Kurban

Kurbanın Bir Payına İki Kişi Ortak Olabilir mi?

Babamla ve benim durumumuz pek iyi değil. İkimiz kurbanın bir payına ortak olarak kurban kesebilir miyiz? Kurbanın bir payına durumu iyi olmayan iki kişi ortak olabilir mi?

Cevap: Öncelikle kurbanda bir payın ne olduğundan bahsedelim. Kurban da bir pay ya küçük baş bir hayvanın tek kişinin niyetiyle kesilmesiyle ve büyük baş bir hayvanında hayvanın durumuna, kesecek olan insanların durumuna göre bir, üç, beş, yedi olarak değişmektedir. Örneğin bir koyun veya bir koç bir paydır ve bu bir paya iki kişi ortak olamaz.

Örneğin beş kişinin ortak olduğu bir büyük baş hayvana ortak olan beş kişi beş paya bölmüş olur ve bu beş pay sahibinden her hangi biri kendi payına bir ortak daha alamaz. Sorudan yola çıkacak olursak örneğin bir pay olan bir koça durumu iyi olmayan bir baba ve çocuğu örneğin on liralık fiyatı ikiye bölerek ve bu suretle kendine bir ortak alarak kurban kesemezler. Bu kesinlikle caiz değildir.

Böyle bir durumda ki şahıslar ancak şöyle yapabilir. Örneğin durumu iyi olmayan çocuk babasına diyebilir ki madem ikimiz de kurban kesemeyeceğiz. O halde Ben Allah rızası için şu parayı sana veriyorum. Sende bu parayla kendi paranı birleştir ve kendi adına bir kurban kes. Tabi ki bu durumda babasına yardım eden çocuk hayra girmiş olur. Fakat kesinlikle kurban kesmiş veya kurbana ortak olmuş olmaz.

Örnekte vermiş olduğumuz baba çocuk ilişkisinin benzeri iki kardeş iki arkadaş ve benzeri durumlarda da olabilir. Fakat hüküm aynıdır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. S.a biz büyükbaş kurbana 5 kişi olarak niyet aldık . 4 aile. 1 aileden de 2kişi yanı 5kişi toplamda kurbanı önce 4 e bölüp sonra bir paydan 5.ye bölebiliyor muyuz yani herkes hissesi oranında para ödeyebiliyor mu

  1. Olmaz bir paya bir kişi ortak olabilir. Dolayısı ile bir paya birden fazla kişi ortak olamaz. Aynı aileden olmasıda bir şeyi değiştirmemektedir.

 2. Bu sene niyet ettim kendim maaşimla kurbana ortak oldum ama yarısını kayımpederim yarısını ben versem eti yarı pay etsek kabul olurmu yani bir hissede iki kişi kabul olurmu

  1. Bir hisseye iki kişi ortak olamaz. Ancak bir taraf verdiğini borç olarak veya Mevla rızası için verebilir.

 3. Hocam kayn Babam koç aldı ortak kestik 2 ye böldük parasını da 2 ye böldük kabul olurmu 7 kişiye dağıttık ALLAH’A EMANET

  1. Öylesine kesildiyse olur. Ancak bir koçu kurban olarak ortak kesemezsiniz. Eğer kurbanın parasını kayın babanız verdiyse ve gönlünden geçtiği için kurbanın yarısını size verdiyse olur. Ancak bu durumda siz kurban kesmiş olmazsınız.

 4. 7 kişilik hisseye girdik. biz babamla beraber annemin hisse parasını ortak ödersek olurmu

  1. Annenizin adına bu ödemeyi yapabilirsiniz. Daha doğrusu siz parayı annenize veriyorsunuz anneniz ise o parayı kurban kesmek için değerlendiriyor. Bu şekilde düşünmek lazımdır.

 5. Senelerdir kafamizi kucalayan bir konuyu size sormak istiyorum biz 3 hisse bir buyukbasa giriyoruz yani parada uce bolunuyor.ette .ama kayinbabam her hisseyi karı koca olarak 2 hisse yapıyor vekalet alirken 6 kisiden vekalet aliyor yani bu şekilde kesilebiliyormu ikna edemiyoruz aile buyugumuz olarak sen hissedersin diyoruz o hem kendi bende karısını hisse olduğunu söylüyor bizi bilgilendirirseninz seviniriz (ortaklarımız bir hisse olarak kesiyor öyle kabul ediyorlar )

  1. Böyle bir şey olmamaktadır. Kurbanın bir payını karı koca ortak kesememektedir. Bir pay bir kişi içindir.

 6. aynı evde babamla bir oturuyıruz. ikimiz bir ortak küçük baş kurban kesebilir miyiz. ben evliyim ve bir çocuğum var. babam annem birlikte oturuyoruz

  1. Bu mümkün aynı evde kalmanız hesabınızın bir olduğu anlamına gelir. Babanız ise ailenin reisi olarak kurban kesebilir. Yüce Mevla’mız kabul eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu