İslam Alimi

Kurban Ne Demektir, Hükmü Nedir?

Hocam Kurban ne demektir ve kurban ibadetini mezhepler açısından hükmü nedir? Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Kurban Sözlük anlamıyla yaklaşmak, yakın olmak Allah’a yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelir kurban, dini bir terim olarak, ibadet kasdıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramının günlerinde kaidesine uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade etmektedir. Aklı başında, hür, mukim ve dinimizdeki ölçülere göre zengin olan mümin, Allahın rızasını kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup da kurban kesemeyenlere de bir şekilde yardımda bulunmuş, olur hem de Cenab-ı Mevla’ya, yaklaşmış olur.

Kurban Kesme ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan değerli ibadetlerden biri olarak asırlardan beri devam etmektedir. Kurban, bir Müslüman’ın gerektiğinde bütün varını yoğunu Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun da bir nişanıdır.

Kurban Hanefi Mezhebinde

Kurban Kesmek Hanefi mezhebine göre vacip, olup diğer mezheplere göre ise, sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarda Peygamber Efendimizin (s.a.v.)kurbanını devamlı kestiği ifade edilmektedir.

Kurban Şafi Mezhebinde

Kurban ibadeti Şafi mezhebine göre sünnet i müekkededir.Bu nedenle kurban kesimi Şafi mezhebinde Hanefi mezhebinde ki gibi zorunluluk içermese de Şafi mezhebinde sünneti müekkelerin çok büyük önem taşımasından ve elden geldiğince terk edilmemesinin gerektiğinden dolayı Şafi Mezhebinde de kurban ibadeti mazeret olmadığı taktirde ve şartlar uygun olduğu taktirde yerine getirilmesi gereken bir ibadettir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ