İslam Alimi

Levhi Mahfuz Nedir?

Levh, demek üstünde yazı yazılabilen bir tahta, ya da masa veya düz yüzey manasına gelir. Kelimenin çoğulu ise elvahtır. Bu deyim Kuranı kerimde şöyle geçmektedir: “Hakikatte o, levh-i mahfuzda bulunan şerefli Kuran’dır.” (Buruc, 85/21-22).
Ayette anlatılan Kuran’ın korunmuş bir levhada bulunduğudur. Nitekim levh-i mahfuz Yüce Allah’ın olmuş olan ve olacak her şeyi tesbit ettiği bir kitap ya da bilgi hazinesidir.

Yüce Allah’ın bilgisi bizim gibi acizlerin anladığı manada bir levhaya ya da tahtaya yazılmaktan münezzehtir uzaktır. Ancak Yüce Allah’ın katındaki planda, ezeli bilgisinde tüm yaratılmışlar isimleriyle, ömürleriyle ve diğer tüm davranışlarıyla bulunmaktadır.
Bu yüce kitap bizim anladığımız yönde, kalemle veya mürekkeple yazılmış bir kitap değil, kainatın kaydıdır ki hadislerde bundan levh-i mahfuz diye bahsedilmektedir.

Zira bu ayetler de tüm bilgi ve gerçeklerin levh-i mahfuzda kayıtlı olduğunu bildirilmektedir:

“Biz her şeyi bir kitapta (levh-i mahfuzda) sayıp yazmışızdır.” (Yâsîn, 36/12),
“Gaybın anahtarları Allah’ın yanındadır. Onları ondan başkası bilmez. O karada ve denizde ne varsa bilir. O’nun ilmi dışında bir yaprak bile düşmez. O yerin karanlıkları içindeki tek bir taneyi dahi bilir. Yaş ve kuru ne varsa hepsi apaçık bir kitaptadır.” (En’âm, 6/59)


Hakikaten bu ayetlerden de anlaşıldığı üzere; göklerde ve yeryüzünde insan ilminin keşfedip henüz insanlığın hizmetine sunamadığı çok güzel hazineler bulunmaktadır ki, Allah bunları bilir, vakti geldiğinde, dilediği kuluna bu hazinelerden sunar, dilediğini de kendi ilminde saklı tutar.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ