Peygamberler

Kuranda Peygamberlerin Mucizeleri

Bu konuda Kuranda peygamberlerin mucizeleri hakkında birçok faydalı bilgiye ulaşabilir ve istifade edebilirsiniz. Kuranı Kerim’de kimi mucizelerden söz edilir. Bunların en meşhurları şunlardır:

Peygamberlerin Mucizeleri

Kaynaklarımızda Peygamberlerin pek çok mucizesi yer almaktadır. Bizler bu konuda merakı olan ziyaretçlerimize Kuranda yer alan bilgilerden istifade ederek Peygamberlerin mucizeleri hakkında bilgiler sunacağız.

1. Hz. İbrahim Mucizeleri

Hazreti İbrahim, Babil Hükümdarı Nemrud tarafından ateşe atılmış ateş Allah’ın “Ey Ateş, İbrahim’e karşı serin ve zararsız ol” emrine uyarak onu yakmamıştır (el-Enbiya 21/58-69).

2. Hz. Salih Mucizeleri

Hazreti Salih’in, Semud kavminin isteği üzerine bir deve getirmesi, Semud kavminin azarak deveyi kesmesi, buna karşılık yüce Allah’ın müthiş bir deprem ile onları yok etmesi. bu konusu şu ayetlerde bulabilrisiniz (eş-Şuara 26/141-158).

3. Hz. Yakub Mucizeleri

Hazreti Yakub’un oğlu Yusuf’un gömleğini kör olan gözüne sürmesi sonucu gözlerinin açılması (Yusuf 12/92-96).

4. Hz. Musa Mucizeleri

Hazreti Musa’nın elindeki asanın yılan haline gelmesi (Taha 20/17-21); elini koynuna sokup çıkardığında elinin eksiksiz bembeyaz olması (Taha 20/22; en-Neml 27/12; el-Kasas 28/32); asasının Firavun’un huzurundaki sihirbazların ip ve sopalarını yutu vermesi (Taha 20/65-70); asasını denize vurunca denizin yarılıp, İsrailoğulları’nın açılan yoldan geçmesi, Firavun ve ordusu geçeceği sırada denizin tekrar kapanıp onları boğması (eş-Şuara 26/61-66).

5. Hz. Süleyman Mucizeleri

Hazreti Süleyman’ın bir kuşla konuşması (en-Neml 27/20-28); karıncanın sözünü anlaması (en-Neml 27/18-19).

6. Hz. İsa Mucizeleri

Hazreti İsa’nın Allah’ın izniyle çamurdan kuş yapıp, onu üflediği zaman canlı bir kuş olup uçması, ölüleri diriltmesi, anadan doğma körü ve de alaca hastalığına yakalanmış kişiyi iyileştirmesi (el-Maide 5/110), havarilerin isteği üzerine gökten sofra indirmesi (el-Maide 5/114-115).

Bu konuda özetle, Peygamberlerin mucizeleri hakkında bilgilere yer verdik. Faydası olması dileği ile..

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Gerçekten Peygamberlerimizin mucizeleri çok şaşırtıcı.Özellikle Hz. Îsa’nın mucizesi harika

  2. Arkadaşlar bu mucizelerde bir yanlış bulmaya çalışmayın lütfen çok güzel olmuş teşekkür ederim kendi adıma…

  3. Bence çok güzel ama cevaplar tam değil. Musa’nın asası ağaca dönüşüyor o bilgi yanlış.

  4. İyiymiş ama eksik ve Hz. Musa'nın asası ağaca dönüşüyor o bilgi yanlış.

    Editör Cevap: Değerli ziyaretçimiz, sizin vermiş olduğunuz bilgi yanlış. İlgili ayetlerin mealine bakar iseniz bilginizin yanlış olduğunu göreceksiniz. Selam ve Dua ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu