Çocuk

Malik ismi çocuğa konur mu?

Es selamun aleykum hocam malik ismi çocuğa konur mu konursa bu isim çocuğa ağır gelir mi saygılarımla hocam.

Cevap: Bu isim çocuğa ağır gelir cümlesini insanlardan çokça duymaktayız. Fakat bu yerinde bir söz değildir. Zira bu tür isimlerin her ne kadar manevi anlamı büyük olsa ve denildiği üzere ağır olsa da İslam dini açısından bir sakıncası yoktur. Birebir sizin sorunuza dönecek olur isek Malik ismi çocuklara koyulabilir. Fakat bu noktada önemli olan bir nokta vardır. Zira bu isim yüce Mevlamızın sıfatlarından biridir. Bu ismin anlamı için Malik isminin anlamı başlıklı konuya baş vurabilirsiniz.

Bu ismi dilediğiniz taktirde çocuğunuza koyabilirsiniz. Fakat İslam inancı açısından en uygun olanı Abdulmalik şeklinde olacaktır ki bu isim Malik (Her şeye sahip) olan Allah’ın kulu manasına gelmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Malik ismi sıfat olarak da kullanılmaktadır. Mal sahibi, ev sahibi gibi. O yüzden malik ismi kullanılabilir. İmam Malik var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu