İslam Alimi

Kul Niyet Ettiği Bir Konuda İşte Muvaffak Olamıyorsa Nedendir?

Mehmet Aluç

1962 Malatya doğumluyum,evli ve 4 çocuk babasıyım Ankara da ikamet ediyorum,Kamuda emekliyim,şiir,öykü,denemeler yazıyorum...

İlkbaharın başlangıcı gibi toprağa düşen cemreler gibi, gönlün her zaman yeşermesi için Yüce Allah kulun gönlüne merhameti yerleştirmiş, insanlara onun ile muamele et diyerek gönlüne yerleştirmiştir, kul bunu bilir veya bilmez, bilir yapmaz, bilir yapar sevap alır, bilmez yapmaz nefreti ile günaha girer. Kâinata baktığında her yerde merhameti görmemesi için kör olması gerekir. Nefis ile her an baş başa mücadele eden kul ölüm anına kadar mücadele etmekle sorumludur. Bazen nefis kamçılar kulu şunu yap aman bir şey olmaz, aman o zaten senin hakkındı aldın işte, sakın çekinme bak o zevki sefa içinde sen neden eksik kalasın, git gizlice elinde ne varsa al senin olsun veya sen daha güçlüsün o zayıf git yakasına yapış elinde ne varsa al tarzında konuşmalar ile kulu günaha sokmak için çabalar durur.

Nefsin isteklerine uyan hangi gönül yanmadı ki, zelil, rezil olmadı ki! Haddi olmayan hangi menzillere girerek haklara saldırmadı ki, hangi günaha girdirmedi ki, hangi zulmü mubah göstermedi ki, daha sonrada tövbe kapısına giderken ”Günahın haddinden çok Allah af etmez sen en yapıyorsun sakın gitme” saçmalığı ile kulu yolundan çeviren nefis! Gölündeki sabır anahtarını alarak kaybettiren nefis, günah denizinde gece gündüz yüzdürerek kulu rezil yapar, cehenneme odun olarak hazırlar. Kul her an önüne çıkan konularda niyet ederek yola çıkar veya yapacağı bir iş için niyetlenir ve yola çıkar daha yola çıkmadan o kul bu konu veya işten başarısızlıkla grisin geriye döner, aylarca uğraşır yol bulamaz, düşünür düşünür anlayamaz olmamasın sebebini.

İşte burada kulun işlediği günahlar yaptığı zulüm kul hakkı devreye girer, tövbe kapısına uğramadan işlediği biriktirdiği günahlar sebebi ile Yüce Allah (c.c.) kulunu o işini veya konuyu başarılı kılmaz “Muaffak” eylemez, kul ne zaman tövbe kapısına uğrar samimi Nasuh bir tövbe ile af diler yardım dilerse Yüce Allah (c.c.c)kulun işini rast getirerek yoluna koyar, lakin kul hakkı var ise ona karışmıyor ve af etmiyor, işte o nedenle günah işlerken, “kul hakkına girerek”, onun hayatını etkileyecek gasp edecek günahlardan her zaman kaçmak gerek, tövbe kapısında Yüce Allah(c.c.) kul hakkın var ise onu “af etmiyor”, ne zamanki o kul hakkını yediğin kişiden helallik almaz isen o günah yüzünden ne işin Rast gider nede ele almaya çalıştığın konuyu başarılı şekilde yerine getirerek başarı olabilirsin. O nedenle dünyada çok emek harcayarak yapılan işlerden veya kısmet ararken veya bir konuda başarılı olmak için yola çıkarken başarısızlık var ise o kulun işlediği günahtan dolayı Yüce Allah muvaffak etmezi, başarılı olamaz. Aman kul hakkına dikkat edelim, yüce Allah benim sınırıma gireni tövbe ederse Nasuh bir tövbe ile af ederim diyor ama kul hakkı olunca onun rızası olmayınca af etmiyor.

Âlemlere Rahmet Nur Peygamber efendimiz ne diyor bakalım:

Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü onun duasıyla ALLAH arasında perde yoktur.”
(Buharî, Müslim)

“Zulmedenleri Allah affetmez ve onlara bir yol da göstermez.” (Nisa; 4/168)

“İnsanlara zulmedenlere ve yeryüzünde zorbalık yapanlara yol yoktur. Onlara elem dolu azap vardır.” (Şura; 42/42)

Canın yansa sebepsiz başarısızlığının suçunu kaderde arayacağında kullarda arayacağında kendinden suçu arasana? Kör nefsin peşinde kahkaha atarak önüne geleni yıkarken elindekini gasp ederken, hiç bunlar başına geleceğini düşünmedin, şimdi düşün öyle ise koş tövbe kapısına, sonrada hakkını yediğin kuldan helallik iste, Bir zaman onun yüreği yaptıklarınla ona zulüm ederken sızlıyordu, şimdi az da senin yüreğin sızlasın, yaptığının günahını vebalini anla, bil… Rabbim kul hakkını gasp edenlerden ve kul hakkı ile karşısına çıkanlardan eylemesin. Âmin. Selam ve dua ile…


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ