DuaSorularınız

Kötü İnsanları Uzaklaştırma ve Soğutma Duası

.

Birini kendimden soğutmak için bir dua var mı, varsa nasıl ne kadar ne zaman yapılması gerekiyor Allah razısı için bir yol gösterin hocam.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle böyle durumlarda Allah’a (c.c) sığınmalısınız. Size önereceğimiz iki dua var. Bunları birincisi şu ayeti kerimedir:

“Kâle Hâzâ firaku beyni ve beyneke” (Kehf,/18/78) Bu ayeti kerimenin anlamı ise şöyledir:  “Dedi ki:Bu seninle benim aramdaki ayrılıktır.”

Kötü İnsanları Uzaklaştırma ve Soğutma Duası

Bu ayeti kerimeyi okurken korktuğunuz veya sizde uzak durmasını istediğiniz kimseyi düşünmeli ve bu niyet ile okumalısınız. İçinizden ise Ya Rabbi ben o insanın kötülüğünü istemiyorum, sadece benden uzak olmasını istiyorum. Benim koruyucum sensin ve sana sığınıyorum demelisiniz.

Kötü insanları zararından korunmak ve kurtulmak için ise size şu tesbihide tavsiye ederiz: “Yâ Aliyyü Celle Celalühü”.

Hem zikretttiğimiz ayeti kerimeyi okumalı hemde bu tesbihi yapmalısınız. Konu ne zaman ve ne kadar sorusuna gelince ise bilmelisiniz ki bu tür sorunlarda sayı ve zamandan çok samimiyet ve ihlas önemlidir. Size tavsiyemiz namazlardan sonra Mevla’ya el açtığınız zaman yukarıda zikrettiğimiz ayeti kerimeyi okumanızdır.

Bu Ayetin Dua Olduğunun Dayanağı Nedir?

Kehf suresi 78. ayetinde Hz Hızır a.s.’ın Musa a.s.’a söylediği sözün dua olarak okunabileceğinin dayanağı nedir acaba?

Cevap: Kuran ı Kerimde yer alan her ayet dua olarak okunabilinir. Bu konuda niyet çok önemlidir ve bu niyet iyi bir niyet olmalıdır. İslam alimlerinin tavsiyesidir. Bu ayeti kerime bir ayrılığa işaret etmektedir. Bu ayette Hızır (a.s) Hazreti Musa’nın arkadaşlığının bittiğini ifade etmektedir. Bu nedenle istemediğimiz bir dostluktan veya bir insandan uzaklaşma dileğinde olduğumuzda bu ayeti okumanın faydası olacaktır.

Etiketler
.

195 Yorum

 1. Merhabalar hocam
  Ben istemediğim biri ile evlendirildim ve yaklaşık bi aydın evliyim
  Evlendiğim kişide onu istemeyerek evlendiğimi biliyor
  Bunu bile bile evlendi benimle ve bana boşanmayı unut dedi
  Ama ben istemediğim bi insanla evli kalamayacağım
  Benden sogusun vazgeçsin istiyorum
  Bu duayı okumam uygun olur mu

 2. Selamın aleyküm hocam. Daha önce görüştüğüm biri vardı hayatımda şuan bazı nedenlerden dolayı ondan soğudum ve uzaklaştım fakat sürekli rahatsız ediyor beni ve ailemi uzaklaştırma ve soğutma duası faydalı olur mu

 3. Selamün aleyküm hocam
  Benim sevgilimin abisinin nişanlısı ve o kızın kız kardeşi beni sevgilimden ayırıp sevgilimin ailesine kötülemeye çalışıyorlar bana kötü aşağılayıcı hakaret içerikli mesaj atıyorlar ve erkek arkadaşım buna susuyur kızların benim ilişkimden uzak durmasını istiyorum işe yarar mı hocam lütfen cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Tabi ki işe yarar ancak yaraması için karşı cinsle olan münasebetinizin İslam dini çerçevesinde olmalıdır.

 4. hocam ben istemediğim biriyle zorla nişanlandım beni tehdit ediyor sürekli ayrılmıyor peşimi bırakmıyor kurtulmam için ne yapmam gerekiyor?

  1. Bu konuda aileniz size yardımcı olmalıdır. Eğer yardımcı olmuyorlarsa konu içerisinde yer alan duaları okumalısınız ve namazlarınızdan sonra samimiyet ile dua etmelisiniz. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

   1. Hocam arkadaşım bana kötü davranıyor kötülük ediyor bu dua ise yarar mı ALLAHİN iziniyle

  1. Sizce kötü biri mi yoksa haddini bilmeyen biri mi? Size tavsiyemiz arkadaşınızın bu yanlış tutumunu terk etmesi için dua etmektir.

 5. Hocam benim kardeşim erkek arkadaşı olduktan sonra bana ve aile karşı değişti öfke ve kin besliyor beni nişanlımdan ayırmak için her şeyi yaptı etmediği hakaret kalmadı. Evde olan her şeyi çocuğa anlatıyor ve çocuğun babama bile küfretmesine müsade ediyor .çocuğun gerçek yüzünü görmüyo sadece bizi haksız görüyo .çocuğun hayatımızdan çıkması için bu duayı okumam caiz midir ?

 6. Selamün Aleyküm hocam..
  Ben karımı kötü arkadaş çevresinden uzaklaştırmak istiyorum. Bunun için hangi duayı okumamı önerirsiniz?

  1. Bu konuda yer alan duayı eşinize niyet ederek okumanız inşaallah faydalı olacaktır.

 7. Erkek arkadaşım peşimi bırakmıyor benimle sürekli görüşmek istiyor fakat ben onunla görüşmek iatemryince beni tehdit ediyor bunu okusam soğur mu benden

 8. Hocam ben yurtta kalıyorum bi tane arkadaşım herzaman bana toplum içinde laf sokuyor ve bu durum beni çok üzüyor beni sinir etmek için elinden geleni yapıyor ben kurtulmak ve onun gitmesi için ne okumalıyım

  1. Bu duayı okuyabilirsiniz. Bununla birlikte arkadaşınızı güzel bir dille uyarmalısınız. Bu da çözüm olmuyorsa dua etmeli ve elinizden geldiğince o arkadaşınızdan uzak durmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı