Kurban

Kurban Ne Zaman Kesilir?

Sevgili hocam, Kurban ne zaman kesilir ve kurban kesiminin vakti ne zamandır?

Cevap: Her sene kesmekte olduğumuz Kurban, kurban bayramının ilk üç gününde kesilmektedir. Kurbanın kesim zamanı , Kurban Bayramı namazı kılınan beldeler de, kurban bayramı namazı eda edildikten sonra kesilmektedir. Kurban bayramı namazı kılınmayan yerlerdeyse sabah namazı vaktinden sonra kesilmektedir.

Kurban kesim ibadeti kurban bayramının üçüncü gününe kadar,yani üçüncü günü güneşi batıncaya kadar kesim işlemi devam etmektedir. Belirtiğimiz bu zaman içerisin de geceleyin veya gündüzleyin kurban kesilebilmektedir. Lakin kurban ibadetinin icra edilmesinin en faziletli vakti ise gündüz vakitleridir.Tabi ki mazeret veya zaruri bir durum olduğu taktirde akşam vakitlerinde de kesile bilmektedir.

Şafi mezhebinde ise kurban kesimi , kurban bayramı namazından sonra kurban bayramının dördüncü gününe kadar kesilebilmeketedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu