CamilerResimler

Lao Huasi Sufi Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

İslam dininin, dünya üzerinde yayılmaya başladığında tebliğ gönderilen ülkelerden biri de Çin’dir.  Vahyin ilk yıllarından bu zamana kadar da Çin’de İslamiyet yavaş ta olsa yayılmaya başlamış ve ibadet yapmak amacıyla camiler açılmıştır. İslam mimarisinin dışında olarak yapılan bu eserlerin farklı oldukları için ilgi çektiklerini de söylemek mümkündür. Niuie, Huaisheng, Xi’an’da Büyük Camii, Haarbin Camii, Tarançi Camileri Çin mimarisinin en belirgin eserlerindendir. Klasik Çin mimarisinin dışına çıkılarak inşa edilen camilerden biri olan ve üzerine Çin harfleriyle kocaman ‘Cami’ yazılan Lao Huasi Sufi Camii’nin ise, Çin’de bulunan en sıra dışı ve en güzel camilerden biri olduğu söylenebilir.

Çin’de bulunan Lao Huasi Sufi Camii, sıra dışı mimarisiyle dünya üzerinde de en çok dikkat çeken camilerden biridir. Bunun yanı sıra, Lao Huasi Sufi camii, oldukça modern bir görünüme sahiptir. Lao Huasi Sufi Camii, her tarafını çevreleyen metrelerce uzunluktaki sütunları ve tamamen camdan oluşan duvarları sayesinde, oldukça dikkat çeken estetik ve güzel bir görünüme sahiptir. Caminin merdivenlerinde birbirinden güzel kırmızı renklerdeki çiçeklerin yer aldığı bahçesinin çevre düzenlemesi de oldukça iyi yapılmıştır ve ayrıca temizlik ve sadeliğiyle dikkat çekmektedir. Lao Huasi Sufi Camii’nin 3 adet küçük olmak üzere bir adette büyük kubbesi bulunmaktadır. Yeşil renk kullanılan bu kubbelerin üzerinde sufiliğin sembollerinden biri olan hilal vardır.

Bu haliyle Lao Huasi Sufi Camii’nin görünümü oldukça modern ve sadedir. Ayrıca birkaç kattan oluşan camiinin çok büyük olduğunu da belirtmekte fayda vardır. Eğer sizin de gezmek veya yaşamak için Çin’e yolunuz düşerse, Çin-İslam sentezinin en güzel eserlerinden biri olan Lao Huasi Sufi Camii’ni görmenizde yarar var.

Lao Huasi Sufi Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu