Çocuk

Kuranda Geçen Her Kelime Çocuğa İsim Olarak Konulabilir mi?

Yüce ve mukaddes kitabımız olan Kuran’da geçen her kelime çocuğa isim olarak konulabilir mi? Bu konuda bir Müslümanın tutumu nasıl olmalıdır?

Kuran ı Kerimde Geçen Her Kelime İsim Değildir

Cevap: Şüphesiz yüce kitabımız Kuran ı Kerimde yer alan her kelime kendi gibi mukaddestir. Çünkü Kuran’da geçen her kelime ilahi bir kelamdır. Fakat bu konuda insanların yanlış bir algısı ve bu algıya dayalı olarak yanlış uygulamaları vardır. Kuran’da geçen her kelime bir ademoğluna isim olarak verilemez.

Zira ilahi kitap olan Kuran ı Kerim, kimi ayetler de kafirleri, kim ayetlerde münafıkları ve sair birçok konuyu ele almaktadır. Bu nedenle mana itibari ile güzel olmayan birçok kelime de yer almaktadır. Örneğin Kuran’da Kafir kelimesi geçiyor diye kimse çocuğuna Kafir ismini koymamaktadır. Bunun nedeni her Müslümanın bu kelimenin anlamına vakıf olmasıdır.

Çocuğa İsim Olarak Konulacak İsmin Anlamı Güzel Olmalıdır

Bunun gibi anlamı tam olarak bilinmeyen kelimeler ise sanki çok güzel bir isimmiş gibi Çocuğa isim olarak verilmektedir. Bu İslam Dinine dolayısı ile Peygamber Efendimizin sünnetine aykırıdır.

Özellik ile kız çocuklarına son zamanlardan verilen Aleyna, Ünzile ve Ecrin gibi isimler vardır. Bu isimlere popülerlik kazandıran ise kulağa hoş gelmeleri ve Kuranı Kerimde geçiyor olmalarıdır. Halbuki Kuran’da yer alan her kelimeyi anlamı uygun olmadığı halde isim haline getirmek yanlıştır. Aleyna kelimesi “üzerimize”, Ünzile kelimesi ise “indirildi” anlamına gelmektedir. Yasin ve Fetih surelerinde geçtiği için tercih edilen Ecrin kelimesi ise pek çok kişinin bildiğini zannettiği gibi Allah’ın mükafatı anlamına değil, ücret veya karşılık anlamına gelmektedir.

İslam alimlerimiz yüce kitabımız Kuran’da geçen her kelimenin isim olarak verilemeyeceğini söylemektedirler. Özetle bu konuda şunu diyebiliriz ki çocuklara isim verilirken kelimenin anlamı bilinmeli ve anlamı güzel ise verilmeli değil ise verilmemelidir. Zira söz konusu olan bir kelime Kuran’da geçse dahi durum değişmemektedir. Peygamber Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmaktadır.“ Sizler kıyamet günü isimleriniz ile ve babalarınızın isimleri ile çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.”

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

    1. ben baktım anlamı temiz haramdan saklanan dürüst anlamına geliyor o yüzden çok iyi. Pardon o ismetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu