Akaid

Küfür Etmenin Hükmü Nedir?

Hocam küfür etmenin hükmü nedir? Bu Konuda Bilgi Verir misiniz?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz; İslam dini her türlü kötülüğe ve incitmeye karşıdır. Çünkü, İslam dini insanı insan etmeye gayret ediyor. İnsanı Hakiki insaniyet mertebesine ulaştırır. Bundan dolayı İslam, insanı her türlü olgunluk ve güzelliğe ulaştıracak emirleri verdiği gibi, her türlü rezillikten ve çirkinlikten götürecek işleri de Müslümanlara nehy etmiştir yasaklamıştır.

Küfür ve sövme dediğimiz karşımızdaki insanları kırıcı aşağılayıcı ve rahatsız eden her türlü iş ve söylem, günahtır ve de haramdır. Çünkü Müslüman bir kulu rencide etmek haramdır ve insanı günahkar eder.
Müslüman, elinden ve dilinden zarar görülmeyen insandır; başkalarına dil uzatmak Müslümana yakışmaz.

Peygamberimiz ( s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Çok kuvvetli pehlivan, birçok güreşçileri yere serip gâlib olan değildir. Asıl kuvvetli pehlivan, öfkelendiği sırada nefsine mâlik (ve irâdesine hâkim) olan kimsedir.” (Buhari)

Şöyle ki kafir bile olsa masum ve hatasız ise, onu rahatsız etmek rencide etmek İslam dinimizde yasaktır. Peygamberimiz ( s.a.v.) şöyle buyurmuştur:
“Kim bir zımmiye eziyet etse, şüphesiz ben onun hasmıyım.”(el-Hindî, Kenzu’l-Ummal, IV / 618; el-Camiu’s-Sağîr, I / 1210)

Hangi durumda ve şartta olursak olalım, sövmeyelim küfür etmeyelim insanları rencide etmeyelim çünkü böyle bir şey caiz değildir. İster kâfir birine, isterse zalim birine farketmez; sövmek çirkin bir harekettir mümin bir kula kesinlikle yakışmaz.Müslüman, elinden ve dilinden zarar görülmeyen insandır; başkalarına dil uzatmak Müslümana yakışmaz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu