AyetlerKurban

Kurbanla İlgili Ayetler

Kurban ibadeti ile alakalı Kuran ı Kerimde geçen ayetleri belirtir misiniz?

Cevap: Kuran ı Kerimde Kurban ibadeti ile alakalı ayeti kerimeleri şöyle sıralayabiliriz? Tabi bu ayeti kerimelerin bir kısmı birebir Kurbanın ibadet yönü ile bağlantısı olmasa da sizin aradığınız bir konu içerebilir. Bu nedenle bu konu ile alakalı ayeti kerimeleri dehi bu konuda bilirsiniz.

1. Haccı da, umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer (düşman, hastalık ve benzer sebeplerle) engellenmiş olursanız artık size kolay gelen kurbanı gönderin. Bu kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden her kim hastalanır veya başından rahatsız olur (da tıraş olmak zorunda kalır)sa fidye olarak ya oruç tutması, ya sadaka vermesi, ya da kurban kesmesi gerekir. Güvende olduğunuz zaman hacca kadar umreyle faydalanmak isteyen kimse, kolayına gelen kurbanı keser. Kurban bulamayan kimse üçü hacda, yedisi de döndüğünüz zaman (olmak üzere) tam on gün oruç tutar. Bu (durum), ailesi Mescid-i Haram civarında olmayanlar içindir. Allah’a karşı gelmekten sakının ve Allah’ın cezasının çetin olduğunu bilin. (Bakara, 196)

1. Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık. (Saffat, 107)

2. (Ey Muhammed!) Onlara, Âdem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, “And olsun seni mutlaka öldüreceğim” demişti. Öteki, “Allah, ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder” demişti. (Maide – 27)

3. Ey iman edenler! İhramlı iken (karada) av hayvanı öldürmeyin. Kim (ihramlı iken) onu kasten öldürürse (kendisine) bir ceza vardır. (Bu ceza), Kabe’ye ulaştırılmak üzere, öldürdüğünün dengi olup, içinizden iki adil kimsenin takdir edeceği bir kurbanlık hayvan; veya yoksulları yedirmek suretiyle keffaret; yahut onun dengi oruç tutmaktır. (Bu) yaptığı işin kötü sonucunu tatması içindir. Allah, geçmiştekileri affetmiştir. Fakat kim bir daha böyle yaparsa, Allah ondan intikam alır. Allah, mutlak güç sahibidir, intikam sahibidir. (Maide – 95)

4. Allah; Ka’be’yi, o saygıdeğer evi, haram ayı , hac kurbanını ve (bu kurbanlara takılı) gerdanlıkları insanlar(ın din ve dünyaları) için ayakta kalma (ve canlanma) sebebi kıldı. Bunlar, göklerde ve yerde ne varsa hepsini Allah’ın bildiğini ve Allah’ın (zaten) her şeyi hakkıyla bilmekte olduğunu bilmeniz içindir. (Maide – 97)

5. “… Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin”(Hac – 28)

6. Sizin için onlarda belli bir zamana kadar birtakım yararlar vardır. Sonra da kurbanlık olarak varacakları yer Beyt-i Atik (Kabe)’dir. (Hac – 34)

7. ‘’Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hac – 34)

8. “Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” (Hac 36–37)

9. Biz, (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık. (Saffat – 107)

10. Onlar, inkar edenler ve sizi Mescid-i Haram’ı ziyaretten ve (ibadet amacıyla) bekletilen kurbanlıkları yerlerine ulaşmaktan alıkoyanlardır. Eğer, oradaki henüz tanımadığınız inanmış erkeklerle, inanmış kadınları bilmeyerek ezmeniz ve böylece size bir eziyet gelecek olmasaydı, (Allah, Mekke’ye girmenize izin verirdi). Allah, dilediğini rahmetine koymak için böyle yapmıştır. Eğer, inananlarla inkarcılar birbirinden ayrılmış olsalardı, onlardan inkâr edenleri elem dolu bir azaba uğratırdık.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Allah kurani kerimin de şöyle soyluyor, Kurban kesin, Oruç tutun, Namaz kilin, Zekat verun ve Hac edin belli gunlerde mekkeyi tavaf edin diyor. Allahin kuran da söylediği emirler farz dir. Allahin emirlerinin bazarina farz bazilarina vacip diyemeyiz! Allahin bilmediği bir dinimi Allaha atf ediyoruz. Allah kuranda soylediklerinin hepsi farzdir, kul yapmakla mukelleftir.Yaparsa ecrini alir.mukafati büyük olur. rabbim yapanlardan eylesin…

 2. Kurban yatırılarak mı kesilmeli Ayakta mı kesilmeli.
  Diyor ki ayette; yanları üzerlerine yatınca canı çıkınca yeyin, e şimdi biz kendimiz mi yatıracağız yoksa ayakta bir şekilde nasıl oluyorsa artık kendimiz boğazlayıp hayvanın yanı üzerine düşüp canının çıkmasını mı bekleyeceğiz ?

  1. Ayette geçen yanları üzerine yatınca ifadesi hayvanın kesilmesine ve can vermesine kanının boşalmasına işarettir. Uygun olan yatırılarak kesilmesidir. Eğer bu mümkün olmuyorsa ayaktada kesilebilinir.

 3. Katliam diyenler için Kevser süresi/2 O halde Rabbin için namaz kıl ve kurban kes.

 4. Kurban ibadeti maddi bir ibadet olduğu için herkes sorumlu tutulmamış yoksa imkanı olan için emirdir

 5. Kuran diyor ki, onların etleri kanları Allah’a ulaşmaz! Yani, boşuna kesip durmayın. Allah diyor ki, onlar Bana ulaşmaz, Ben sizden iyilik, doğruluk, dürüstlük, kardeşlik, merhamet, sevgi, bunları bekliyorum..Katliamı bırakın

  1. Allah ın rahmeti Gazabından büyüktür Birşey helal kılınmışsa mutlaka rahmet vardır onda.Eğer evcil hayvanlardan faydalanmak rahmete aykırıysa katliam dersiniz .Ama annediz kalmış bir bebeği nasıl doyuracaksınız . Yada yavrusu olmayan bir boğanın yaşlanıp orda burda telef olmasını seyretmek dahamı insancıl.Hayvanları sevmemekmidir onları kurban etmek.Asıl çok sevdiğini kurban etmiş olmaktır.Tabbi bu normal samimiyetle diğer imanın gereklerini yerine getiren insan için makbul bir ibadet olur.İstisnaları konuşmaya gerek bile yoktur

  2. Bende ilk kez senden duydum yeni vahiy gelmedi dimi Adnan Oktar dan falan mı dinledin

 6. Ben her sene şu tarihte kurban kesin diyen bir ayet göremedim
  Kurban hac ibadetidir diye görüyorum
  Aydınlatır mısınız

  1. Dini vecibeler sadece Kuran ı Kerimde yer almamaktadır ve Hadis i şeriflere de bakılmaktadır. Eğer durumunuz var ise Hanefi mezhebinde zaten kurban ibadeti bir vaciptir. Şafi mezhebinde ise kuvvetli sünnettir. Gönlünüzden geçmiyor ise kurban kesmeyebilirsiniz.

   1. Peygamber efendimiz kuranı yaşamıştır kuran dışında asla hareket etmemişken siz nasıl olurda böyle bir hüküm verebilirsiniz.Allah kurani eksikmi göndermiştirki ona eklemeler yapiyorsunuz. Bir hadisin sahih olup olmadığını anlamak için kuranı rehber edinin eğer orada bir karşılığı yoksa sahih değildir.

   2. Kurban; koç boğazlamak değil, kendi İsmâil’inden vazgeçebilmektir. Senin İsmâil’in kim?

    “Bu İbrâhim’in dinidir; kana susamış tanrıların, mazoşistlerin ve işkencecilerin değil. İnsanın mükemmelliğe ulaşmasının, bencillikten ve hayvanî arzularından kurtulmasının hikâyesidir yaşanan. İnsanın daha ûlvî bir makama, aşka ve bilinçli bir insan olarak sorumluluklarını yerine getirmesine engel olacak her şeyden âzâde olduğu bir irâdeye yükselişidir…

    …Hikâye, bir koçun kurban edilişiyle sona eriyor. Bu, Yüce Allah’ın tarihin en büyük insan trajedisinin sonuna ilişkin dileğidir – birkaç aç insanı doyurmak için bir koç kurban etmek.

    Sen de İbrâhim gibi kendi İsmâil’ini getirmelisin Mînâ’ya. Senin İsmâil’in kim? Ancak sen bilebilirsin, başkası değil. Belki eşin, işin, yeteneğin, gücün, cinsiyetin, statün vs. Ne olduğunu bilmiyorum, ama İbrâhim’in İsmâil’i sevdiği kadar sevdiğin bir şey olmalı. Senin özgürlüğünden çalan, görevlerini yerine getirmeni engelleyen, seni eğlendiren, hakîkâti duymaktan ve bilmekten alıkoyan, sorumluluk kabûl etmektense meşrûlaştırıcı sebepler ürettiren ve seni sadece gelecekte senden gelecek yardım için destekleyen ne varsa; işte bunlar onun işâretlerindendir. Onu arayıp bulmalısın. Eğer Allah’a yaklaşmak istiyorsan, İsmâil’i Mînâ’da kurban etmen gerek.

    İsmâil’in yerine geçecek koçu (fidye) sen tespit etme, bırak Allah sana yardım etsin ve bir hediye olarak göndersin. O, koçu ancak bu şekilde kurban olarak kabûl eder. Koç ancak İsmâil’in bedeli olduğunda kurbandır; yalnızca kurban olsun diye koç boğazlamak ise kasaplıktır.”

    ~Ali Şeriatî /

   3. Alper bu milletin ismailide parasi …..ibrahim ismailden vaz geçti dogru diyorsun peki sen allah için 800 1500 arası paran dan vazgeçip yoksul doyuruyormusun..?

   4. yazdiklariniz kalbime ve beynime uydu. Kendime dedimki , rahat ol hâlâ gerçekleri çözebilmiş insanlar var. Tebrik ediyorum.

   5. Alper hocam ağzına yüreğine sağlık ne güzel izah etmişsin bende bunu anlatmak istiyorum yıllardır bunu anlatmaya çalışıyorum insanlara ama nafile dilimde tüy bitti ya anlamıyorlar ya da anlamak istemiyorlar işlerine geldiği nispette hareket ediyorlar çok büyük bir yanlış yapıyoruz bir yerlerde ya neyse sonu iyi olur inşallah Allah sonumuzu hayretsin

 7. Kurban edilen kurbanlıkların gerdanları boş,hediyelik yok.Yine Kurbanlar saf,saf dizilerek ayakta Kuran da emrolunduğu gibi kesilmiyor.
  Bu Kurbanlar kabul olur mu?

 8. Kurbanlarımızı dolabında yüzlerce kilo et biriktiren sözde dini hizmet yaptığını iddia edenlere değil fakirlere ,ihtiyaç sahiplerini verelim

  1. Evet haramdır. Ölü kurban zaten olmaz, ancak ölü bir hayvanı kastediyor iseniz cevabımız evet haramdır.

   1. La bebe basgit kimseyi yalan yanlış yönlendirme!hayvanı kurban niyeti ile kesersen helal ama bir kaza vs sonucu öldüğünde can çıktığında haramdır.hatta ve hatta hayvan can çekerken dahi o an kesilip etinin kullanılması helaldir…

   2. Fetva veriyorsun kafana göre dinde misin bilmiyorum ama dinden çıkarsın .

 9. Kevser Suresi 2.ayette "o halde Rabb'in için namaz kıl,kurban kes" meali var. Burdan da sünnetten daha çok farz anlamı olmuyor mu ve ayrıca Hac Suresi 28. Ayette de belirgin dönemlerde kurban kesilmesi emrolunmuş..Burdan da farz olduğu çok açık.

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sorunuzun cevabı için tıklayınız.

 10. Kurban bayramıyla ilgili birşey yazmıyor bu yüzden tanıdığım bir hoca kurban kesmiyor. Ama ben mealini okudum kurban eti fakirlere dağıtılmak üzere kesilir herkesin kesmesi için belli bir gün verilmesinin sebebide kâbenin içinin sürekli kokmamasıdır yazıyordu tam olarak açıklaması bu mu ? Ben böyle anladım da

  Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kurban kesmek ile alakalı kesin ve net bir ayet olsa idi zaten Kurban kesmek sünnet bir ibadet değil, farz bir ibadet olurdu. Bahsettiğiniz "belli bir gün verilmesinin sebebide kâbenin içinin sürekli kokmamasıdır" konusu sadece bir yorumdur. Hacıların kurban kesmesi bir hac vazifesidir. Bunun hikmetlerinden biride bahsettiğiniz konu olabilir. Ama sadece bu nedenle Kabe'de belli bir gün kurban kesilmektedir demek İslam dini inancı açısından çok yanlış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu