Namaz

Kuşluk (Duha) Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?

Kuşluk namazı sünnet ve çok faziletli bir namazdır. Duha namazı da olarak bilinen kuşluk namazı iki, dört, sekiz veya on iki rekat olarak kılınmaktadır. Peygamber efendimizin kılmış olduğu ve kılınmasını tavsiye ettiği bir namaz olan Kuşluk namazı en az iki rekat en çok on iki rekat en faziletlisi ise sekiz rekat olarak kılınmasıdır. Kuşluk namazının vakti ise öğlen namazının vaktinden bir buçuk veya bir saat öncedir.

Bu konuda bir çok hadis i şerif yer almaktadır. Bunlardan bir örnek verecek olur isek şu hadis i şerifi zikredebiliriz.

Hazreti Enes (r.a) rivayet ediyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki:
“Kim kuşluk namazını oniki rek’at kılarsa Allah Teâlâ Hazretleri, cennette onun için altından bir köşk bina eder.” ( Tirmizî, Salât 346, (473).

Bu konuda daha çok hadis i şerif için Kuşluk (Duha) Namazı İle İlgili Hadisler başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Kuşluk (Duha) Namazının Kılınışı

Kuşluk namazının ister iki rekat ister isek on iki rekat kılacak olalım. Bu namazın kılınışının en faziletli şekli iki rekatta bir selam vererek, yani ikişer rekat halinde kılmaktır.

Kuşluk (Duha) Namazı 1. Rekat

 • Niyet edilir: “Niyet ettim Allah rızası için bu günkü iki rekat Kuşluk namazı kılmaya”
 • Tekbir getirilir: İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.
 • Sübhaneke okunur.
 • Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur).
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır.

Kuşluk (Duha) Namazı 2. Rekat

 • Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure okunur: (Kuran ı Kerimden en az üç ayet okunur).
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Oturulur.
  Ettehıyyatü okunur.
  Salli ve Barik duaları okunur.
  Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.
 • Selam verilir. Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Böylece Kuşluk namazı tamamlanmış olur. Böylesi güzel ibadetleri dua ile sonlandırmak çok daha güzel olacaktır.

Kuşluk (Duha) Namazında Tesbih Çekilir mi?

Kuşluk namazından sonra tesbihat yapılır mı peki yoksa sadece ellerimizi açıp duamı edilir?

Cevap: Kuşluk namazını kıldıktan sonra isterseniz tesbih çekebilirsiniz. Diler seniz tesbih çekmeyerek sadece dua ederek bitirebilirsiniz.

Kuşluk Namazı Ayakta mı kılınır?

Oturarak mı kıllanıyor yoksa hepsi ayakta mı iki rekatı oturarak dört rekatıda ayakta mı kılmak gerekiyor?

Cevap: Kuşluk namazı oturarak kılınmamaktadır. Ancak ayaklarda bir rahatsızlık var ise veya başka bir bedebsel rahatsızlık var ise oturarak kılınabilinir. Dolayısı ile normal şartlarda her zaman namazı nasıl kılıyor isek kuşluk namazını o şekilde kılmamız gerekmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Duha namazı gündüz kılındığı için dört kılmak gerekiyor deniliyor, dört rekat olarak kıldığımızda ilk oturuşta salli ve barik okunup kalkıldığında subaneke ile mi başlanır, yoksa öğle namazının ilk sünneti gibi mi kılarız(bazı yerlerde nafile namaz dört rekat kılınırken ikindi ve yatsının sünneti gibi kılınır diye okudum kafam karıştı biraz)

 2. S.a hocam 8 rekatlık duha namazında her 2 rekat sonunda selam verdikten sonra tekbir getirecek miyiz?

  1. Niyet ettim Allah rızası için kuşluk namazımın 8 rekatını kılmaya ondan sonra iki iki kılarsın.
   (ALLAH KABUL ETSİN)

 3. Arkadaşalar, Çok şaşırdım. yukarıdaki metinde sorduğunuz bir çok sorunun cevabı var. Biraz dikkat ve istekli olun anlarsınız !

 4. İşrak ve kuşluk namazlarını kılmak istiyorum. Kazası olanlar bu namazları kılamazlar mı?

 5. Kuşluk namazı farz olarak mı sünnet olarak mı niyet edilir şimdiye kadar sünnetini niyet edilirdi kabul olur mu yoksa

  1. Sünnettir ancak niyet ettim 2 rekat kuşluk namazı kılmaya demeniz yeterli olacaktır.

 6. Hocam avvabin namazı askam namazından sonra kılınan nafile bir namaz degilmi neden buradada evvabin diye niyet edelim duha diye niyet etsek olmazmi ?

  1. Hayir normal bir namaz gibi bunu da kilabilirsin en az 2 rekat en çok ise 12 rekat kilabiliriz normal bir namaz gibi kilinir sadece niyet farklidir Niyet Ettim Allah Rızası İçin kuşluk namazimi kilmaya diye niyet edilir normalde kuşluk namazı oturarak kilinmaz ama eger bir rahatsızlığı felan farsa oturarakta kilabilir…

 7. hocam şimdi niyet ediyoruz ya Allah rızası için 8 rekat kuşluk namazına diye ben yani başlıyorum namaza sürelerinde sıkıntı yaşyrm birazda rekatlarda şaşırıyorum bu kuşluk namazında 2 rekatı kılıdıktan sonra diğer iki rekata nasıl geçccez niyet etmiceksek tekrardan ben 8 rekat kılıcam anladığım kadar rabbim kazasz kabul eder inşallah

  1. Sabah namazının 2 rekat sünnetini kılar gibi kılmalısınız. Bunu 4 defa tekrarlayın ve her seferinde 2 rekat kılmaya şeklinde niyet etmelisiniz.

 8. Hocam her iki rekatta bir mi niyet edicez yoksa bu kere niyet etmek yetiyormu ve birde bu namazın farzı yada sunneti varmi

  1. Hayır bir kez niyet yeterlidir.Kuşluk namazı sünnet ve çok faziletli bir namazdır.

 9. Günaydın hocam, namazı 12 rekat kilarsak ve hep 2şer olarak kılarsak niyetlenirken ” Niyet ettim Allah rizasi icin 12 rekat kusluk namazini kilmaya” mi demeliyiz..?
  Veya “Niyet ettim Allah rizasi icin kusluk namazinin 12 rekatinin 2 rekatini kilmaya” mi … Cünkü her selam dan sonra 12 rekat demek doğrumu hocam ondan sordum..

  Mesela 2 rekatini kildiktan sonra geriye 10 kaldigi icin bilemedim nasil niyet edebilecegimi..

  Ve 3 zamm-ı sure olarak hangilerini okumamizi tavsiye edersiniz hocam ?

  Şimdiden Allah razı olsun.

  1. ” Niyet ettim Allah rizasi icin 12 rekat kusluk namazini kilmaya” diye niyet edebilirsiniz. Dilediğiniz ayetleri okuyabilirsiniz.

 10. Kurani Kerimden 3 ayeti ezberemi okuyoruz yoksa kitapla birlikte okunabilir mi ben yeni namaza başladımda

  1. Evet ezbere okumalısınız.Bildiğiniz sure dua var ise onlarla kılın diğerlerinide en kısa zamanda ezberleyiniz.

 11. Hocam 12 rekat kilcam bn mesela niyetm 2 ser. 2 ser mi klmaliyim ve su sekilmi niyet ettm Allah rizasi icin 12 rekatlik kusluk namazinin 2 rekatini kilmaya diye diye mi tamamlicam bunu .ve kaza namazi derkn hocm bn bu yil basladm namaza yasm 20 gecmisteki kilmadm kazalar varken bu namaz kabl olmazmi aydinlat bizi hocm

  1. Kuşluk namazının ister iki rekat ister isek on iki rekat kılacak olalım. Bu namazın kılınışının en faziletli şekli iki rekatta bir selam vererek, yani ikişer rekat halinde kılmaktır.Niyetiniz doğrudur.Bu namazı tabiki kılabilirsiniz.Ayrıca kaza namazlarınızı da kılmalısınız.

 12. Selamün aleyküm, Ben yatili kursa gittigim zamanlar Duha namazini hocalarimiz bize hep 6 rekat kildirirdi Ama siz 2 , 4 , 8 veya 12 rekat diyosunuz simdi ben Duha namazini 6 rekat kilsam yinede kabul olurmu yani 6 rekat’te kilinabiliyormu?

  1. Kuşluk namazı en az iki rekat en çok on iki rekat en faziletlisi ise sekiz rekat olarak kılınmasıdır.

  1. “Niyet ettim Allah rızası için 12 rekat duha namazı kılmaya” şeklinde niyet etmelisiniz.

   1. Her iki rekatta selam veriliyor diye okudum eğer selam veriyorsak 12 rekat için niyet etmek doğru mudur.

   2. Her iki rekat için “Niyet ettim iki rekat evvabin namazı kılmaya” şeklinde niyet etmelisiniz.

 13. 8 rekat veya 12 rekati 4=4 kılmakmı daha iyi olur yoksa 2=2=2 şeklinde dahamı faziletli olur birde 4=4 veya 2=2=2 şeklinde kılınabiliyosa niyeti nasıl yapacaz evvabin namazındaki niyet gibimi yapıcaz su sekilde yani (niyet ettim Allah rızası için 8 rekatlık kuşluk namazının 2 rekâtını kılmaya) tarzındandı şimdiden teşekkür ederim.

  1. İkişer rekat şeklinde kılmanız daha güzel olacaktır. Niyet konusunda ise örnek verdiğiniz niyet şekli doğrudur. Yüce Mevla’mız namazlarınızı kabul eylesin.

 14. 8-9-10 gibi kılınabilir mi kuşluk namazı? ben 16 yaşındayım sevabım daha mı büyük olur genç yaşta kıldığım için.

 15. Namazı 6 rekat kılsak ve son iki rekatta oturarak kIlsak olur mu ? Bu şekilde kılınabilir mi ?

  1. Sağlıklı bir kimsenin namazı oturarak kılması caiz olmaz. Ancak ciddi manada oturmanızı ve kalkmanızı engelleyen bir rahatsızlığınız olduğu taktirde namazı oturarak kılmak caiz olmaktadır.

  1. Nafile namazlar yerine kaza namazlarınızı kılmanız çok daha isabetli olacaktır.

   1. Nafile namazı her zaman nasip olmaz nafile namazlarını kandil gecelerinde ihya olunur kaza namazlarınızı her gün kılabilirsiniz… Bu daha mantıklı düşünürseniz..

   2. Arkadaşlar bir konuyu aydınlatmamız gerekiyor kaza namazı diye bir namaz yoktur bu sonradan uydurulmuş bir durumdur. Fakat bizim diyanet işleri islamiyeti araştırmadıklarından bu konuda fetva veremiyor. Çünkü fetva verirseler kendilierini yalanlamış olacaklar. Bir diğer konuda cemaatlar bir sürü sapık tarikat ve cemaat var. Diyanet işleri ne için var ülkenin din işleri ile ile ilgilenmeyecekmisin senin görevin namaz kıldırma görevlisi istihdam etmek mi? Bu sapık cemaatlar hakkında vatandaşı aydınlatması gerekiyor.

   3. Tarikatları ve cemaatleri neden katıyorsun ama dediğine katılıyorum kaza namazı diye bir şey yok ama insan kılabilir herhangi bir zararı yoktur..

 16. Duhâ namazı, Peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem)’in yaptığı sâbit olan ve ashâbını ona teşvik ettiği müekked bir sünnettir. Kuşluk namazının vakti, Güneş doğduktan 45 dakika sonra başlar, öğle namazına 45 dakika kalıncaya kadar devam eder.

  Ebû Zer (radıyallahü Anhâ) ‘den rivayete göre Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurmuştur:

  “Bir kimse kuşluk namazının iki rekâtına devam etse, günahları deniz köpüğü kadar çok olsa bile affolunur.” (Tirmizi, Vitr, 15)

  1. Aynen öyle kim kuşluk namazını kılarsa yeni doğmuş bir bebek gibi günahları hiç olmaz sanki dünyaya yeni gelmiş temiz kalpli bir insan gibi ne kadar güzel deme düşünsenize bunu duyuyorsunuz hemen abdest alip namaz kilmak istemez misiniz?? Ben isterim

 17. Peki kuşluk namazından sonra alahümme entesselmü ve minkesslam tebarekte ya zel zelaki vel ikram duası okunur mu?

   1. Hocamız Berke kardeşimizin sorusuna cevap olarak ‘gerek yok’ demiş ama bir düzeltme yapalım.

    Sevbân (radıyallahu anh) şöyle dedi:

    Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) selâm verip namazdan çıkınca üç defa istiğfâr eder ve “Allâhümme ente’s–selâm ve minke’s–selâm tebârekte yâ ze’l–celâli ve’l–ikrâm:

    Allah’ım selâm sensin. Selâmet ve esenlik sendendir. Ey azamet ve kerem sahibi Allah’ım, sen hayır ve bereketi çok olansın.” derdi.

    (Müslim, Mesâcid 135, 136.)

    Her namaz sonrası Efendimizin (aleyhisselam) bu kıymetli sünnetini yapalım, Terk etmeyelim inşallah..!

 18. Dört rekatlık nafile namazlarında ikinci rekattan üçüncü rekata kalkarken sadece tahiyyat duasını mı okuyacağız yani dört rekatlık nafile namazlarını öğle namazının sünneti gibi mi yoksa ikindi namazının sünneti gibi mi kılacağız ve her nafile namazının kendine göre kılınışı mı var?

 19. Benim anlamadığım sekiz rekekata sadece birdefa selam verebilirmiyiz yoksa dört rekatada selam verilir mi?

 20. Sekiz rekat diye niyet ettim iki rekat arayla yani ikinci rekatta etteyyatu okudum kalktim allahuekber diyip üçüncüsü dordincuyu kildim etteyyatu okudum allahuekber ded boyle dev etti sekizinci de selam verdim oldu insallah

 21. İki rekat kıldım selam verdim tekrar niyet ettim iki rekat Duha namazı kılmayama diyecem yani hep iki rekat mi diycem anlamıyorum yada sekiz rekat deyip tek selamda bitirsek olmaz mı?

  1. Doğru anlamış sınız, ikişer rekat kılacaksanız iki rekat diye sekiz rekat birden kılacaksanız niyet ettim sekiz rekat kılmaya diyerek kılabilirsiniz.

 22. iki rekatta bir selam verdiğimizde ettehiyyati salli barik ve rabbena dualarını okuyupmu selam verecegiz.

  1. Eğer ikişer rekat olarak kılacaksanız. Her iki rekatta niyet etmelisiniz. Eğer bir seferse sekiz rekat kılacaksanız bir sefer niyet etmelisiniz.

  1. Değerli ziyaretçimiz, konu içerisinde nasıl niyet edileceği yer almakta. Özel bir sorunuz var ise belirtirseniz cevaplayabiliriz.

  1. Değerli ziyaretçimiz, her defasında konu içerisinde yer alan şekli ile niyet etmeniz gerekmektedir.

  1. Bu tamamen yanlış bir bilgi. Bazı kitaplarda bu tür bilgiler vardır. Fakat dayadıkları sağlam bir kaynak yoktur.

   1. Bilhassa evrâd u ezkâr sahipleri Duhâ, Evvâbin ve Teheccüd namazlarını arasıra kılarlarsa çok iyi olur. Vakti olanlar daha sık veya devamlı kılabilirler.

    Duhâ, Evvâbin ve Teheccüd namazları altışar rek’at kılınır. Daha az veya daha çok kılınabilirse de ortası budur.
    Duhâ namazının niyeti:

    Duhâ namazının ilk iki rek’atine:”Niyyet ettim şükründen âciz olduğum bütün nîmetlerine teşekküren Duhâ namazına”
    İkinci iki rek’atine:”Niyyet eyledim şükründen âciz olduğum İslâmiyet nîmetine teşekküren Duhâ namazına”,
    Üçüncü iki rek’atine:”Niyyet eyledim şükründen âciz olduğum Ümmet-i Muhammed’den olmaklığa teşekküren Duhâ namazına” diye kalbden niyet edilir. Duhâ namazının son iki rek’ati oturarak kılınır.

    Evvâbin ve Teheccüd namazlarına niyyet de aynı olmakla beraber, bunlarda ilk iki rek’ate başlarken niyetlerinin tamamını birden yapmak kâfidir. Her selâmdan sonra ayrıca niyete lüzûm yoktur. Evvâbin namazı eğer akşam namazının arkasından kılınacaksa; akşamın akşamın sünnetinden sonra tesbih ve duâ yapılmadan Evvâbin kılınır. Arkasından tesbih çekilip duâ yapılır. (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat)

    Fazilet Takvimi

 23. Sekiz, rekatlık duha namazını kılarken her iki rekatta bir selam vermem gerekiyor mu?

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Her iki rekatta bir selam vermeniz sünnete daha uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu