Kuran, Tefsir

Kuran’ın Mucize Oluşu

Kuran'ın Mucize OluşuYüce kitabımız Kuran’ın Mucize Oluşu hakkında bilgilere bu konuda ulaşabilirsiniz. Şüphe yok ki Kuran ı Kerim anlayan her akıl sahibi için İlahi bir mucizedir. Zira İslam dini gibi tek ve en büyük bir din bu yüce kitap ile inşa olmuştur. Şimdi bu mucizevi bir kitap Kurandan ve mucize oluşundan bahsedelim.

Kuran, üslubu içeriği yönünden akıllara durgunluk veren, hayrette bırakan büyük ebedi bir mucizedir. Başka peygamberlerin mucizeleri, dönemleri geçince bittiği, onları yalnız o dönemde yaşayanlar gördüğü halde, Kur’an mucizesi kıyamete dek sürecektir. Kuran-ı Kerim hem söz hem anlam yönünden mucizedir eşsizdir. Onun söz yönünden mucize oluşu, Arap edebiyatının en üst noktada olduğu dönemde inmesine rağmen, Araplar’a bir benzerini getirmeleri için meydan okumuş olması, onları bu konuda aciz bırakmasıdır:

“De ki: And olsun, bu Kuran’ın bir benzerini ortaya koymak üzere insanlar ve cinler bir araya gelseler, birbirlerine destek de olsalar, onun benzerini ortaya getiremezler” (el-İsra 17/88).

“Eğer kulumuza indirdiklerimizden herhangi bir şüpheye düşüyorsanız, haydi onun benzeri bir sûre getirin. Eğer iddianızda doğru iseniz Allah’tan başka şahitlerinizi (yardımcılarınızı) çağırın. Bunu yapamazsanız -ki elbette yapamayacaksınız- yakıtı, insan ve taş olan cehennem ateşinden sakının…” (el-Bakara 2/23-24; ayrıca bk. Hud 11/13; et-Tur 52/33-34).

Kuran-ı Kerim anlam yönüyle de mucizedir. Hazreti Muhammed’in okuma yazma bilmeyen bir kimse iken, Allah’tan aldığı vahiy ile insanlara bildirdiği Kur’an, en büyük gerçekleri de içermektedir. İster pozitif ister sosyal bilimler alanında, insanlığın asırlar sonra ulaştığı gerçekler, asırlar önce Kur’an tarafından haber verilmiş, hiçbir buluş, onun getirdiklerinin tersini ortaya koyamamıştır.Bilimsel gelişmeler, Kuran’ın anlaşılmasını kolaylaştırmıştır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu