İslam Alimi

Kutsal Mübarek Aylarımız dan Muharrem Ayı …

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

Her dinin, milletin kutsal ya da mübarek olduğu, diğer zaman dilimlerinden farklı , kendine özgü belirli gün veya ayları vardır. Yüce dinimiz İslâm’da da bu tür gün, gece ve aylar vardır. Şüphesiz insan için en önemli gün ve zamanlardan birisi de böylesine mübarek zamanlardır. Çünkü her şey zamanla var olmakta, gelişmekte ve yine her şeyde zamanla yok olmaktadır. İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan böylesi önemli günler Salih amel işlemek bulunmaz fırsatlardan birisidir. Böylesi zamanları, gerektiği biçimde değerlendirebilenler hem dünyada hem de ahrette huzuru kullar yakalayacaklardır. Allah’ın kulları için ihsan ve kereminin bollaştığı, bolluk ve bereketin arttığı Muharrem ayıdır. Hicri takvimin ilk ayıdır. Her türlü savaşın yasaklanmış olduğu haram aylardan biridir. Hiristiyanlar ve Yahudiler tarafından da kutsal sayılan bir aydır.14 Ekim 2015 günü Muharrem ayı ve hicri yılbaşıdır.
 
Muharrem ayında yüce Rabbimiz, bizlere de af ve mağfiret dilememiz için çok büyük bir imkân vermiştir. Ayrıca ‘Aşure’ gününü de içinde barındıran muharrem ayı, Allah’ın 10 peygambere 10 farklı ikram ve ihsanda bulunduğu mübarek bir aydır.

Aşure günü 10 peygambere verilen 10 ikram ve ihsan:

 1. Hz. Musa’nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusunun sulara gömüldüğü gün.
 2. Hz. Nuh’un Cudi Dağı’nın üzerine gemisini demirlediği gün.
 3. Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulduğu gün.
 4. Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edildiği gün.
 5. Hz. İsa’nın dünyaya gelip semaya yükseldiği gün.
 6. Hz. Yusuf’un kardeşlerinin attığı kuyudan çıkarıldığı gün.
 7. Hz. Davud’un tövbesinin kabul edildiği gün.
 8. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in doğduğu gün.
 9. Hz. Yusuf’un hasretinden kaynaklı gözleri kapanan Hz. Yakub’un görmeye başladığı gün.
 10. Hz. Eyyûb’un hastalığından şifaya kavuştuğu gün.

Peki, bu mübarek ayı nasıl değerlendirmeliyiz?

Oruç: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Muharrem ayından bir gün oruç tutan kimseye, bir gününe karşılık otuz günlük sevap vardır.” buyurarak bu ayda tutulan orucun önemine değinmiştir. Ramazan oruçlarından sonra tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçlardır. Muharrem ayının ilk 10 günü veya 9, 10 ve 11. günleri oruç tutanlara kat kat sevap yazılır. Peygamberimiz, bilhassa Muharrem ayının 10. gününe denk gelen aşure gününde oruç tutmayı tavsiye etmiş ve “Aşure günü tutulan oruç, geçmiş senenin günahına kefaret olur” buyurmuştur. Yahudilere benzememek için de yalnızca Aşure gününde değil, Muharrem ayının 9. veya 11. gününde de oruç tutmamızı önermiştir.

Namaz: Muharrem ayının ilk gecesi şöyle niyet ederek bir Tesbih Namazı kılınır:

“Ya Rabbi, bu yeni senede beni mağfiret-! İlâhîne, rıza-i ilâhîne ve hidayet-i ilâhîne mazhar eyle. Yeni açılan amel defterimi rıza-i ilâhîne muvafık amel ile doldurmayı bana nasip eyle. Beni gadab-ı ilâhîne duçar edecek amellerden muhafaza buyur.”
 
Tesbih namazında şunlar okunur:
 

 1. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü’l-Kürsî,
 2. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âmene’r-Rasûlü… (Sûre-i Âl-i İmrân’ın ilk 2 âyeti de ilâve edilerek)
 3. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Hüvellâhüllezî…
 4. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 ihlâs-ı Şerîf.

Namazdan sonra istiğfâr edilir, salavât-ı şerife getirilir ve arkasından duâ yapılır. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

Muharrem ayının 1’i ile 10’u arasında kılınacak namaz:

Muharrem ayının biri ile onu arasında bir defa olmak suretiyle, 2 rek’atte bir selâm vererek 6 rek’at namaz kılınır. Bu namaz akşamla yatsı arasında kılınabileceği gibi, bu vakitte kılınamadığı takdirde yatsıdan sonra da kılınabilir.Namaza şu şekilde niyet edilir: “Niyet eyledim yâ Rabbi, senin rızâ-i şerifin için namaza. Herhangi bir komşumun ve din kardeşimin veyâ herhangi bir kimsenin bana hakkı geçmiş ise, bu hakkın ödenmesi için, Allâhü Ekber…”

 

 1. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 Âyetü’l-Kürsî, 11 İhlâs-ı Şerîf.
 2. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf.
 3. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 1 El-hâkümü’t-tekâsür, 11 İhlâs-ı Şerîf.

 

 1. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf.
 2. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 3 Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn, 11 ihlâs-ı Şerîf.
 3. rek’atte: 1 Fâtiha-i Şerîfe, 10 İhlâs-ı Şerîf okunur. Namazdan sonra duâ edilir.

 
Hayır ve hasenat: Muharrem ayında ihtiyacı olanlara yardım etmeli, sadaka vermeye özen göstermeliyiz. Bu ayda yapılan hayır ve hasenata kat kat sevap yazılır. İkram: Peygamberimiz bir hadislerinde; “Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.” buyurarak, bizleri Aşure gününde ve bu ayda –ailemizin rızkını zora sokmayacak biçimde- bol bol ikramda bulunmaya teşvik etmiştir.

Dua: “Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerif okuyanları, Cenabı Hakk lütfüyle ve keremiyle huzuruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir.” buyrulmuştur. Muharrem ayında bol bol sevap alanlardan olmak dileği ile selam ve dua ile…(Alıntıdır)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ