Kurban

Kurbanın Dini Dayanağı Nedir?

Hocam kurban kesmenin dinimizdeki yeri nedir bu konuda ayet var mıdır?

Cevap: Genel anlamda kurban kesmenin bir ibadet olduğuna dair Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet bulunmaktadır. Hazreti İbrahim’in oğlu İsmail’in yerine, Allah tarafından bir kurbanın verildiği apaçıkça bildirilmektedir. (Saffat, 37/107)

Ayrıca aşağıdaki ayetler de genel anlamda kurban ibadeti ile alakalıdır:

  • “… Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan siz de yiyin, yoksula fakire de yedirin”(Hac, 22/28)
  • ‘’Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…” (Hac, 22/34)

“Kurbanlık büyükbaş hayvanları da sizin için Allah’ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken kurban edeceğinizde üzerlerine Allah’ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yeyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.” “Onların etleri ve kanları asla Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşacak olan ancak, sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” (Hac 22/36–37)

Bu ayeti kerimelerde zikredilen hayvan kesiminin, ibadet amaçlı birer uygulama oldukları apaçıktır. Bu kasıtla kesilen hayvanların, et ve kanlarının Allah’a ulaşamayacağı asıl ulaşacak olanın kişinin ihlas ve takvasının olduğunun vurgulanması, kurban kesmenin ibadet olduğunun çok açık bir göstergesidir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu