Kuran, Tefsir

Kuran’ın İçeriği, Muhtevası

Kuran'ın İçeriği, Muhtevası

Yüce kitabımız Kuran’ın İçeriği, Muhtevası ile ilgili birçok konuda birçok bilgiye bu konuda maddeler halinde ulaşabilirsiniz. Kuran ı Kerim İslam dininin esaslarını bildiren ve taşıyan en yüce kitaptır. Şimdi bu yüce kitabın içeriği, başka bir değişle muhtevası hakkında bilgileri sıralayalım. Tabi şu da bir gerçek ki bir makale içerisinde Kuran’ın muhtevasının başlıklarına ve açıklamalarına yer vermemiz mümkün.

Zira böylesi yüce bir kitabın muhtevasından gerçek manada bir makalede bahsetmek mümkün değildir. Bu gayede olan okurlarımıza bir an önce Kuran ı kerim ile haşır neşir olmayı tavsiye etmekteyiz. İnsanları bu dünyada hem de ahirette mutluluğa ulaştırmak için gönderilmiş olan İslam dinin yüce kitabı Kuran-ı Kerim içeriğinde şu konuları kapsamaktadır:

1. İtikad: Başta Allah’a (c.c) iman olmak üzere peygamberlere, meleklere, kitaplara, kaza kadere, ahirete has değerli konular ve de inançla ilgili çeşitli meseleler, Kuran’ın kapsadığı konuların başında gelmektedir.

2. İbadetler: Kur’an’da Müslümanların yapmakla yükümlü oldukları namaz, oruç, hac, zekat ve benzeri ibadetlere dair ayetler bulunmaktadır.

3. Muamelat: Kur’an bir toplumun devamını sağlayan toplum fertlerinin aralarındaki ilişkileri düzenleyen bazı hükümleri kapsamaktadır. Kuran’da alışveriş, emanet, bağış, vasiyet, miras, aile hayatı, nikah boşanma gibi kişiyi toplumu ilgilendiren konularla ilgili açıklamalar ve hükümler vardır.

4. Ukubat: İslam toplumunun mutluluğa erişebilmesi, fertlerinin, İslam’ın koymuş olduğu kurallara uymasıyla mümkün olmaktadır. Toplumun düzenini bozan, insan haklarını yasakları çiğneyen kişiler cezayı hak edeceklerinden, Kuran bunlarla alakalı hükümleri de içermektedir.

5. Ahlak: Kuran, kişilerin dünya ahiret mutluluğunun sağlamasına yardımcı olmak için ana babaya hürmet, insanlarla güzel geçinme, iyiliği emretme, kötülükten sakındırma, adalet, doğruluk, alçak gönüllülük, merhamet, sevgi gibi ahlaki hükümleri de içermektedir.

6. Nasihat Tavsiyeler: Ademoğlunun emir ve yasaklar konusunda duyarlı olmalarını, nefislerine düşmemelerini, dünyayı ahirete tercih etmemelerini, dünyada imtihanda olduklarını hatırlatan, çeşitli tehlikelerden koruyan nasihat tavsiyeler de Kuran’ın içerdiği konulardandır.

7. Vad ve Vaid: Allah’ın emirlerine boyun eğip yasaklarından kaçınanların cennetle mükafatlandırılacaklarına, buyurduklarını yapmayıp yasaklarını çiğneyenlerin ise cehennemle cezalandırılacaklarına dair Kuran’da pek çok ayet yer almaktadır.

8. İlmi Gerçekler: Kuran, insanlığa gerekli ilmi gerçeklerin tabiat kanunlarının ilham kaynağını içeren ayetleri de kapsamaktadır. Kuran, ilmi gerçeklerden pozitif bilim kitabı gibi bahsetmek yerine insanları, alemin yaratıcısının kudret ve de büyüklüğünü tefekkür etmeye (düşünmeye,) Allah’ın nimetlerini anarak Onu yüceltmeye teşvik etmektedir.

9. Kıssalar: Kuran-ı Kerim önceki ümmetler ile, peygamberlerin hayatından da bahis etmektedir. Fakat bunları bir tarih kitabı gibi değil, insanların ibret alacakları bir dil ile anlatmaktadır.

10. Dualar: İnsan yapacağı işlerde devamlı Allah’ın yardımına muhtaç olduğu için Kuran’da çeşitli dualar da yer almıştır.

İslam dininin nuru olan Kuranı Kerimin içeriğini özet bir şekilde bu konuda izah etmeye çalıştık . Zira taktir edersiniz ki ilimlerin kaynağı olan bu yüce kitabın içeriği tam manasıyla bir sayfada açıklamak mümkün değildir. Ancak bu konu sizlere küçük bir ışık tutabilir. Bizler bu yüce kitabı çokça okumalı ve onunla hemhal olmalıyız. Mevlamız muvaffak eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Elinize sağlık çok teşekkür ederiz rabbim islamı anlayan ve anlatan kendisinden huşu duyan alimlerinden eylesin ınşaallah

  2. Yüce Allah biz kullarını çok sevmektedir Ki….her şeyi bize tahsis etmiştir…. Kul olarak yapacağımız Yüce yaratanın yap dediklerini yapmak yasaklarına uymaktır…bu kadarmış zor….

  3. Kuran ın muhtevası gerçekten çok önemli bir konu, bu bilgiler için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu