Kurban

Kurban Neden Kesilir?

Değerli Hocam kurbanı neden keseriz bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, kurban kesmek çok faziletli ibadetlerden biridir. Kurban kesmek konusunda yüce Mevla’mız Kuran ı Kerimin Hac suresinde şöyle buyurmaktadır.: “Kurbanlarınızın etleri ya da kanları Allah’a ulaşmaz; ama sizin takvanız Allah’a ulaşır.” (22/37)

Zikretmiş olduğumuz ayete göre, kurban kesmenin asıl amacı Allah’ın emrini yerine getirmek ve böylece takva sahibi olduğumuzu göstermek olduğu anlaşılmaktadır. Kul kurban keserek Yüce Allah (c.c) isterse en değerli malımızı dahi O’nun yoluna feda edebileceğimizi göstermektedir. Hazreti İbrahim’in İsmail’i kurban etmeye karar vermesi gibi, gerekirse bizim de canımızı dahi kurban edebileceğimizi vurgulamaktır. Bir yöndende kurban mala olan bağlılık duygusunu yenmek, Allah’ın (c.c) rızası için her şeyimizden vazgeçebileceğimizi göstermek manasına gelmektedir.

Kurban kesmenin asıl amacı Allah’ın (c.c) rızasını kazanmak ve O’na yakınlaşmayı istemektir. Kurban kesen bir Müslüman, bu ibadetiyle Allah’a (c.c) yaklaşmış ve O’nun rızasını kazanmış olmaktadır. Kurban ibadeti, aynı zamanda yardımlaşma ve dayanışma örneğidir. Kesilen kurbanlardan daha çok yoksullar düşkünler faydalanmaktadır. Anlaşıldığı gibi bu ibadetin ruhunda Mevla2ya yakınlık ve insanlara fedakarlıkta bulunma anlayışı bulunmaktadır.

Kurban Kesmenin Bir Hikmeti

Müslüman toplumların simgesi büyük ibadetlerden biri olup asırlardan beri dini hayatımızda önemli bir yer almaktadır. Kurban, Müslüman’ın bütün varlığını yeri geldiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun sembolik bir ifadesidir.

İslam Dininde Kurban Kesmek; Müslüman kişiye toplumlar açısından, bütünleştirici bazı uygulamalar da getirmiştir. İslam dininin bu üstün güzel özelliği, zekât, hac ve kurban gibi malî ibadetlerde, daha yoğun olarak ortaya çıkmaktadır. Bu ibadetler evvelden beri bütün Müslüman toplumlarda, genel kuralları ve özüyle hiç bir değişikliğe uğramadan devam etmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Rabbimiz kurbanlarımızı kabul buyursun inşallah…

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu