Kuran, Tefsir

Kuran’da Hz. İsa’nın Ölüleri Diriltmesi ve Gökten Sofra İndirmesi

Kuran'da Hz. İsa'nın Ölüleri Diriltmesi ve Gökten Sofra İndirmesiBizler Kuran’ı Kerimde Kuran’da Hz. İsa’nın ölüleri diriltmesi ve gökten sofra indirmesi kıssasını ayetler ile daha iyi anlayabiliriz. Bahsi geçen bu ayetler 5. sure olan el-Maide suresidir. Bu büyük surenin 110. ayeti Hz. İsa’nın diriltme mucizesini, 114 ve 115. ayetleri ise havarilere gökten sofra indirmesinden bahsetmektedir. Bu büyük ayeti kerimler ise şöyledir.

 • 110 – O gün Allah, şöyle diyecek: “Ey Meryem oğlu İsa! Senin üzerindeki ve annen üzerindeki nimetimi düşün. Hani, seni Ruhu’l-Kudüs (Cebrail) ile desteklemiştim. Beşikte iken de, yetişkin iken de insanlara konuşuyordun. Hani, sana kitabı, hikmeti, Tevrat’ı, İncil’i de öğretmiştim. Hani iznimle çamurdan kuş şekline benzer bir şey yapıyordun da içine üflüyor dun, benim iznimle hemen bir kuş oluyordu. Yine benim iznimle doğuştan körü ve alacalıyı iyileştiriyordun. Hani benim iznimle ölüleri de (hayata) çıkarıyordun. Hani sen, İsrail oğullarına açık mucizeler getirdiğin zaman, ben seni onlardan kurtarmıştım da onlardan inkar edenler, “Bu, ancak açık bir büyüdür” demişlerdi.

 

 • 114 – Meryem oğlu İsa, “Ey Allah’ım! Ey Rabbimiz! Bize gökten bir sofra indir ki; önce gelenlerimize (zamanımızdaki dindaşlarımıza) ve sonradan geleceklerimize bir bayram ve senden (gelen) bir mucize olsun. Bizi rızıklandır. Sen rızıklandıranların en hayırlısısın” dedi.

 

 • 115 – Allah da, “Ben onu size indireceğim. Ama ondan sonra sizden her kim inkar ederse, artık ben ona kainatta hiçbir kimseye etmeyeceğim azabı ederim” demişti.

 

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

 1. Eûzubillâhimineşşeytânirracîym – Bismillâhirrahmânirrahîym

  Allah,
  ‘Size o mükellef sofrayı indireceğim. Bundan sonra sizden kim kulluk sözleşmesindeki ortak taahhütlerini, Allah’a iman, kulluk ve sorumluluk bilincini şuur altına iterek örtbas edip inkârda ısrar eder, küfre saparsa, insanlardan hiçbir kimseye vermediğim cezayı onlara vereceğim.’ buyurdu.

  Allahu Teala vaadinden caymaz, O muhakkak Dogru söylemistir!

  O halde, ölümlerden ölüm beğen, kökün ile birlikte bicilip varacağın yer belli !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu