İslam Alimi

Kurban Derisi Nasıl Değerlendirilmelidir?

Kurban Derisi Nasıl Değerlendirilmelidir? Kurban bayramında kesmekte olduğumuz Kurban derilerini nasıl değerlendirmeliyiz? Bu konudaki tavsiyeleriniz nelerdir?

Cevap:Kurban bayramında kesmekte olduğumuz Kurbanın veya kurbanların derisi, bir fakire, yoksula veya hayır kuruluşlarına,vakıflara verilmelidir. Hz. Peygamber, Efendimiz veda haccı sırasında;

“Hz. Ali’ye, kurban olarak kesilen develerinin başında beklemesini ve bu kurbanların derileri ile sırtlarındaki çullarını sadaka olarak vermesini, kasap ücreti olarak bunlardan bir şey vermemesini emretmiştir. ” (Ebu Davud; Menasik, 20).

Bu hadisten de anladığımız hükme göre kesmiş olduğumuz kurbanların derilerinin para karşılığında satılması caiz değildir.Bunun yanı sıra kurbanların derilerinin kurbanın kesimi veya bakımı için ücret olarak verilmesi de dinen caiz değildir.

Şu da var ki örneğin kurbanın derisini sattık bu durumda ise de yine bu paraya dokunamayız ve kurbanın derisinden elde edilen ücreti yoksullara, yani bir ihtiyaç sahibine verilmesi gerekmektedir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ