben yeni başladım namaza ve , ben sünniyim , ama bu mezhebler benim kafamı karıştırdılar , şimdi yani ben sünniyim hangi mezhebe göre namaz kılmalıyım ???,

  1. islamalimi dedi ki:

   istediğiniz mezhebi seçin hanefi olur şafi olur hambeli maliki olur seçtiğiniz mezhebe göre ibadetlerinizi yerine getirin.

  2. Hakan dedi ki:

   İslâmda mezhepçilik yoktur!Kuranı kerimi oku ve anla güzel kardeşim

 8. merve dedi ki:

  Cevaplayanın ismi nedir?

  1. welcome to cehennem dedi ki:

   Allah sizden razı olsun ne güzel bir yazı ve ne güzel bir site olmuş.

 9. Yaren dedi ki:

  Çok kısa uzun lazım.

 10. ecenur dedi ki:

  Çok iyi ya.

 11. hehe dedi ki:

  güzel bi site 🙂

 12. böyle siteye can kurban dedi ki:

  iyi güzel bir yazı olmuş.

  1. ecenur dedi ki:

   Âynen katılıyorum.

 13. hatice dedi ki:

  Malikilerin ibadetleri hanefilerinkinden biraz dahamı değişik. Benim arkadaşım fasdan geliyor yani berberi.

  1. islamalimi dedi ki:

   Ufak ayrıntılar her mezhepte mevcut.

 14. mısafır dedi ki:

  Allah ne muradınız varsa versin. Çok teşekkürler.

 15. sevim dedi ki:

  çok güzel bir site size teşekkürler.

 16. dedi ki:

  Zayn Malik 🙂 Çok güzel bilgiler site sahiplerine teşekkürler.

 17. Yakup dedi ki:

  Eyvallah Sağ olun sizin sayenizde ödevimin birazını yaptım.

 18. Salla İsmimi Panpaa dedi ki:

  Güzel yani ne diyemm. Oku oku bitiremedim qüzelmiş 😀

 19. Burcunaz dedi ki:

  sayenizde ödevimi yaptım çok iyi ve güzeldi teşekkür ederim.

 20. betül dedi ki:

  Sağolun sayenizde ödevime yarımcı oldunuz.

 21. Ayşe dedi ki:

  sağolun din hocası ödev verdi sayenizde onu yaptım:D :d

 22. Bengü dedi ki:

  Sağ olun ödevimde yardımcı oldunuz.

  1. nefise dedi ki:

   site güzel ama ? 😀

BİR YORUM YAZ