İslam Alimi

Kulun İyiye Veya Kötülüğe Varması Kendi İradesi İledir

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

irade
Hamd âlemlerin Rabbine, salât ve selam şefaatçimiz, Habibimiz, önderimiz, insanların en hayırlısı tevhid ve sünnet muallimi Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem’e ashabına ve onun yolunda gidenlere olsun.

Yüce Allah(c.c.) Biz kullarını dünya’ya gönderir iken, her şeyi kendi irademiz ile seçerek yaşamamız ve bunun sonucunda hesap vereceğimizi de hatırlatarak, imtihan ederek, kimimizin doğru yolda sebat ile yürüdüğünü, kimimizin yürümediğini sınamak için göndermiştir. Bazen deriz ya acaba neden bu günahı işlerken veya bu zulüm yapılır iken neden yüce Rahman izin verdi gibi değişik sonu gelmeyen sorularla ufacık beynimizi yorarız…

Kul bu âlemde seçmekte ve seçtiğini yaşamakta özgürdür, bunun karşılığında Kuran sünnet yolunda gider ise sevap ile ödüllendirileceği, nefis veya şeytan şer yolunda gidilir ise azap veya ceza ile ödüllendirileceğini bilerek seçmekte özgürdür… Bu âlemde Yüce Allah’ın iradesi, kulun iradesinin peşinde gelmektedir. Nasıl mı?

Kul, seçtiği iyi veya kötü bir yol için yola çıktığında iyi yolda gider ise o yoldaki kötülükler sen yürüdükçe peşinde gelecektir yani seçen sen, onu yaratan yüce Rahman, sen kötü yolda kullara zulüm etmeyi seçtin ve sonucunda günaha girdin bunu seçen sen sebebini yaratan yüce Rahman… Sen iyi yola gitmeye kalkıştın adımını attın ardından olacakları güzelliği kazanmak sevap kazanmayı arkanda yaratan ve sana nasip eden yüce Rahman…

Tarlasına tohum ekmeye giden, eline tohumu alıp tarlaya ekene Rahman mahsul olarak seneye karşılığını verir, tarlaya tohum ekmeye gitmek için yola çıkmayarak tarlayı sürmeden tohumun ekmeden tarlasının başında boş bekleyerek seneye mahsul almak için boş bekleyen ise hali ile mahsul alamayacağı kesindir.

Kulun iyiye veya kötülüğe varması kendi iradesiyle olduğunu açıkça anlıyoruz. Kulun Hakk’a gönül vermesi, cüzî iradesini hayra sarf etmesi şartı ile iyilik yolunda sevap kazanmasını istemesi veya şer yolda giderek, şer olanı işlemesini istemesi ile peşinde olanların Yüce Rahman’ın kulun seçtiği yolda önüne gelen iyi veya şer olanı yaratması ve imtihan ederek kulunu sınaması ve iradesinin kulun iradesinin peşinden gelmesi budur. Yüce Allah, kulun şerre veya iyiliğe yöneltmesi ile kalbinde hidayet yahut dalâleti yaratılıyor. Yani seç beğen karşılığını gör misali. Nöbet hak yolda senindir alırsın misli ile sevabını, Nöbet şer yolda ise alırsın misli ile günahını, istediğin nöbeti seçmek sende sonucunu istediğin yönde yaratmak Allah’a ait. İster Kuran bayrağını al eline salla, ister şerrin bayrağını eline al salla acaba anlata bildim mi acaba? Selam ve dua ile

“Allah dileseydi elbette hepinizi bir tek ümmet yapardı. Fakat o dilediğine dalâlet, dilediğine hidayet verir ve muhakkak surette hepiniz bütün yaptıklarınızdan sorumlu tutulacaksınız.” (Nahl, 16/93)

“Muhakkak ki, Allah, bir kavime verdiğini, onlar nefislerindekini bozmadıkça, değiştirmez.”(Ra’d, 13/11)

“Onlar öyle kimselerdir ki, hidayet karşılığında dalâleti (sapıklığı) satın almışlardır. Ticaretleri kendilerine bir kazanç sağlamadığı gibi, doğru yolu da bulamamışlardır.” (Bakara, 2/16)

“… İnkâr edenler ise, ‘Allah bu misalle neyi murat etti?’ derler. O, bu misalle birçoğunu saptırır, birçoğunu da doğru yola getirir. Onunla saptırdığı ancak fâsıklardır ki, onlar Allah’a olan ahitlerini kabulden sonra bozarlar; Allah’ın birleştirilmesini buyurduğu şeyi ayırırlar ve yeryüzünde bozgunculuk yaparlar.”(Bakara, 2/26-27)

Kısacası kul, talep edendir. Allah ise,  o anı onu yaratandır. İşte insan bu talebi sayesinde itaatkâr veya isyankâr olur bu kulun kendi seçimidir. Allah’ın kudreti ise kulun istediğini yaratması önüne sermesidir, yaşatmasıdır.

Mehmet Aluç (Kul Mehmet)


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ