İslam Alimi

Küfür İşitende Günaha Girer mi?

Sınıfta falan çok küfür ediyorlar biz istesekte istemesekte duyuyoruz ama ben hiç duymak istemiyorum nefret ediyorum bize günah yazılır mı bizde işittiğimiz için?

Küfür işitende günaha girer mi? sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, bilindiği üzere İslam dininde insanların ahlaksız sözler kullanarak birbirilerine hitap etmeleri günahtır. Bu küfürler şaka ile karışık olsa dahi durum aynıdır. Sizinde sorunuzda belirtiğiniz gibi insanlar kimi zaman sınıf, iş yeri gibi zorunlu bulunmaları gereken ortamlarda bulunan insanlardan küfürler duyabilmektedirler. Yüce Mevla’mız bu gibi kimselere doğruyu anlamayı nasip eylesin. Bu noktada önemli olan küfür kullanan insanlar ile muhabbeti sınırlı tutmak ve elden geldiğince o insanlardan uzak durmaktır.

Fakat gücünüz yetiyor ise o insanlara bu yaptıklarının ne kadar yanlış olduğunu ve insanları rahatsız ettiklerini ifade edebilirseniz. Böyle yaparak hem bu dertten kurtulabilir, hemde hayra girebilirsiniz. Bununla birlikte örneğin öğretmenlerinize bu şikayetinizi belirterek derslerde küfrün zararları gibi konuların işlenmesine vesile olabilirsiniz. Kötü söz ile alakalı bakın yüce Mevla’mız kuran ı Kerimde ne buyuruyor.

 – Allah, zulme uğrayanın dile getirmesi dışında, çirkin sözün açıklanmasını sevmez. Şüphesiz Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir. (Nisa 4.148)

Bu ayetten anlaşılıyor ki ancak gerçek anlamda zulüm gören bir kimse çirkin söz söyleyebilir. Oysa günümüzde küfür yani çirkin sözler bir saka vesilesi haline gelmiştir. Yüce Mevla’mız bizi affetsin. Özet, tabi ki küfür işitmeniz sizi günaha sokmamaktadır. Fakat eğer bu durumu düzeltmek için elinizden bir şey geliyor ise bunu yapmaktan da geri kalmamalısınız.

Allah’a Küfreden Kişilere Gülmek Günah mıdır?

Soru: Bazen Allah’a küfreden kişiler görüyorum ve bazıları o kadar komik oluyor ki gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Gülmemeye çalışıyorum ama engel olamıyorum. Günaha mı girmiş olurum?

Cevap: Tabi bu gülmeyi siz onların acınası ve aslında ne kadar saçma, ciddiyetsiz olduklarından yapıyorsunuz. Ancak yinede bir Müslümana bu gibi konularda gülmek yakışmayacaktır. Bahsettiğimiz düşüncede olduğunuz için vede elinizde olmadan güldüğünüz için günah işlemiş olmazsınız. Ancak bu gibi durumlardan kaçınmalısınız.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Aleyna Karalar dedi ki:

  Bazen istemeden küfür içeren yazılar görüyorum. Günaha girer miyim?

  1. islamalimi dedi ki:

   İstemeden görürseniz günaha girmezsiniz ancak istemeden görebileceğiniz yerlerden uzak durmalısınız.

 2. Nihat Eren dedi ki:

  Çok şükür. Bende bazen istemeyerek küfürlü yazılar görüyorum. görünce hemen kapatıyorum. bazıları Allah’a bile küfrediyor. (tövbe tövbe) Benim bir sorunum var. İşte şu: Bazen Allah’a küfreden kişiler görüyorum bazıları o kadar komik oluyor ki gülmemek için kendimi zor tutuyorum. Gülmemeye çalışıyorum ama engel olamıyorum. Günaha mı girmiş olurum?

  1. islamalimi dedi ki:

   Sorunuz ve cevabı konu içerisine eklendi.

BİR YORUM YAZ