KurbanYazarlar

Kurban Bayramında Kurban Kesmenin Fazilet ve Esrarı Nelerdir?

Kurban hakkında bazı önemli bilgiler. Kurban lüğaten: yaklaşmak, yakın olmak gibi manalara gelir.
Şer-an: hususi bir hayvanı, hususi bir vakitte hazreti Allah’a yaklaşmak niyetiyle kesmektir. Kurban hicretin 2. senesinde meşru kılınmıştır.

Kurban kesmenin fazileti: Kurban kesmek kulun hazreti Allah’a olan bağlılık ve sadakatinin açık bir tezahürüdür. Hanefi mezhebine göre bu mali ibadet vacip diğer üç mezhebe göre sünnet-i müekkededir.

Ayet-i kerimelerden örnekler: “Şüphesiz biz sana Kevseri verdik. Artık Rabbin için namaz kıl ve kurban kes. Muhakkak ki o sana buğz edenler ebterdir.” (Kevser suresi)
Hadis-i şeriflerden örnekler: “Ümmetimin hayırlıları kurban kesenlerdir. Şerlileri de kurban kesmeyenlerdir.”
Cumhuriyet döneminde yaşamış büyük islam alimi kurban hakkında şöyle bir tesbitte bulunmuştur:

Kurban ibadetinin maddi ve manevi olmak üzere 7 mühim faydası vardır

1. Gadab-ı İlahi’yi söndürür.
2. Rıza-i İlahi’yi celp eder.
3. Çok kurban kesilen memlekette harp olmaz.
4. Eğer insan halli vakti müsait olup da bile bile kurban kesmezse muhakkak o adamın kendisinden veya çoluk çocuğundan ya da malından, ticaretinden, servetinden mutlak bir kan akar.
5. Kurbanın, çoluk çocuk, fakir fukara için umumi bir faydası vardır.
6. Kurban bayramı günü umumi af tecelli eder.
7. Kurban kesmeyen kurban ibadetini alaya alan Allah’sızlar ebedi cehenneme yuvarlanır giderler.

Yine aynı Allah dostu sözlerine şöyle devam eder. “Kurban Cenab-ı hakkın kullarına büyük bir imtihanıdır. Bu imtihanların en büyüğünü de Enbiya-i Izam vermiştir.” Kurban keserken şöyle niyet etmeliyiz. “Ya Rabbi! niyet ettim rıza-i şerifin için kurban kesmeye, benim şu vücudum çok kabahatler işledi, bu vücudumu sana kurban etmem lazım, ancak sen bunu haram kıldı, bu günahkar vücuduma bedel olmak üzere senin rıza-i şerifin gereği lütfettiğin bu kurbanı kesiyorum.” diye niyet edilir.

Bu bilgiler ışığında Cenab-ı Rabbil alemin bizleri kurban ibadetinin fazilet ve esrarını anlayabilmeyi nasip eylesin. Saymakla bitiremeyeceğimiz kurban ibadetinin faydalarını yaşayıp yaşatan kullardan olmak için çok gayret etmeliyiz. Yüce Rabbimizin bize sunduğu bu imtihanı hepimizin kazanması temennisi ile Allah hepimize kurban keserek kendisine yaklaşabilen kullarından eylesin inşaallah. (Amin)

Muhammed Raşid Akbay

Sözlük konusunda araştırmalar yaparak sizlere bilgiler vermekteyim. Bunların çoğu ise isim anlamlarından oluşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu