Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı?

Bazı geceler kötü rüyalar görüyorum, bu durumlarda ne yapılmalıdır? Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı? Sorusunun cevabı: Rüyalarımız hem maddi açıdan hem de bilhassa manevi açıdan önem taşımaktadır. Kimi zaman gördüğümüz kötü rüyalar ki bunlara şeytani rüyalarda diyebiliriz, ruhsal yapımızı da oldukça olumsuz yönden etkilemektedir. Tabi ki bir Müslümana böyle durumlarda tövbe etmek ve yüce Mevla’mızdan yardım dilemek düşmektedir.

Bu tür görülen kötü rüyaları etrafınızda çok bilgin olan salih olan kullardan başkalarına anlatmamalıyız. Çünkü rüyalara yapılan yorumlar doğru yorumlar olmasa dahi yani görülen rüyanın manasını belirtmese dahi gören kişiyi etkilemektedir. Bunun yanı sıra bu konuda ki asıl tavsiyemiz Peygamber Efendimizin tavsiyesine uymak ve böylece yüce Mevla’mızın izni ile gelmesi muhtemel sıkıntılardan kurtulmak olacaktır. Peygamber Efendimiz bir hadis i şerifinde şöyle buyurmaktadır.

Kötü rüya gören uyanınca sol tarafına üç defa tükürüp, şeytanın şerrinden Allah’ü teâlâya sığınsın. Bu takdirde rüya, ona zarar vermez.” (Müslim)

İşte bu hadis i şeriften de anladığımız üzere kötü rüyalar görüldüğü taktirde hem sıkıntıdan kurtulmak hemde sıkıntıya uğramamak için sabah kalktığımızda sol tarafımıza üç defa tükürmek olacaktır. Bazı durumlarda rüyalar uyanır uyanmak aklımıza gelmemekte ve gün içinde aklımıza gelmektedir . Bu gibi durumlarda ise gördüğümüz kötü rüya aklımıza gelince solumuza üç defa tükürmek faydalı olacaktır.Görülen kötü rüyalar sonrası yapılabilecekler konusunda Peygamber Efendimizin başka bir hadis i şerifide şöyledir.

Ebu Said el Hudri (r.a.)’den rivayetle Peygamber (s.a.v)’den şöyle buyurmuştur: “Herhangi biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Allah’a hamdetsin ve gördüğünü anlatsın. Hoşlanmadığı cins bir rüya görürse bu şeytandandır onun şerrinden Allah’a sığınsın ve onu hiçkimseye anlatmasın böylece o rüya ona zarar vermez.” (Buhârî, Ta’bir: 27)

Bahsettiğimiz bu konulara dikkat ettiğiniz taktirde inşaallah kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalıdır konusunda fayda göreceksinizdir. Kötü rüyalardan uzak durabilmenize vesile olacak dualardan da istifade etmelisiniz. Bunun için Yatmadan Önce Okunacak Dualar başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.

Kötü Bir Rüya Görüldüğünde Ne Yapılmalı Konusunda Sorular ve Cevaplar

Soru: Ben bir rüya görmüştüm bunun rüya söylediğim şeyi karşı tarafa söylediğinde ve Allah aşkına yorma dediğim halde kötüye yordu ne yapabilirim.

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Mevla’mız rüyanızı hayra çevirsin. Bu durumda tek yapmanız gereken bu durumdan ders almanız ve rüyanızı her kese anlatmamanızdır. Bir rüya görülünce yapılacak en güzel şey görmüş olduğumuz rüya bize kötü bir rüya gibi gözükse de hayır olması için dua etmektir. Bu bağlamda ziyaretçilerimizin rüyalarını konu altına yazmalarına da aslında gerek yoktur. Kötü veya iyi bir rüya görüldüğünde Mevla’dan hayırlısı istenmelidir ve mümkünce fakire sadaka vermekte çok hayırlı olacaktır.

Önemli Not: Değerli ziyaretçilerimiz, sitemizde rüya tabirlerine cevap verilmemektedir. Anlayışınız için teşekkür ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 201 YORUM
 1. Zuleyha dedi ki:

  Merhaba ben bugün bir rüya gördüm ilginç geldi internetten tabirlere baktım hiç biri hayra yormamisti. Canım çok sıkıldı sol tarafıma 3 kez tukurdum Allah a sigindim. Interntten kendimiz bakınca tabirime anlatmış sayılır miyiz onu merak ettim.:(

 2. Gizli dedi ki:

  Üst üste guzel gördüğüm ruyalar kotu yorumlandi ne yapmaliyim

 3. Aslıhan dedi ki:

  Ruyada ölüye gelicem yanina denmesi ne demektir. Hayra yorulsun diye ne yapmalıyım

 4. yusuf dedi ki:

  ben bir kaç gundur arka arkaya hep hirsizlik ruyalari goruyorum en son ruyamda birebir annemle ablama benzeyen 2 kisi geldi eve annemle ablam disardaydi sonra annem aradi beni annemle telefonda (ben o gelenlerin annem ve ablam olmadigini hissettim zaten cok benziyolardi ama farklar vardi ufak tefek farkliliklari vardı) konustum sonra anlattim boyle boyle siz evdesiniz aslinda dedim sonra anlamistim hemen polis yollayin eve dedim sonra polis bunlari geldi aldi kendi evimde alarm yok ama alarm da caliyordu bunlar tam giderken yuzlerine baktim degismislerdi ve daha sonra asiri susamis sekilde saat tam 5 de uyandım boyle ruyalar goruyorum yada kotu insanlar goruyorum bazen ruyalarimda ve bu birkac gundur hep arka arkaya oluyor ve hep saat tam sabah 5 de ruya bitiyor ve uyaniyorum yardimcı olursaniz cok mutlu olurum

 5. Filiz dedi ki:

  Ben kötü bir rüya gördüm rüyadan ziyade intertten okuduğum rüyanın yorumu beni etkiledi ve şuan kötü hissediyorum kendimi geçmişimde iyi seyler yaşamadım gecmisimdeki insnlarin bana zarar verebileceğini düşünüp korkuyorum lutfen bana yardım ci olur musunuz

  1. Kaan dedi ki:

   iyi hoş söylemişsinde ne yapsın adam senı gelip rüyandan mı korusun 😀 allaha sığın dıyor ıste 😀

BİR YORUM YAZ