CamilerResimler

Kurtuba Camii Hakkında Bilgi ve Resimleri

Endülüs Emevi Devleti zamanında yarı vahşi bir bölge olan İspanya’nın başkenti Kurtuba’da 711 yılında inşa edilen ve Kurtuba Mescidi de denilen Kurtuba Camii, mimari özellikleriyle ziyaretçileri kendine hayran bırakmaktadır. Emevi Halifesi olan 1. Abdurrahman’ın devlet işlerinden her gün vakit ayırarak çalıştığı bilinmektedir. Bununla beraber, Emevi Halifesi, caminin tamamlandığını göremeden Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Kurtuba Camii’nin inşaatı ise, 10 yılda ancak tamamlanabilmiştir. Kurtuba Camii, Müslümanların namaz kıldığı bir mescit ve eğitim yeridir. Bununla beraber, Kurtuba Camii’nin en önemli özelliklerinden biri de Avrupa’da inşa edilen ilk üniversite olmasıdır. Kurtuba Camii’nde İspanyalılara tıp ilmi başta olmak üzere pek çok ilim öğretilmiştir. Kurtuba’da yapılan bu mescidin bulunduğu arsa Hristiyan birinden para verilerek satın alınmıştır ve bu parayla Hristiyanlar farklı yerlerde üç tane kilise yaptırmıştır. 1923 adet sütunun kullanıldığı caminin iç kısmı, oldukça etkileyici bir güzelliktedir. Ancak maalesef Cami çok fazla tahrip edildiğinden dolayı bu sütunların hepsi günümüze ulaşamamıştır.

Kurtuba Camii’nin yapımında kullanılan malzemelerin çoğu doğudan getirtilmiştir. Kare şeklinde yapılan Caminin ön kısmında yer alan bir avlusu vardır. Müslümanlar bu avluda abdest almaktadırlar. Mermer sütunların tepesindeki iki renkli mermerden yapılmış kemerler göz alıcı güzelliktedir. Önceleri caminin gece aydınlatılması için 7425 adet kandil kullanılmıştır. Bu aydınlatma işlemi için kullanılan zeytinyağı 24 bin okkadır. Ayrıca caminin içerisinin güzel kokması için 120 okka amber ve öd ağacı yakılmıştır. İspanya, Müslümanlardan tekrar Hristiyanların eline geçince, Hristiyanlar Kurtuba Camii’ni tahrip etmiş ve geri dönülmez zararlar vermişlerdir. Caminin mihrabı Hristiyanlar tarafından ağır şekilde tahrip edilmiş ve mescidin ortasına ucube gibi duran bir kilise yapmışlardır. Ancak kalıntılarıyla bile Kurtuba Camii, harika görünmeye devam etmektedir.

Kurtuba Camii Resimleri

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu