Kurban

Kurban Yerine Sadaka Vermekle Kurban İbadeti Yerine Getirilmiş Olur mu?

Hocam Kurban yerine sadaka vermekle kurban ibadetini yerine getirilmiş olur mu?

Cevap: Fıkıhtaki hükmü ister vacip, ister sünnet olsun; kurban kesme ibadeti belli şartları taşıyan hayvanın usulüne uygun şekilde kesilmesiyle yerine getirilir ancak. Kurban parasını fakirlere ya da yardım kuruluşlarına vermek suretiyle, kurban ibadeti yerine getirilmiş olmaz.

Şüphe yok ki Allah Teâlâ’nın rızasını kazanmak niyetiyle, fakir ve düşkünlere yardım etmek, iyilik ve ihsanda bulunmak da Müslüman’ın gerekli ve önemli vazifelerinden biridir fakat bu iki ibadetten birinin diğerinin alternatifi olarak sunulması dini yönden doğru değildir. Nitekim “Peygamber (a.s.) Efendimiz de, kurban meşru kılındıktan sonra her yıl kurban kesmiştir. ” (Buhari, Hac 117, 119; Müslim, Edâhî 17).

Ayrıca hadisi şeriflerde kurban bayramında, Allah katında en sevimli ibadetin kurban kesmek olduğu, kurbanın kesilir kesilmez Allah katında makbul olacağı ve kurban edilen hayvanın her unsurunun kişinin hayır defterine yazılacağı buyrulmuştur. ” (Tirmizi, Edâhî 1; İbnu Mâce, Edâhî 3)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bir evim olursa kurban kesicem dedim cinsini ayırt etmedim sade kurban kesecem dedim nasıl kesmeliyim

    1. Kur ban keseceğim dediyseniz Kurban bayramında kesmelisiniz ve bu kestiğiniz kurban normalde kestiğiniz kurbanın yerine geçmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu