İslam Alimi

La Havle Ve La Kuvvete Duası ve Anlamı

Bu çok büyük bir dua ve zikir olan La Havle Ve La Kuvvete duasını okumakta büyük faziletler vardır. Birçok derde deva olan bu dua sıkıntıda olan kul ile rahmeti sonsuz Yüce Mevla’sı arasında adeta bir köprü görevi görmektedir. Görülen zulüm, afet, sihir, büyü, sıkıntıdan ve sayamayacağımız kadar birçok konuda bu dua çok tesirli ve faydalıdır. Bir kulun tek yapması gereken samimi bir kalp ile yüce Mevlasına ulaştırmaktır.

Zira hiç bir iş Mevla’mıza güç değildir ve Yüce Mevla’mız şüphe yok ki kullarını çok sevmektedir. Bu büyük dua ise bu yardıma güzel bir vesile olmaktadır. La Havle Ve La Kuvvete duasının Arapça okunuşu şöyledir:

Arapça metninin Türkçe okunuşu ise şöyledir: La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.
Bu güzel duanın anlamı ise şöyledir: “Bütün güç ve kuvvet, yalnızca en Yüce ve en Büyük olan Allah’ın (c.c.) yardımıyla elde edilir.”

Bir kul bu duayı okuyarak yüce Mevlamıza şunları ifade etmektedir: “Yüce Allah’ım! Senin sonsuz yardımın olmadan ben asla bir şey başaramam. Ve bu aciz kulunun senden başka dayanacağı, yardım dileceği bir şeyi yoktur”.

La Havle Ve La Kuvvete Duası ve Anlamı

La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim kaç kere okunmalı?

Bir çok İslam alimi bu büyük dua hakkında çeşitli uygulamalar belirtmektedir. La havle vela kuvvete duasının okuma adeti hakkında alimlerimiz tarafından en yaygın okunma şekli 1000 kere okunmak şeklindedir. Tabi gönülden geldiğince söylenebilir ki gönülden geldiğince söylemekte de ayrı bir güzellik vardır. Örneğin sıkıntılı bir durum olduğunda veya sinir hali olduğunda ve hatta büyü, sihir, muska gibi şeylerden korkulduğunda söylemekte hayırlar vardır.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 44 YORUM
 1. Mercan dedi ki:

  İçinde dua bulunan mesajlar paylaşılıyor. Kasten mi yapılıyor ya da cahillikten mi, bilmiyorum. O paylaşımda geçen dua şöyleydi; la havle vela aliyyul azim. Ben bu duanın tam olmadığını gördüğüm an anladım. Ve böyle yazıldığında anlamını merak ettim

 2. durmuş dedi ki:

  bu duayı evde buldum ve tam olarak anlamını merak ediyorum Allahımme ya da rabbi cebraına ve mükaine ve isaretiyle ve azraiyle ibrahimime ve ismaiyle isak ve yakübe ve münzitel berekati vet tevrat vez zeburi veli incili vel türkani ve la havv ve ilâ billahil aliyyil aziyn la illahe illahül melikül hakkul mübin Muhammedin resülüllahi sadık kal ya haham ya da haham ya hayyil ya kayyümü ya da zel celali vel hahaha ikram e ya da haham arsil azıyni en yorzülrani helalan tayyiban bir ramatike ya erhamer rahimiyn yemliha mekselina mislina mernüş dobaniş sazanüş ketestatıynüs kıtmıyr

 3. Yüksel dedi ki:

  çeviri doğru mu acaba? 2 kere La kelimesi geçiyor. La Hayır demek ya da Yok demek değil mi? Yani Allahtan başka güç ve Kuvvet yoktur olmamalı mı çeviri??

  1. islamalimi dedi ki:

   Arapçadaki cümle yapısı biraz farklıdır. Dua şöyledir “Yoktur güç ve yoktur kuvvet” dolayısı ile Türkçeye çevrilincce şöyle denilmektedir mealen “Güç ve Kuvvet yoktur”.

 4. Ferhat dedi ki:

  Bi zahmet zahmet çekelimki kabul olsun hak etmek lazım

 5. sezai dedi ki:

  allaha hergun dua ediyorum ama Allah dualarımı kabul etmiyor hiç bir işim ras gitmiyor çok üzülüyorum her şeyin suçlusu Ben oluyorum sanırım Allah beni sevmiyor inancımı kaybetmek uzereyim

  1. islamalimi dedi ki:

   Unutmayın büyüklerimizin dediği gibi beterin beteri vardır. Sizin düşüncenize göre işleriniz rast gitmiyor olabilir. Ancak sizin için hayırlı olanı Yüce Mevla’mız bilmektedir.

  2. Eymen dedi ki:

   Allah’tan her zaman hakkımızda hayırlı olanı istemeli ve hiç bir zaman ümit kesmemeliyiz. Ne kadar inançlı olursak ve ne kadar Allah’a tevekkül edersek Allah bize yardım eder.Yani inancımızı yitirmemeliyiz. Allah bizi daha iyi tanır. Belki istediğiniz sizin için hayırlı değildir bunu Allah daha iyi bilir. O yüzden hiçbir zaman Allah beni sevmiyor dememeliyiz. O bize karşı çok merhametlidir. Okul, iş, evlilik, vs. hayatımızda ne olursa olsun birşeye azmettiğimiz zaman Allah’a tevekkül etmeli yani O’na güvenmeliyiz. Allah kendine tevekkül eden kullarını sever. Allah ile aramızdaki dua bağını hiçbir zaman koparmamalı O’na sımsıkı bağlanmalıyız. Sabrı,şükrü hayatımızdan hiçbir zaman çıkarmamalıyız. Allah yar ve yardımcınız olsun..

  3. burak dedi ki:

   insanlar iman ettik demekle imhatan edılmeden bırakılacaklarınımı sandılar ? anbekut suresi 2. ayet
   and olsunki sizi açlık ölüm mal kaybı fakirlik herşey ile sınayacagız… sabredenlere müjdele… bakara 155

   sakın ALLAHTAN uzaklaşma şeytan yapıyor bunu sana sen bu degılsın senı kaçırıyor umıdını yitirtiyor
   bak sana ayet söyluyorum 2 tane sakın vazgeçme ” eger bu davayı kaybedersen sonsuzu kaybedeceksın”

  4. cicek dedi ki:

   Fahr-i Kâinât Efendimiz:
   “–Bir kul günah olan veya akrabâsı ile darılmasına yol açan bir şeyi dilemedikçe yahut acele etmedikçe duâsı kabûl olunur.” buyurmuştu.
   “–Yâ Rasûlallâh! Acele etmek ne demektir?” diye sordular.
   Allâh Rasûlü (sav):
   “–Kul; Nice defâlar hep duâ ediyorum da Rabbim duâmı kabûl etmiyor. der. Duâsının hemen kabûl edilmemesi sebebiyle bıkar ve duâyı bırakır. (İşte o zaman acele etmiş olur.)” cevâbını verdi. (Müslim, Zikir, 92)

  5. Ozan dedi ki:

   Senin istediğin belki de senin için hayırlısı değil.Duadan vazgeçme ve hayırlısı ne ise onu iste..Ve üzülme sakın..

  6. Muhammet dedi ki:

   sizin şer bildiklerinizde hayır hayır bildiklerinizde şer vardır….Zamanı vardır ümitsizliğe kapılma…

  7. Cumhur dedi ki:

   Selâmün aleyküm, 14 yıldır çok sıkıntı ve bunalım içindeyim , namaz ve dua ediyorum nedense sıkıntılar artıyor, esmai Hüsna dan isimleri zikredilen ediyorum . Ümitsizlik şiddetli gerilim ve sıkıntılar hiç gitmiyor aşırı yorgunluk , bu durumdan nasıl çıkarım?

   1. Cumhur dedi ki:

    18 yıl önce bir davet duası yapmıştım tabi bu yaptığım davetin zamanında pek yaşam şeklim ,iyi değildi alkol falan kullanıyordum, davet duasını yaptıktan 2 ay falan sonrası gece 4 te eve sarhoş biçimde geldim yattım rüyamda cinmi neydi beni çok kötü korkuttulan uyandığımda titriyordum korkudan bunn ozaman yaptığım davet duasindan kaynaklandığınıda bilmiyordum hayatım o rüyayı gördükten sonra çok değişti çok sıkıntı ve bunalım içindeyim 3 ay kadar önce tesadüfen gogle dan 18 yıl önce yaptığım duayı aradım okuyanlar genelde he aynı rüyayi görüyormus. Sorum ben bu sıkıntı ve bunalımdan nasıl çıkarım ? Namaz kılan birisiyim dua çok ediyorum

    1. islamalimi dedi ki:

     Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.Namaz ve duaya devam edin.Lahavle duasına da devam edin inşaallah bu sıkıntılarınızdan kurtulacaksınız.

    2. cumaliceber dedi ki:

     internetten rukye ayetlerini dinlemeye çalışın. ben de bu sıra araştırıyorum. bilmiyorum sonucu ne olur. iyi araştırın ve para isteyen hocalara sakın paranızı kaptırmayın. fatiha, ayet el kürsi, felak, nas, ve ihlas surelerini sürekli okuyun.

     1. Cumhur dedi ki:

      Ayetel kürsi Felak ve nas günlük okuyorum. Birde birsey merak ediyorum anlayaniniz varsa cevap verin ben 18 yıl önce yaptığım davet duasindan 2 ay sonra beni rüyamda korkutan cin , yaklaşık o rüyada 10 yıl sonra gene rüyamda gozuktu gördügumde tuglerim diken diken oluyor . Ama en son o zamandı ondan sonra rüyada falan görmedim şimdiye kadar . Bu sıkıntı ve değişik ruh hallerini cinlerin yaptığı bir iş midir? Ben kendimi inancı sağlam birisiyim dua namaz hepsini yapıyorum.

  8. ercin dedi ki:

   bende aynı durumdayım

 6. Mustafa dedi ki:

  Merhabalar, benimde çok büyük sıkıntılarım var hergün okumaya çalışıyorum. Dua ederseniz sevinirim rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun

  1. islamalimi dedi ki:

   Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

  2. TEVFIK dedi ki:

   ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN …SIZDE BIZE DUA EDIN….

 7. Aysen dedi ki:

  Sayin admin bu duayi. Hemen hemen hergun yüz adet okuyorum fakat geçen bir davam vardı hali olduğum halde avukatım karşı tarafla işbirligi yaptı yada bana öyle geliyor oldukça zararla ayrıldım. Dünyam başıma yıkıldı ağlamaktan başıma ağrılar giriyor Allah duama karşılık vermedi diyemem tabi fakat öyle bir çıkmazdayim ki neye tutsam elimde kalıyor maddi manevi zor durumdayım hem sizden dua istiyorum hemde tavsiyeniz varsa almak ister im

  1. islamalimi dedi ki:

   Yüce Mevla!’mız her duayı kabul eder. Ancak şu an ki durumunuzda mutlaka bir hayır vardır. Siz sabırla duaya devam edin. İnşaallah bu yokuşun birde inişi olacaktır. Yüce Mevla’mız yar ve yardımcınız olsun.

 8. kdjfk dedi ki:

  Evliyim bebeyim ve birde kart koca vadiyeli çalışıyor ve okuyoruz çok zorlanndığımız oluyor Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.

  1. islamalimi dedi ki:

   Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

 9. özlem dedi ki:

  Benimde borçlar yüzünden sıkıntılarım var okudukça rahatladığını hissediyorum kalbimin inşallah borçlarımıda ödeme fırsatı verecek yüce rabbim

  1. eser dedi ki:

   Insallah
   La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim

 10. Meryem bulut dedi ki:

  Bende her zaman bir ise başlarken bu duayı okuyorum hiç aklıma gelmeyen yerlerden yardım görüyorum ve bir anda sasiriyorum. O an yüce mevlamin benim yanımda olduğunu hissediyor ve şükrediyorum. Elhamdülillah

 11. Erhan dedi ki:

  Ben de çok sıkıntılı bir haldeydim, sürekli geçmişe dair sıkıntılı anlar aklıma geliyordu ve ruhen çok sıkılıyordum. Allah u teala bu dua ile yol gösterdi, sürekli okuyarak kalbimin ferahladığını, sıkıntıların dağıldığını görüyorum, şükürler olsun kuvvet sahibi şevkatli rabbime. Hepinize selam kardeşlerim.

 12. MEHMET dedi ki:

  BENDE DUA EDİYORUM ÇOK ZOR DURUMDAYIM SİZLERDENDE DUA BEKLİYORUM İNŞALLAH ALLAHIN İZLİYLE HEPSİ BİTECEK NE OLUR BENİM İÇİNDE DUA EDİN ŞİMDİDEN ALLAH RAZI OLSUN

 13. fuat dedi ki:

  24 yaşındayım şuan hastanede yatıyorum tahlillerim hep kötüye gidiyordu hayati tehlikem vardi tam kan aldıklarında bu duayı ediyorum sonuçlar iyi geliyor rabbimin sayesinde buradan yürüyerek çıkacağım..

  1. islamalimi dedi ki:

   Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

  2. Özkan dedi ki:

   İnşallah kardeş

  3. Belkıs dedi ki:

   allah şifa versin sen bu inanç ve azimle yenersin inşallah ?

   1. Melih Altınova dedi ki:

    Allah şifa versin kardeşim. Hz Mevlana’nın da dediği gibi “iyi olan herşey sabırdan sonra gelir”

  4. Serkan yerkazan dedi ki:

   İnşallah güzel yürekli kardeşim

 14. hakan dedi ki:

  çok okudum.Allahın izni ile ödenmesi imkansız olan borcumdan kurtuldum

 15. Erdoğan dedi ki:

  Okumayı nasip edene şükür ve hamdolsun

 16. melek dedi ki:

  Çok etkili bir zikir,hemde anında ..dilimden hiç düşürmem ,sinirlendiğinizde ,tehlike anında ,karsınızdakı kişi sinirliyse ,bir işinize başlarken,yola çıkarken,büyü etkisinde olanlar…rahatlayınca ve tehlike geçinceye kadar veya korunmak için..ne sıkıntınız varsa onun için okuyun. Gece yatarken okumaya başlıyorum okurken uyuyorum..en az 7 kere,daha iyisi 41 kere …

 17. zeynep rüşven dedi ki:

  bir tanıdığım 41 gün boyunca günde 1000 defa Lehavle çekersem eşimin sıkıntılarının Allahın izniyle inşallah geçeceğini söyledi. Bugün 14’üncü günüm Allah’ım hiç ummadığımız biranda bir kapı araladı.inşallah hakkımızda hayırlı olur.

 18. Dilek dedi ki:

  Ozellikle 200 adet okumaya devam edin her gün karşılaştığınız güzellikleri göreceksiniz benide çok sıkıntılardan kurtardı Allahın izniyle Allahım teşekkür ederim lutfundan bu güzellikleri ihsan ettiğin için.

  1. Ozgur dedi ki:

   Bu söz dağları yerinden kaldırır.

  2. hayriye dedi ki:

   inşallah yarabbim bizimde sıkıntılarımızı yok et hayırlı kapılar aç yarabbim

 19. Türkan dedi ki:

  Bu dua ve lailahe illa ente subhaneke duası her zaman beni feraha çıkarmıştır aklınıza geldikçe çok sıkıntı ve sinir hallerinde her ikisinde buldum çareyi diyebilirim bolbol okuyun

BİR YORUM YAZ