Kurban

Kurban Ne Demektir, Hükmü Nedir?

Dinimizde kurban ne demektir hükmü nedir? Mezhepler açısından kurban ibadeti hangi hükümlere bağlıdır? Kesilecek kurban ne şartlarda olmalı konusunda bilgi verir misiniz?

Sözlükte Kurban Nedir?

Cevap: Kurban Sözlük anlamıyla yaklaşmak, yakın olmak Allah’a (c.c) yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelir kurban, dini bir terim olarak, ibadet kastı ile, belirli şartları taşıyan hayvanı, kurban bayramının günlerinde kaidesine uygun olarak kesmeyi ve bu amaçla kesilen hayvanı ifade etmektedir.

Kesilecek Kurban Ne Şartlarda Olmalıdır?

Kurban olarak kesilecek hayvanın sağlıklı ve besili olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra hasta, uzuvlarında bir noksan olmamalıdır ( bir veya iki gözü kör, bir kulağı kesik, boynuzlarında bir eksik veya kuyuruyok gibi). Bu maddeler çoğaltılabilinir.

Özetle, kurban olarak kesilecek hayvanın vucudu bir bütün şeklinde özürlü denilecek hiç bir eksiği olmamalıdır. (Ebû Dâvûd, Dahâyâ, 6) Hafif kusurlarda bir sorun teşkil etmemektedir. Örneğin bir kulağının delik olması veya bir iki dişinin olmaması gibi…(Kâsânî, Bedâi‘, V, 75-76).

Şafii mezhebinde ise yukarıda saydığımız bütün esaslar geçerlidir. Buna ek olarak kesilecek kurbanın uyuz olması veya yem yemesini engelleyecek kadar dişlerinin eksik olması durumunda o hayvanın kurban olması caiz değildir (Nevevî, el-Mecmû‘, VIII, 399-404).

Kesilecek Kurbanın Yaşı Ne Olmalıdır?

Bu konuda genel kaide Peygamber Efendimizin sünneti belirlenmiştir (Ebu Davud, Dahaya, 5; Nesai, Dahaya, 13; İbn Mace, Edahi, 7). Bu bağlamda şu bilgileri verebiliriz. Bu ölçüler Kameri yıl esasına dayanmaktadır.

  • Deve 5 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  • Sığır ve Mandada 2 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  • Koyun ve Keçide 1 yaşını doldurmuş olmalıdır. ( Koyunlar 6. aynı doldurduğunda 1 yaşını doldurmuş bir koyun büyüklüğüne eşit ise bu hayvanda kurban olarak kese biliriz. Peygamber Efendimiz bu uygulamayı yapmıştır. (Müslim, Edahi, 13)).

Aklı başında, hür, mukim ve dinimizdeki ölçülere göre zengin olan mümin, Allah’ın (c.c) rızasını kazanmak gayesiyle kurbanını keser. Böylece hem maddi durumu yetersiz olup da kurban kesemeyenlere de bir şekilde yardımda bulunmuş, olur hem de Cenabı Mevla’ya, yaklaşmış olur.

Kurban Kesme ibadeti, İslam toplumlarının şiarı sayılan değerli ibadetlerden biri olarak asırlardan beri devam etmektedir. Kurban, bir Müslümanın gerektiğinde bütün varını yoğunu Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun da bir nişanıdır.

Hanefi Mezhebinde Kurban Ne Demektir Hükmü Nedir?

Kurban Kesmek Hanefi mezhebine göre vacip, olup diğer mezheplere göre ise, sünnet-i müekkededir. Dini kaynaklarımız Peygamber Efendimizin (s.a.v.) kurbanını devamlı kestiğini ve önemle tavsiye ettiğini ifade edilmektedir.

Şafi Mezhebinde Kurban Ne Demektir Hükmü Nedir?

Kurban ibadeti Şafi mezhebine göre sünnet i müekkededir. Bu nedenle kurban kesimi Şafi mezhebinde Hanefi mezhebinde ki gibi zorunluluk içermemektedir.

Şafi mezhebinde sünneti müekkelerin çok büyük önem taşımasından ve elden geldiğince terk edilmemesinin gerektiğinden dolayı Şafi Mezhebinde de kurban ibadeti mazeret olmadığı taktirde ve şartlar uygun olduğu taktirde yerine getirilmesi gereken bir ibadettir.

Sitemizde yer alan Adak Nedir? başlıklı konuyu da ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu