AkaidSorularınız

Küfre Girdim mi Düşüncesinden Kurtulamıyorum Ne Yapmalıyım?

Ben 22 yaşında bir bayanım. Çok önemli bir mevzuda sizin görüş ve tavsiyelerinize çok ihtiyacım var. Küfre girdim mi düşüncesinden kurtulamıyorum. Ben uzun bir zamandır vesvese, depresyon ve takıntı hastalığıyla boğuşuyorum, doktora gidiyor ve ilaç kullanıyorum. Sebebi ise sürekli olarak geçmişi hatırlamak. Acaba küfre düştüm mü, dinden çıktım mı diye kendimi suçlamak.

İnançlı Biriyim Ama Küfre Girdim mi Düşüncesinden Kurtulamıyorum

Aslında geçmişimde kirli hiçbir şey yok. Her zaman çok dindar, namazında orucunda, Kuran kurslarına giden bir çocuk ve gençtim. 2 yıl kadar önce ‘‘Ben evlenmeyeceğim, okuyup çalışmak istiyorum,” gibi şeyler düşünürdüm, bu hevesteydim. Ve geçen sene bu yönde eğer yanlış bir şey söylediysem diye pişmanlık yaşadım. Güvendiğim bir akrabama söylediklerim hakkında fikrini sordum. Sence dinen aykırı bir şey söylemiş oldum mu diye. O hemen hemen tüm sorularıma hayır, bununla dinden çıkmış olmazsın diye cevap verdi. Ama bir soruma ”Bilmiyorum, ama bir şey olmaz bundan.” gibi bir cevap vermişti.

Şimdi, akrabamla aramızda geçen bu konuşmanın üstünden bir sene geçmişti. Buna rağmen, içim içimi kemiriyor, acaba ona ne sordum da ”bilmiyorum” dedi, diye. Acaba dinden çıkmış olduğumu düşündü de o yüzden mi öyle dedi diye. Ama ne kadar düşünürsem düşüneyim ona ne sorduğumu, neyin karşılığında öyle söylediğini hatırlamıyorum.

Hayatım boyunca dinen hoş sayılmayabilecek olan söylediğim, düşündüğüm ne varsa bilgisine güvendiğim hocalara sordum. Bana dinden çıkmamış olduğumu söylediler. Ama akrabamın neye ”bilmiyorum” dediği şüphesi bir türlü beni rahat bırakmıyor. Acaba ona sorup hocalara sormayı unuttuğum bir şey mi vardı?

Bundan başka hiçbir şey düşünemiyorum. Sürekli ağlıyorum, asla mutlu değilim. Aklımı oynatacağım ya da bir cinnet anında intihar edeceğim diye inanılmaz korkuyorum. Bu arada durumumu iyice anlamanız açısından şunu eklemeliyim. Yaklaşık 6 aydır bu durumdayım. Anlattığım durumdan önce başka, farklı farklı şeyler geldi aklıma bu aylar boyunca. Biri bitti derken diğeri başladı, hepsi küfre düştüm mü şüphesiyle ilgili. Lütfen bana yardım edin. Bir yol gösterin, durumum vesvese mi, değil mi, onu bile tek başıma anlayamıyorum. Zihnim çok bulanık. Allah sizden razı olsun. Çok uzun olduysa lütfen bağışlayın.

Küfre Girdim mi Düşüncesinden Kurtulamıyorum Sorusunun Cevabı

Değerli ziyaretçimiz, durumunuz aslında sadece vesveseden ibaret. Bu konu hakkında Vesvese Nedir? Bu Durumda Ne Yapılmalı? başlıklı konuyu mutlaka okumalısınız. Bazen aklımızda ki vesveseler gözümüzün önünde ki hakikati görmemizi dahi engellemektedir. Yaşadığınız duruma gelince ise şunları söyleyebiliriz.

Bu gibi vesveseli durumlarda kişi düşüncelerini bir yana bırakıp aklı ile hareket etmelidir. Akrabanız sizin dediğiniz bir şeye şüpheli cevap vermiş. Bu konuda bilgili olmadığından da böyle cevap vermiş olabilir. Bununla birlikte siz hangi sorunuza bu cevabı verdiğini de hatırlamıyorsunuz. Belli ki çok önemsiz bir konu. Fakat sizin için önemli bir hale gelmiş.

Bunun nedeni ise içinde bulunduğunuz vesvese halidir. İnançsız birinin Küfre girmesi çok kolaydır. Her an küfre girebilir. Çünkü o inançsızdır ve iman etmemiştir. Ancak tabi ki sizin için böyle bir durum söz konusu değildir.

İnançlı Bir Kimsenin Küfre Girmesi Öyle Kolay Değildir

Bir Müslümanın küfre girmesi aslında o kadar kolay değildir. Küfür söylemleri tam bir irade ile ve kalpten söylenmelidir. Ağzımdan şöyle bir söz çıktı veya bir an şöyle düşündüm demekle küfre girilmiş olunmaz.

Bununla birlikte asıl dikkat etmeniz gereken konu şudur. Siz doğru olanı yapmışsınız. İçinizde bir şüphe olunca bunu hocalarınıza sormuşsunuz ve sorunuzun cevabını almışsınız. Buna rağmen halen şüphe içerisindesiniz. Sorunuzun cevabının başında yer verdiğimiz gibi kişi bu gibi durumda düşünceleri ile hareket etmemelidir. Sadece bilgi ile aklı ile hareket etmelidir.

İşte bu noktada anlıyoruz ki sizin sorununuz acaba küfre girdim mi veya girmedim mi değildir. Sizin sorununuz yaşadığınız vesvesedir.

Akla Gelen Vesvese İle Kimse Küfre Girmiş Olmaz

Şeytan vesveseye bir kapı bulduğu taktirde bu sorunun peşini bırakmamaktadır. O nasıl ki görevini yapıyor ise bizlerde iman eden kullar olarak vesveseye itibar etmemeliyiz. Bununla birlikte görevimiz olan kulluğa devam etmeliyiz. Vesveseler asla bizim kendi düşüncelerimiz değildir.

Şöyle düşünün yanınızda devamlı biri dursa ve size küfre girdin dese küfre girmiş olur musunuz? Tabi ki hayır. Şunu da asla unutmayın Yüce Mevla’mız bizim gönlümüzde ve sözümüzde küfür değil iman aramaktadır. Mevla’mız bizi bizden daha iyi bilir. Şüphesiz Yüce Mevla’mız sizin küfre girmediğinizi bilmektedir.

Ancak dünya imtihan mekanıdır. Vesvese ile baş etmek sizin görevinizdir. Fakat bu noktada önce durumunuzun gerçekten vesveseden ibaret olduğunu kabul etmelisiniz. İslamiyet çok yüce bir dindir. Bu dini bize nasip eden Mevla’mız bizi imtihan ediyor. Ancak bizlere vesveseden kurtulmak hakkında ayetler ile yardımda ediyor. Yalnız ona sığınmalı ve ondan yardım istemelisiniz.

Özetle, size verdiğimiz cevaptan ve kaynaklardan istifade ediniz. Bununla birlikte enerjinizi bu konulardan ziyade ibadetlerinize veriniz. Unutmayın, vesveseye ne kadar çok kulak asarsanız o kadar büyür. Şeytanın oyununa gelmeyin ve namazlardan sonra duaya büyük önem verin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu