Sorularınız

Küçük Hatalar İçin Yaptığım Tövbeyi Bozup Her Gün Yeniliyorum

Hayırlı çalışmalar Hocam; Benim çok büyük bir sıkıntım var ben her namazımda tövbe ediyorum. İşte başkasının kalbini kırmayacağım, başkasının hakkında konuşmayacağım diye ama kendime hakim olamıyorum. Ya insanlar benim hakkımı yediği için o insanları hatırlayınca kendimi tutamayıp haklarında konuşurum. Ya bazı insanlar bana söz verdiği için sözlerini yerine getiremediği için onlar hakkında konuşuyorum. Bu kul hakkı ve söz vermeler benim hayatımı değiştirdi belki şimdi evliydim ve hayatım başka türlü olabilirdi.

Yani kısacası daha önce yapmadığım ve yapmayı düşünmek bile istemediğim çok büyük günahlar var ki bunlar için benim tövbem çok sağlam (kul hakkı, zina, hırsızlık, vb. ) Ama başkasının kalbini kırma ve özellikle beni bu hayatta inciten insanları hatırlayınca tövbe etmeme rağmen kendimi tutamayıp onları kötülüyorum. Evet böyle olmasaydı benim hayatım değişebilirdi ama şuna da inancım sağlam bu benim sınavım olabilir veya böylesi daha hayırlı da olabilir benim için. Aynı gün içinde tekrar tövbe ediyorum çünkü biliyorum ki kötü bir şey bu. Hocam uzun bir soru oldu ben bu sıkıntıdan nasıl kurtulabilirim. Saygılarımla…

Küçük hatalar için yaptığım tövbeyi bozup her gün yeniliyorum sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, bu yaşadıklarınız aslında çok doğal. Fakat her Müslüman bu konuyu aşmalıdır. Zira bir Müslüman bu konuyu aşamadığı taktirde kendini gereksiz yere yıpratmaya başlar ve bu işin sonucu dünyayı ben mi kurtaracağım gibi bir mantığa vararak işlemiş olduğu günahlara çok daha büyüklerini ekleyebilmektedir. Bu nedenle bu konuda kendinize bir yol çizmelisiniz. Şüphe yok ki bu yol İslam itikadının yoludur.

Kul Ne Kadar Günah İşlese de Tövbe Etmelidir

İslam dininde bir kul günah işleyebilir ve bu günah kimi zaman küçük, kimi zaman ise büyükte olabilir. Fakat her halikarda kul hatasının farkına vardığı taktirde tövbe temelidir. Bu öyle biz çizgidir ki tövbenin varlığı kula günah işleyebilmesi için bir çıkış yolu olarak gözükmemelidir. Bununla birlikte günah işleyen bir kul hatasını kabul ederek tövbe ile yüce Mevla’sına sığınmalıdır. Zira günah işleyen bir kul için yüce Mevla’mızdan başka hiç bir sığınak yoktur. Bu nedenle kul ne kadar çok günah işlese de tövbeyi asla bırakmamalıdır. Ben devamlı günah işliyorum birde utanmadan tövbe ediyorum dememelidir ki bu düşünce şeytanın en büyük vesvelerinden biridir.

Bu konuda ki en önemli nokta bir kul ısrar ile bir günahı işlemeye devam etmemelidir ve işlemiş olduğu günahın pişmanlığını içerisinde yaşamalıdır. Daha sonra ise bu pişmanlık ile tövbe temelidir. Bu hali bir kul günde yüz defa yaşasa dahi yüz defa tövbe temelidir.

İnsanların Haklarında Konuşmak ve Bunun Günahı

Bildiğiniz üzere İslam dinide başkalarının hakkında konuşmak büyük bir yanlıştır. Eğer konuştuklarınız iyi şeyler ise bunda bir mahsur yoktur. Konuştuğunuz şeyler eğer doğru ise fakat hoş şeyler değil ise gıybet olmaktadır. İslam dininde gıybet ise büyük bir günahtır. Bu nedenle çokça tövbe etmelisiniz. Sizinde bahsettiğiniz gibi bu sizin için bir imtihan. Bu bir ayıp değil zira her nefsin hastalığı ve sınavı farklıdır. Fakat bu sınavı geçebilmek için elinizden geleni yapmalısınız Yüce Mevla’mızın hatırına çevrenizdeki insanları hoş görmelisiniz. Çokça tövbe etmeli ve bu sınavı geçebilmek için dua etmelisiniz. Dua konusunda size samimiyet ile gönlünüzden geçen duaları etmenizi öneriyoruz. Son olarak şu ayeti kerimeyide sık sık okumanızı tavsiye ediyoruz.

gıybet-ayet

49.12 – Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Slam Hocam duymam bir problem var cihazını duyuyorum ben diyorum ki halimi şükrediyorum ama baya psikolog bozuldum yani beni sevmez diye düşünüyorum hayirli bir es cikmani isterim dua varmi ne yapmam gerekiyo hocam cevabi verirse sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu