İsimler

Kuranda Geçen Kadın İsimleri ve Anlamları

Kuranda geçen kadın İsimleri konusunda özetle şöyle bir açıklama yapabiliriz. Yüce kitabımız Kuranı Kerimde ismi geçen tek kadın Hazreti İsa’nın annesi Hazreti Meryem’dir. Bu konuda ki örnek bir ayeti kerime şöyledir:

Kuranda Geçen Kadın İsimleri Hakkında Bilgi

Meryem oğlu İsa’yı ve annesini büyük bir mucize kıldık ve her ikisini de oturmaya elverişli, akarsulu yüksek bir yere yerleştirdik. (Muminun 23.50)

Tabi ki bazı kadın isimleri Kuran’dan alınmış kelimelerdendir. Lakin bunlar Kuranı Kerimde geçen kişi isimleri değildir. Bahsi geçen veya halk arasında duyduğumuz bu isimler Kuran ı Kerimde yer alan ve güzel mana içeren kelimelerden yola çıkarak Müslümanlar arasında kız çocuklarına verilen isimlerdir. Bu isimlerde güzeldir ve kız çocuklarına verilebilir.

Fakat bilinmelidir ki bu duyduğumuz isimler Kuran ı Kerimde bir kadına verilen isim veya herhangi bir kadından bahsedilen kelimeler değildir. Bizler bu bilinçle güzel mana içeren ve toplum tarafından yadırganmayacak isimleri kız çocuklarımıza vermeliyiz.

Zira bir kelime güzel mana içerebilir ve bir kız çocuğuna da yakışabilir. Lakin bu isim halk arasında manasına tam vakıf olunmadığından kız çocuğu için bir sıkıntı olacak ise verilmemesi veya yüce kitabımızdan daha uygun bir isim bulunması en uygunu olacaktır.

Kuran’da Geçen Kadın İsimlerine Örnekler

Bu bahsi geçen yani bir kadın ismi olmadığı halde Müslümanlar arasında kız çocuklarına verilen isimlere Nisa ismi bir örnektir. Bu isim bir sure ismidir ve İslam toplumunda kız çocuklarına verilen isimlerden biridir. Bu isimle birlikte örnek verebileceğimiz diğer isimler şöyledir.

1. Nisa İsmi

Kuranda geçen Nisa ismi 4’cü suredir. Bu surede kadınlarla ilgili pek çok konuya yer verilmiştir. İslam aleminde bu ismin kadınlara verilmesinin nedenlerinde biride budur. Sure çok uzun olduğu için burada yer veremiyoruz.

2. Tuba İsmi

Kuranda geçen Tuba ismi Rad suresinin 29’uncu ayeti kerimesinde geçmektedir.

Onlar ki iyman etmişlerdir ve salih ameller işlemektedirler, ne hoş, tubâ onların, istikbal güzelliği onların.

(Rad suresi, 29)

3. Firdevs İsmi

Firdevs ismi Kuranda geçen şu ayeti kerimede yer almaktadır.

Onlar Firdevs cennetlerine varis olurlar. Onlar orada ebedi kalacaklardır.

(Muminun 23.11)

4. Huri İsmi

Kuranda geçen Huri ismi şu ayeti kerimede geçmektedir, örnek bir ayet şöyledir:

Onlar, çadırlara kapanmış hurilerdir.

(Rahman, 55.72)

5. İrem İsmi

Kuranda geçen İrem ismi şu ayeti kerimede geçmektedir.

(Ey Muhammed!) Rabbinin, (Hûd’un kavmi) Âd’e, şehirler içinde benzeri kurulmamış olan, sütunlarla dolu İrem’e, vadide kayaları oyan (Salih’in kavmi) Semud’a, kazıklar sahibi Firavun’a ne yaptığını görmedin mi?

(Fecr Suresi, 6-10)

6. Kevser İsmi

Kuranda geçen Kevser ismi 108. surenin ismidir. Bu sure Kuranda yer alan en kısa suredir. Kevser ismi surenin ismi olması nedeniyle surenin tamamına burada yer veremedik.

7. Melek İsmi

Kuranda geçen Melek ismi 98’ci ayeti kerimede geçmektedir. Ayeti kerimelere bir tane örnek verelim.

Melekler göklerin etrafındadır. O gün rabbinin arşını bunların da üstünde olan sekiz (melek) yüklenir.

(Hakka suresi 17)

8. Merve İsmi

Kuranda geçen Merve ismi Bakara suresi 158’ci ayetinde geçmektedir.

Şüphesiz Safa ile Merve, Allah’ın (dininin) nişanelerindendir. Onun için her kim hac ve umre niyetiyle Kabe’yi ziyaret eder ve onları da tavaf ederse, bunda bir günah yoktur. Her kim de gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz Allah onu bilir, karşılığını verir.

(Bakara, 2.158)

9. Nur İsmi

Kuran-ı Kerimde yer alan Nur ismi 24’cü suresinin adıdır ve bu isim 20 ayette yer almaktadır. Nur ismi surenin ismi olması nedeniyle surenin tamamına burada yer veremedik.

10. Nas İsmi

Kuranda geçen Nas ismi 114’cü suresinin adıdır. Surenin ismi olması nedeniyle surenin tamamına burada yer veremedik.

11. Eymen İsmi

Kuranda geçen Eymen ismi Taha suresinin 80’ci ayetinde geçmektedir. Burada Tur dağının sağ tarafı olarak yer almaktadır.

Ey İsrâiloğulları! Böylece sizi düşmanınızdan kurtardık ve Tur’un sağ tarafında (Eymen) sizinle sözleştik; size kudret helvası ve bıldırcın gönderdik.

(Taha Suresi 80)

12. Eslem İsmi

Kuranda geçen Eslem ismi Bakara suresinin 131’ci ayeti kerimesinde geçmektedir. Bu ayette teslim anlamında yer almaktadır.

Çünkü rabbi ona, “Bana teslim (Eslem) ol” buyurmuş; o da, “Âlemlerin rabbine teslim oldum” demişti.

(Bakara 131)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Naz yapan yengeç anlamına gelen bir ismi çocuğunuza vermeniz dinen uygun değildir.

 1. Allahın izniyle kızım olucak inşallah isim bulmakta çok zorlanuyoruz eşimle yurt d’usines yaşadığımız icin her ismin okunusu turk etme ayni olmuyor aklında su an Liya adi var dinizmizce uygunmudur ? Anlami tam olarak nedir?

 2. Allah’ın izniyle kızım olacak inşallah isim bulmakta çok zorlanıyoruz esimle yurt d’usines yasadığımız için her ismin okunuşu türk etme ayni olmuyor aklında su an Liya adı var dinizmizce uygun mudur ? Anlamı tam olarak nedir?

  1. Böyle düşünmeniz yersiz. Anlamı güzel kendi dinize ve örfünüze uygun daha güzel bir isim tercih etmelisiniz. Yüce Mevla’mız kızınıza hayırlı bir evlat olmayı nasip eylesin.

 3. nasip olursa kızım olacak ama isim konusunda çok kararsızım NİL isimini koymakta bir sakınca varmıdır?
  Kuran’ı Kerimde geçiyor mu

 4. Dilruba ismini koymayı düsündük ama İsim hakkından dolaykı korktuk Dilrubada sakınca varmı yoksa Belkıs koyucaz Tesekkürler.

 5. Elvin isminin anlamı nedir .. internette bir çok sitede cennet çiçeği olarak geçiyor.. doğrumudur .. bu ismi kullanabilirmiyiz. anlamını mümkünse paylaşrmıınız. şimdiden teşekkür ederim.

 6. Merhaba,
  Yeni doğacak olan kızımızın ismini ELA koymak istiyoruz.Kuran’ da geçermi onu sormak istiyorum.Ayrıca uygun mudur.??Bunları cevaplarsanız sevinirim

 7. Hayırlısı ile kızım olacak elizan ismi uygunmudur? Araştırdığımda uzaktan duyulan ezan sesi anlamına ulaştım doğrumu kızıma bu ismi vermem de sakınca varmıdır?

 8. Bir kızımız olacak nasipse bir kaç aya ablamız doğacak kızımıza Tuana ismini koymak istiyor acaba bu Kur’an da geçiyormu .Yardımcı olurmusanız çok sevinirim..

  1. Tuana ismi Kuran’ı Kerim’de geçmemektedir ve bununla birlikte bu isimden ziyade başka bir isim tercih etmenizi tavsiye etmekteyiz.

 9. Berra ismiyle berre isminin anlamı aynimi bebegimiz doğacak berra ismini koymak istiyoruz ama berre yi peygamberimiz değiştirdiği için anlamlar aynimi diye korktuk. Bide berranin tam anlamı ve kuranda geciyormu cevaplarmisiniz

  1. Size tavsiyemiz bu şifreleri bir kenara bırakın Çocuğunuz için daha güzel ve daha ayırdı birisin tercih etmenizdir.

 10. Kızıma Alyadua ismini koymak istiyorum sizce ahiretlik isim mi uygun mudur? Bir çok yerde kuranda geçiyor diyor başka sitelerde ise kuranda gecmedigini söylüyor ve çok kararsız kaldım yardımcı olur musunuz ve anlamı bilmek istiyorum Alyadua’nın.

  1. Tavsiyemiz başka bir isim tercih etmenizdir. Bu isim Kuran ı Kerimde yer almamaktadır.

 11. Kiz cocugumuz olacak Allah kısmet ederse. Cocugumuza koyacagimiz ismin kuran-ı kerimde gecmesi ve anlami cok onemli bizim icin. Serra ismi bu anlamda uygunmu dur uygunmudur

  1. Serrâ ismi Arapça’da “bolluk, saadet, refah, genişlik” gibi manalara gelmektedir. Kur’an-ı Kerim’de iki ayette (Âl-i İmrân, 3/134 ve A’râf, 7/95) bu manalarda kullanılmıştır.

   Buna göre Serra isminin çocuklara isim olarak konulmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 12. Bebeğimize Miray ismini verdik. Ama çok tepki alıyoruz deyişin diyorlar. Anlamı nedir? Bu ismi koyduğumuz için sorgulanacaksınız anlamsiz isimmiş diyor etrafımızdakiler..

  1. Miray ismi Türk dil kurumunda şu şekilde yer almakta. Köken: Far.+T. Cinsiyet:(Kız) Anlam:Ay gibi ışık saçan bey. Dolayısı ile biz bu isimde bir sakınca göremedik.

 13. kız bebegimize esila ismi koymayı düşünüyoruz manevi boyutta iyi anlamlı olmasını istiyoruz islamın sartlarına göre uygunmudur koyulabilinirmi maanası nasıldır

  1. Esila isminin anlamı: Masum İyi İslami Güzel Güçlü- manasına gelir bu ismi koyabilirsiniz.

 14. Medine veya cennet isimlerini çok seviyorum acaba kız çocuğuna koymak caiz midir ?

 15. Dinimize 2 .ci ad sünnetmi kızım 16 yaşında ve ben ona 2 ci ad vermek istiyorum Hira adını verebilir miyim?

  1. İki ismin sünnet olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Zira Peygamber Efendimizin torunlarının birer ismi vardır. Evet dilerseniz Hira ismini ikinci isim olarak verebilirsiniz.

 16. Lina isminin sakıncası var mı ? Bir sitede cennet bahçesindeki meyve diye okudum ama anlamı hurma ağacı fidesi demekmiş Kuranda da Line diye geçmekteymiş bu ismi koyabilir miyiz?

 17. Melis ismi caiz değil diye okudum bir internet sitesinde. Sebebi nedir bir de gerçekten caiz midir değil midir?

  1. Melis isminin anlamını tam olarak bilemiyoruz. Bu nedenle bir yorum yapmamız yanlış olacaktır. Sadece şunu diyebiliriz şüpheli durumlardan kaçınmakta fayda var.

 18. Bir kaç hafta sonra bir kız bebeğim olacak inşaallah isim konusunda çok zorlandık yağmur yada elvin naz isminde dinimizce bir sakınca varmı dır?

  1. Bu ismin anlamı hakkında sağlıklı bir bilgiye ulaşamadık. Bu nedenle caizdir veya caiz değildir dememiz uygun olmayacaktır.

  1. Bu ismin anlamı konusunda tam bir bilgimiz yok bu nedenle yorum yapamayacağız.

 19. Selamun aleykum. Ravza, Şeyma, Elvin, Zümra ve Cemre isimleri dinimiz açısından ve anlamları bakımından uygun isimler midir

 20. Tuana ismi koymak istiyorum hocam dinimizce kötü mu bu isim yani kesinlikle koyulmaması gereken bir isim mi acaba Bir vebali olur mu bu ismi koysam.

  1. Bu ismi tavsiye etmiyoruz. Bir çok anlama gelmektedir fakat bir kız çocuğuna uyabilecek bir anlamı yoktur.

 21. hocam Selamun Aleyküm kızım adını miray koymak istiyorum kuran ismi geçiyor mu ,birde miray adının sakıncası var mıdır ?

  1. Bu isimi vermnenizde bir sakında yoktur bununla birlikte bu isim Kuran ı Kerimde yer almamaktadır.

 22. Hocam kız çocuğunda bere ve Berra isimlerinin koyulmaması gerektiğini söylediniz peki müberra ismi koyulabilir mi?

 23. Selam hocam hayırlısıyla bir kızımız olucak ve ismini berra nur koymak istiyorum sizce uygunmudur? Berra ismini peygamber efendimiz (s.a.v) bazi hadislerde bu ismi değiştirdiğini sizce bu uygunmudur? Şimdiden tesekkur ederim..

  1. Berre veya Berra isimlerini vermenizi önermiyoruz. Zira peygamber efendimiz bu isimleri önermemekte dir.

 24. Furkan ismini koyabilirsiniz erkek ismi olarak bakara suresinde geçiyor benim oğlumun ismide furkan.

 25. Selamun aleyküm hocam recep ayı için nasıl oruç tutabilirim ,anlatabilirmisiniz.. bazıları ramazan ayına benzetmemek için tamamı tutulmaz kimileri belirli günleri var diyor .. yardımcı olursanız sevinirim …

  ALLAH a ement olun ,selametle..

  1. hocam bide kaza namazlarını nasıl eda edebilirim , ve recep ile şaban ayı için aralıksız tutulan oruçlar bütün borç olan oruçlarımızı silermi ?

  2. Dinen bu konuda bir sınırlama yoktur, gönlünüzden geldiğince oruç tutabilirsiniz.

 26. Rabbim nasip ederse kızım olacak isim olarak ecrin huma veya afra isimlerinden birini düşünüyoruz uygun mu?

 27. Tuana ismi bazi sitedelerde kuran i kerimde geciyor yaziyor dogrumu acaba yardimci olursaniz sevinirim ?

  1. Geçtiğini iddia eden bir kimse hangi ayette geçtiğinide belirtmelidir, bunlara itibar etmeyiniz.

 28. Buğlem ismini ilk duyduğumda çok etkilendim… Cenneti müjdeleyen melek anlamında olup arapça kökenli olduğu yazıyor birkaç sitede… Fakat iki farkli sitede de bu ismi koymanin caiz olmadığını okudum… Nihat hatipoğlu hocamıza bu isim soruldu.. Kendisi sakınca olmamakla birlikte bahsedilen anlama geldiğini destekleyen bir kaynak olmadığını ikinci bir isim daha koyup destekleyemeyi önerdi. Kafam çok karıştı… Aklımdaki diğer isimde Ebrar… Lütfen düşünceleriniz ve gerçek bilgiye ulaşmak benim için çok önemli… Hem çok yaygın olmayan hem de İslami isim koymak istiyorum bebeğine… Kız ve erkek isimleri önerir misiniz lütfen :(

  1. Nihat Hatipoğlu çok değerli bir ilim adamıdır. Bize onun sözünün üstüne söz söylemek yakışmaz. Size tavsiyemiz anlamından emin olmadığınız bir ismi çocuğunuza vermemenizdir. Eğer çok istiyor iseniz Hoca Efendininde dediği gibi bir isim daha koyabilirsiniz, örneğin Ebrar Buğlem gibi.

 29. Alıntı: veysi
  Dini güzel bir erkek ismi söylermisiniz.

  Değerli ziyaretçimiz, site içerisinde Kuran ı kerimde geçen erkek isimleri başlıklıklı konuya arama bölümüne yazarak birçok güzel erkek isimlerine ulaşabilirsiniz.

  Şura ve firuze kız ismi koyulabilinir mi?

 30. Özellikle bu isimleri tercih etmeyi düşünüyor iseniz İslam dini açısından bu iki ismi tercih etmenizde bir mahsuru yoktur.

  Alıntı: seife
  Tunahan tuğra ismi dinimizce uygun mu?

 31. Tabi ki bu iki isimde olabilir. İslam dini açısında bu iki ismin konulmasında hiç bir mahsur yoktur.

  Alıntı: Miray
  Şura ve firuze kız ismi koyulabilinir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu