Peygamberler

Kuranda Adı Geçen Peygamberler

Bu konuda Kuranda adı geçen Peygamberler konusunda özet ve faydalı birçok bilgiye ulaşabilir ve istifade edebilirsiniz. Zira İslam Dininde peygamberlerin çok büyük bir yeri vardır. Dolayısı ile bu önemli şahsiyetleri tanımak her Müslümana çok feyizler ve hayırlar getirecektir.

Kuranda Adı Geçen Peygamberler Hakkında Bilgi

İlk peygamber hazreti Adem’den son peygamber olan Hazreti Muhammed’e kadar çok peygamber gelip geçmiştir. Gönderilen peygamberlerin sayısı hakkında Kuran’da bir bilgi bulunmamaktadır.

Bir hadiste peygamberlerin sayısının 124.000 olduğu, bunlardan 315’ini resullerin teşkil ettiği bildirilmektedir. Ancak bu konu hakkında bir ayeti kerimede Yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

“And olsun, senden önce de peygamberler gönderdik. Onlardan sana kıssalarını anlattığımız kimseler de var. Sana kıssalarını bildirmediğimiz kimseler de var…” (el-Mümin 40/78)

buyrulması göz önünde bulundurulursa peygamberlerin sayısı ile alakalı bir rakam belirlemeksizin “Hazreti Adem’den Hazreti Muhammed’e kadar gönderilmiş peygamberlerin hepsine inandım, hepsinin hak ve de gerçek olduklarını kabul ettim” demek daha uygundur.

Sitemizde yer alan İslam Dininde Peygamberlere İman başlıklı konudan da istifade edebilirsiniz.

Kuranı Kerimde Adı Geçen Peygamberlerin Listesi

 1. Adem.
 2. İdris.
 3. Nuh.
 4. Cilt.
 5. Salih.
 6. Şubat.
 7. İbrahim.
 8. İsmail
 9. İshak.
 10. Yakub.
 11. Yusuf.
 12. .Uayb.
 13. Harun.
 14. Musa.
 15. Davud.
 16. Süleyman.
 17. Eyyüb. 
 18. Zülkifl.
 19. Yunus.
 20. İlyas.
 21. Elyesa.
 22.  Zekeriyya.
 23. Yahya.
 24. İsa.
 25. Muhammed (sallallahu aleyhi vesellem).

Bu zikrettiğimiz yirmi beş tane Peygamber isimlerinden başka Kuranı Kerimde üç isim daha zikredilmiştir. Ancak onların peygamber mi, veli mi oldukları hakkında fikir ayrılığı vardır. Bunlar Üzeyir, Lokman ve Zülkarneyn’dir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu