İslam Alimi

Kuran’da Adı Geçen Peygamberler

Kuran'da Adı Geçen PeygamberlerBu konuda Kuran’da adı geçen Peygamberler konusunda özet ve faydalı birçok bilgiye ulaşabilir ve istifade edebilirsiniz. Zira İslam Dininde peygamberlerin çok büyük bir yeri vardır. Dolayısı ile bu önemli şahsiyetleri tanımak her Müslümana çok feyizler ve hayırlar getirecektir.

İlk peygamber hazreti Adem’den son peygamber olan Hazreti Muhammed’e kadar çok peygamber gelip geçmiştir. Gönderilen peygamberlerin sayısı hakkında Kuran’da bir bilgi bulunmamaktadır. Bir hadiste peygamberlerin sayısının 124.000 olduğu, bunlardan 315’ini resullerin teşkil ettiği bildirilmektedir. Ancak bir ayette “And olsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var. Sana kıssalarını bildirmediğimiz kimseler de var…” (el-Mümin 40/78) buyrulması göz önünde bulundurulursa peygamberlerin sayısı ile alakalı bir rakam belirlemeksizin “Hazreti Adem’den Hazreti Muhammed’e kadar gönderilmiş peygamberlerin hepsine inandım, hepsinin hak ve de gerçek olduklarını kabul ettim” demek daha uygundur.

Kur’anı Kerimde ismi geçen peygamberler şunlardır:

1. Adem. 2. İdris. 3. Nuh. 4. Hu. 5. Salih
6. Lut. 7. İbrahim. 8. İsmail 9. İshak. 10.Ya`kub.
11. Yusuf 12. Şuayb 13. Harun. 14. Musa. 15. Davud.
16. Süleyman 17. Eyyub. 18. Zülkifl. 19. Yunus 20. İlyas
21. Elyesa 22. Zekeriyya 23. Yahya 24. İsa 25. Muhammed sallallahu aleyhi vesellem.

Bu zikrettiğimiz yirmi beş tane Peygamber isimlerinden başka Kuranı Kerimde üç isim daha zikredilmiştir. Ancak onların peygamber mi, veli mi oldukları hakkında fikir ayrılığı vardır. Bunlar Üzeyir, Lokman ve Zülkarneyn’dir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ