İslam Alimi

Kuran’da Geçen Her Kelime Çocuğa İsim Olarak Konulabilir mi?

Yüce ve mukaddes kitabımız olan Kuran’da geçen her kelime çocuğa isim olarak konulabilir mi? Bu konuda bir Müslümanın tutumu nasıl olmalıdır?

Cevap: Şüphesiz yüce kitabımız Kuran ı Kerimde yer alan her kelime kendi gibi mukaddestir. Çünkü Kuran’da geçen her kelime ilahi bir kelamdır. Fakat bu konuda insanların yanlış bir algısı ve bu algıya dayalı olarak yanlış uygulamaları vardır. Kuran’da geçen her kelime bir ademoğluna isim olarak verilemez. Zira ilahi kitap olan Kuran ı Kerim, kimi ayetler de kafirleri, kim ayetlerde münafıkları ve sair birçok konuyu ele almaktadır. Bu nedenle mana itibari ile güzel olmayan birçok kelime de yer almaktadır. Örneğin Kuran’da Kafir kelimesi geçiyor diye kimse çocuğuna Kafir ismini koymamaktadır. Bunun nedeni her Müslümanın bu kelimenin manasına vakıf olmasıdır. Bunun gibi manası tam olarak bilinmeyen kelimeler ise sanki çok güzel bir isimmiş gibi çocuklara verilmektedir ki bu İslam Dinine dolayısı ile Peygamber Efendimizin sünnetine aykırıdır.

Özellik ile kız çocuklarına son zamanlardan verilen Aleyna, Ünzile ve Ecrin gibi isimler vardır. Bu isimlere popülerlik kazandıran ise kulağa hoş gelmeleri ve Kuran-ı Kerim’de geçiyor olmalarıdır. Halbuki Kuran’da yer alan her kelimeyi anlamı uygun olmadığı halde isim haline getirmek yanlıştır. Aleyna kelimesi “üzerimize”, Ünzile kelimesi ise “indirildi” manasına gelmektedir. Yasin ve Fetih surelerinde geçtiği için tercih edilen Ecrin kelimesi ise pek çok kişinin bildiğini zannettiği gibi Allah’ın mükafatı manasına değil, ücret veya karşılık manasına gelmektedir. İslam alimlerimiz yüce kitabımız Kuran’da geçen her kelimenin isim olarak verilemeyeceğini söylemektedirler. Özetle bu konuda şunu diyebiliriz ki çocuklara isim verilirken kelimenin anlamı bilinmeli ve manası güzel ise verilmeli değil ise verilmemelidir. Zira söz konusu olan bir kelime Kuran’da geçse dahi durum değişmemektedir. Peygamber Efendimiz bir hadisinde şöyle buyurmaktadır.“ Sizler kıyamet günü isimleriniz ile ve babalarınızın isimleri ile çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.”


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. islamalimi dedi ki:

  Sorunuzun cevabı için tıklayınız.

  Alıntı: tuba
  Efe ismini koymak ne kadar doğrudur.

 2. tuba dedi ki:

  Efe ismini koymak ne kadar doğrudur.

  1. buse dedi ki:

   ben baktım anlamı temiz haramdan saklanan dürüst anlamına geliyor o yüzden çok iyi. Pardon o ismetti.

BİR YORUM YAZ