Genel

Kuzenimle Aynı Odada Yatabilir miyim?

Tövbe etme konusunda mesela misafirliğe açık şekilde gidersem gittiğim kişi kuzenim kadın ve bir de kocası var onlar başka odada yatıyorlar ama ben açık olarak gidiyorum. Ben 6 yaşındaki kuzenimin çocuğuyla (erkek) aynı odada yatıyorum ama farklı yataklarda bu günah olur mu?

Açık gitmekten bahsetmiyorum onun günah olduğunu biliyorum böyle aynı odada yatmak birde kuzenim ve kocası başka odadayken 6 yaşındaki erkekte benimle aynı odadayken o uyuduğunda falan tövbe etsem mesela bilerek bilmeyerek işlediğim küfürler için af dilesem kabul olur mu? Yoksa orada açık bulunduğum için o çocukla aynı odada bulunduğum için ibadete haram karıştırmak mı olur?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, siz bir bayan olarak açık gezmeniz İslam dininde günahtır. Siz anladığımız kadarı ile bunun farkındasınız. Kuzeniniz ile aynı odada yatmanızın günah olup olmaması şartlara bağlıdır. Bu şartların en önemlisi ise kuzeninizin sizinle aynı cinsiyette olup olmamasıdır. Siz bir bayansınız ve kuzeniniz bir erkek. Bu İslam dininde günahtır. Ancak kuzeninizin 6 yaşında olduğunu ve akıl baliğ olmadığını düşündüğümüz taktirde bu günah olmayacaktır. Ancak İslam alimleri bir tavsiye olarak bunu da hoş görmemişlerdir.

Tövbe konusunda ise insanlar pek çok günahı bilerek işlemektedirler. Bu nedenle bir günahı bilerekte işlemiş olsak ve pişman isek mutlaka tövbe etmeliyiz. Bu duaya örnek olarak şöyle bir dua önerebiliriz. “Ya Rabbi bilerek veya bilmeyerek işlediğim günahlardan sana sığınırım. Sen beni af eyle”.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. peki mesela bir kişi açık dışarı çıksa namahrem erkek onu görürken dua etmesi ya da tevbe etmesi küfür müdür (içinden ya da dışından)

    1. Başı açık gezmek bir bayan için günahtır. Ancak bir bayanın bu durumu dua etmesine veya tövbe etmesine engel değildir.

  2. böyle başkası varken edilen tevbe yani namahrem erkekte evdeyse ve açık şekilde duruyorsam kuzenimin oğlu 6 yaşında olanda aynı odadayken uyuyorsa ibadete haram karıştırmak olmaz mı bu yerdeyken mesela küfre tevbe etsem yada başka bir şeye dua falan etsem

    1. İbadete haram karıştırmak olmaz. Çünkü 6 yaşında bir çocuk akıl baliğ değildir ve size namahrem değildir. Ancak İslam dini bu konularda bizlere hassas olmayı tavsiye etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu