Akaid

Kötülüklere Zulümlere Nasıl Dayanılır?

Hocam Bana yapılan kötülüklere zulümlere nasıl dayanmam sabretmem lazım. Beddua ettim kabul olmadı, imanım zedelendi soğudum. İbadetlerimi bile yapamıyorum çok kötü durumdayım bana yardımcı olur musunuz?

Cevap: Kötülüklere Zulümlere Nasıl Dayanılır?

Değerli ziyaretçimiz, şunu unutmayalım ki bu dünya elbette bir imtihan yeridir. Bu imtihanlar kişiye göre değişir kimi kulun imtihanı hafif kimininki de ağır olur. Ağır olan imtihanlar da sıkıntı veya musibetin yanı sıra şeytanın tuzakları çok olur.

Şeytanın vesveselerine kapılıp Allah muhafaza eylesin imtihanı kaybetmek, içinde bulunduğunuz sıkıntıları gidermeyecektir. Bir de ahiret sıkıntılarını da insana yüklemiş olur aman çokça dikkat edelim. Bu dünyada hem de ahirette zarar etmeyelim.

Kötülüklere Zulümlere Sabredenler Kazananlardır

Haksızlıkların ve de zulümlerin olduğunda, imtihan yalnızca mazlum olanlar için değildir. Belki daha fazla zalim olanlar için de geçerlidir. Zalim olan kişi zulmettiği için imtihanı kaybeder. Mazlum kişi ise, sabretmeli ki bu imtihandan büyük bir kârla çıksın ve imtihanı kazansın.

Şu kısacık dünya hayatında Allah’ın imtihanlarına sabreden, elbette ahiret aleminde mutlu yaşayacaktır. Meselelere iman şuuruyla bakmalıyız. Ebedi olan hayatta olacak mutluluğun şimdiki geçici mutsuzluğu kat kat telafi edeceğini göreceğiz Allah’ın izniyle.

Şu da var ki İmtihanın adil olması için herkese fırsat eşitliğinin verilmesi gerekir. Fırsat eşitliği ise, insanların kendi özgür iradelerini istedikleri gibi kullanmalarıyla mümkün olur. Şayet, Allahü Teala adam öldürmek isteyen, hırsızlık yapmak isteyen, zulmetmek isteyen her kuluna engel olursa, o zaman imtihan diye bir şey olmaz.

Bundan dolayı, imtihanın olmazsa olmaz şartı insanın özgür iradesidir. Kulun özgür iradesiyle işlediği fenalıkların faturasını Mevla’ya kesmesi son derece kötü bir hükümdür. Bu tür vesveseleri şeytan vermektedir. Bunun kula hiç bir faydası yoktur. Allah’a karşı yapılan saygısızlığın cezası hem dünyada hem ahirette çetin olur.

Bu nedenlerle duaya sarılmak bize iyi gelecektir. Kötü düşünceden kurtulma dualarından istifade etmemizde fayda vardır.

Her Şerde Bir Hayır Vardır, Kaderimize Razı Olmalıyız

Kimi zaman hayırlardan şer, şerlerden ise hayır gelir. Biz elbette büyük bir ümitle Allah’ın sonsuz rahmetini beklemeliyiz. Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri ne güzel buyurmuş:

Hak şerleri hayr eyler
Zan etme ki ğayr eyler
Ârif ânı seyr eyler
Mevlâ görelim neyler
Neylerse güzel eyler…

Allah’ın bizlere yazmış olduğu kaderine razı olursak huzur buluruz. “Kadere razı olan kederden kurtulur.” (Müsâvî, Feyzu’l-Kadîr 3/187)

Allah’ü Tealaya güvenmemiz gerekir. Başkasının yapmış olduğu kötü işlerden dolayı Allah’a küsmek, kulluğu terk etmenin hiç bir faydası olmayacaktır. Bu durum sadece şeytanı sevindirecektir. Bediüzzaman Hazretleri şöyle buyuruyor,

“Kadere itiraz eden başını örse vurur kırar; rahmeti itham eden rahmetten mahrum kalır.”(bk. Lem’alar, İkinci Lem’a)

Beddua Etmekten Kaçınmalıyız

Beddua konusuna da az değinelim. Örneğin mazlum olan kişi, kendisine zulüm edene beddua eder ve bunun hemen kabul olmasını ister. Oysa Allah insanın arzu ve heveslerine göre yaptığı duayı ya da bedduaları hemen kabul etseydi, belki de bu dünya çoktan harap olmuştu yıkılmıştı.

İnsanlar zulmeden insanların hemen belasını bulmalarını ister. Oysa ki Allah’ın işleri hikmetledir, zalim yada mazlum, herkes için takdir edilmiş bir zaman vardır. Ecel vakti gelmeden sırf bizler ölsün dediğimiz için Allah kimseyi öldürmez.

Ancak şunu çok iyi biliyoruz ki, zulüm devam etmez. Yapılan zulmün cezası hem bu dünyada hem de ahirette verilecektir. Yeter ki sabredelim ve şeytanın bizi kandırmasına izin vermeyelim. Aksine ibadetlerimize daha sıkı sarılalım ki hem dünyada hem ahirette kazananlardan olalım inşaallah… Özetle, unutmayalım ki bela musibet ve sıkıntılar günahlardan kurtulma vesilesidir, bu nedenle inancımızı kaybetmemeliyiz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu