Abdest

Küvette Gusül Alabilir miyiz?

Hocam küvette gusül alabilir miyiz. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Değerli ziyaretçimiz, Havuz olsun yada büyük bir küvet olsun bir kez dalıp çıkmakla gusül abdesti alınmış olur. Fakat, burada önemli olan havuz ya da küvetin su kapasitesidir.

Şafii mezhebine göre, bir suyun temiz sayılması ve temiz kalması için, içinde en az iki kulla/ yani yaklaşık iki yüz altı (206) litrelik su bulunması gerekir.

Hanefî mezhebinde ise su, avuçlandığında elimizin dibe değmeyecek derinlikte olması gerekir, yüzeyinin yaklaşık olarak 50 m2 olması bir suyun çok sayılmasının şartıdır.

 Kişi Su oranı açıklanan miktarın altında olan havuz yada küvette, kimi organlarını gusül abdesti niyetiyle yıkarsa, bu su müstamel olduğu için manen temizleyicilik vasfını kaybetmiş olur ve başka uzuvların gusül abdesti için uygun bir su olmaktan çıkar.

Bundan dolayı bir kişi suyu temiz, fakat kapasitesi küçük olan bir küvet ya da havuz gibi bir şeyin içine, önceden hiç bir organını batırıp çıkarmadan, tüm bedeniyle girip çıkarsa aldığı gusül kabul olur. Önemli olan su temiz olsun ve tüm vücud mutlaka ıslanmış olmalı kuru bir yer kalmamalı. Bunun yanı sıra, hiç kullanılmamış olan bir su ile de ağız ve burnuna da su alınması gerekmektedir.

Son olarak Şunu belirtelim ki en iyisi ve en temiz olanı, havuz ve küvetlerin içerisine girmeyip, dışında kalıp suyu el ya da bir kap ile alıp gusül almaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu