Kurban

Kurban Derisi Nasıl Değerlendirilmelidir?

Kurban Derisi Nasıl Değerlendirilmelidir? Kurban bayramında kesmekte olduğumuz Kurban derilerini nasıl değerlendirmeliyiz? Bu konudaki tavsiyeleriniz nelerdir?

Cevap:Kurban bayramında kesmekte olduğumuz Kurbanın veya kurbanların derisi, bir fakire, yoksula veya hayır kuruluşlarına,vakıflara verilmelidir. Hz. Peygamber, Efendimiz veda haccı sırasında;

“Hz. Ali’ye, kurban olarak kesilen develerinin başında beklemesini ve bu kurbanların derileri ile sırtlarındaki çullarını sadaka olarak vermesini, kasap ücreti olarak bunlardan bir şey vermemesini emretmiştir. ” (Ebu Davud; Menasik, 20).

Bu hadisten de anladığımız hükme göre kesmiş olduğumuz kurbanların derilerinin para karşılığında satılması caiz değildir.Bunun yanı sıra kurbanların derilerinin kurbanın kesimi veya bakımı için ücret olarak verilmesi de dinen caiz değildir.

Şu da var ki örneğin kurbanın derisini sattık bu durumda ise de yine bu paraya dokunamayız ve kurbanın derisinden elde edilen ücreti yoksullara, yani bir ihtiyaç sahibine verilmesi gerekmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu