AhlakSorularınız

Küfür İşitende Günaha Girer mi?

Sınıfta falan çok küfür ediyorlar biz istesekte istemesekte duyuyoruz. Ama ben hiç duymak istemiyorum nefret ediyorum bize günah yazılır mı bizde işittiğimiz için?

Cevap: Küfür İşitende Günaha Girer mi, Ne Yapmalıyız?

Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere İslam dininde insanların ahlaksız sözler kullanarak birbirilerine hitap etmeleri günahtır. Bu küfürler şaka ile karışık olsa dahi durum aynıdır. Sizinde sorunuzda belirtiğiniz gibi insanlar kimi zaman sınıf, iş yeri gibi zorunlu bulunmaları gereken ortamlarda bulunan insanlardan küfürler duyabilmektedirler. Yüce Mevla’mız bu gibi kimselere doğruyu anlamayı nasip eylesin. Bu noktada önemli olan küfür kullanan insanlar ile muhabbeti sınırlı tutmaktır. Elden geldiğince o insanlardan uzak durmaktır.

Fakat gücünüz yetiyor ise o insanlara bu yaptıklarının ne kadar yanlış olduğunu anlatmalısınız. İnsanları rahatsız ettiklerini ifade edebilirseniz. Böyle yaparak hem bu dertten kurtulabilir, hemde hayra girebilirsiniz. Bununla birlikte örneğin öğretmenlerinize bu şikayetinizi belirterek derslerde küfrün zararları gibi konuların işlenmesine vesile olabilirsiniz. Kötü söz ile alakalı bakın yüce Mevla’mız kuran ı Kerimde ne buyuruyor.

 – Allah, zulme uğrayanın dile getirmesi dışında, çirkin sözün açıklanmasını sevmez. Şüphesiz Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. (Nisa 4.148)

Bu ayetten anlaşılıyor ki ancak gerçek anlamda zulüm gören bir kimse çirkin söz söyleyebilir. Oysa günümüzde küfür yani çirkin sözler bir saka vesilesi haline gelmiştir. Yüce Mevla’mız bizi affetsin. Özet, tabi ki küfür işitmeniz sizi günaha sokmamaktadır. Fakat eğer bu durumu düzeltmek için elinizden bir şey geliyor ise bunu yapmaktan da geri kalmamalısınız.

Küfür İşiten Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Allah’a Küfreden Kişilere Gülmek Günah mıdır?

Bazen Allah’a küfreden kişiler görüyorum ve bazıları o kadar komik oluyor ki gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Gülmemeye çalışıyorum ama engel olamıyorum. Günaha mı girmiş olurum?

Cevap: Tabi bu gülmeyi siz onların acınası ve aslında ne kadar saçma, ciddiyetsiz olduklarından yapıyorsunuz. Ancak yinede bir Müslümana bu gibi konularda gülmek yakışmayacaktır. Bahsettiğimiz düşüncede olduğunuz için vede elinizde olmadan güldüğünüz için günah işlemiş olmazsınız. Ancak bu gibi durumlardan kaçınmalısınız.

Arkadaşlarım Küfürlü Konuşuyorlar, Fazla Arkadaşımda Yok Ne Yapmalıyım?

Bir yandan arkadaşlarınızı uyarmaya devam etmeli, bir yandan gereğinden fazla samimi olmamalı bir yandanda kendinize uygun arkadaşlar edinebilmek için mücadele etmelisiniz. Unutmayın! en mühim dost Yüce Mevla’mızdır ve samimi kullarını hiç bir zaman yalnız bırakmamaktadır.

Ziyaretçi katkısı : S. Yelletkeli

“Oysa günümüzde küfür yani çirkin sözler bir şaka vesilesi haline gelmiştir. ” Bu ifade bu iş günümüzde yeni çıkmış gibi bir anlama geliyor. Halbuki Pertev Naili Boratav’ın neşrettiği Eski Anadolu Türkçesi ile yazılmış (Osmanlı Türkçesinden önce Anadolu’da kullanılan Türkçeyle yazılmış) Nasreddin fıkralarında küfürlü ifadelerin kullanılmış olduğu görülüyor.

Bir de Osmanlı zamanında Karagöz oyununda bazı küfürlü ifadeler geçtiği için bunu seyretmenin caiz olup olmadığı konusunda Ebu Suud’un ibret almak için seyretmenin caiz olduğunu söylediği şeklinde bir konu gündeme gelmişti.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Eskiden onlar gibi olduğum arkadaş gurubumda küfürlü konuşmalara yer verilmekte. Şu sıralar kendime çeki düzen verdim. Ve arkadaşlarımı bu konuda uyarmama rağmen küfürlü konuşmaya devam ediyorlar. Pek fazla arkadaşım olmadığı için onları bırakamıyorum ne yapmalıyım ?

    1. İstemeden görürseniz günaha girmezsiniz ancak istemeden görebileceğiniz yerlerden uzak durmalısınız.

  2. Çok şükür. Bende bazen istemeyerek küfürlü yazılar görüyorum. görünce hemen kapatıyorum. bazıları Allah’a bile küfrediyor. (tövbe tövbe) Benim bir sorunum var. İşte şu: Bazen Allah’a küfreden kişiler görüyorum bazıları o kadar komik oluyor ki gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Gülmemeye çalışıyorum ama engel olamıyorum. Günaha mı girmiş olurum?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu