Namaz

Korku Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?

Korku Namazı Kaç Rekattır, Nasıl Kılınır?Korku namazını Peygamber Efendimiz ve ashabı savaş meydanında kılmışlardır. Kul ile Rabbi arasında en büyük bağlardan biri olan namaz ibadeti ile korku içinde olan kul Rabbinden yardım istemektedir. Zira bu ameli Peygamber Efendimiz ve ashabıda yapmıştır. Bu nedenle korku içerisinde olan bir kulun Mevla’sının rızası için ve içerisinde bulunduğu korkulardan kurtulabilmesi için bu namazı kılması güzel bir amel olacaktır. Öncelikle korku namazı ile alakalı bir hadis i şerifi nakledelim ve daha sonra bu namazın nasıl kılınacağını tarif edelim.

Salih b. Havvat, Zâtü’r-rikâ’ Gazvesinde Resûlullah’la (s.a.v.) beraber korku namazı kılan bir zattan naklen anlatıyor:

“Önce bir grup gelip Resulullah’ın (s.a.v.) ardında saf yaptı, diğer grup ise düşman karşısında kaldı. Saf yapanlara Peygamberimiz bir rekât kıldırdıktan sonra kendisi kıyamda bekledi, safta bulu­nanlar kendi kendilerine namazlarını tamamlayıp ayrıldılar. Bu defa düşman karşısında bekleyen grup geldi, Peygamberimizin ardında saf yaptı, namazlarını bitirenler ise düşman karşısına gittiler. İkinci gruba da kalan bir rekâtı kıldırdıktan sonra tahiyyatta, oturdu. Cemaat kılmadıkları rekâtı tamamladıktan sonra hep beraber selam verdiler. (Buhârî, Megazî, 64/31; Müslim, Salâtu’l-Musafırîn, 6/310; Şafiî, Risale, no: 509, 677)

Hadis i şerifte bu namazın nasıl kılınacağı anlatılmıştır. Fakat bu namaz savaş meydanında olduğu için bu şekilde kılınmıştır. Eğer bir kimse korkularından emin olabilmek için Korku namazını kılmaya niyet eder ise şu şekilde kılabilir.

Korku Namazının Kılınışı

Korku Namazının Sünneti 1. Rekat

 • Niyet edilir: “Korkularımdan emin olabilmek için Niyet ettim Allah rızası için iki rekat namaz kılmaya”
 • Tekbir getirilir: İki elin avucu açık olarak baş parmakların kulak yumuşağına değeceği şekilde eller kaldırılır ve “Allah’u Ekber” denir.
 • Sübhaneke okunur.
 • Euzü Besmele çekilir: “Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve İkinci rekat için ayağa kalkılır.

Korku Namazının Sünneti 2. Rekat

 • Besmele çekilir: “Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet ) okunur.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.
 • Rükü’dan doğrulur: “Semi Allahulimen Hamide – Rabbena lekel Hamd” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir. “Allah’u Ekber” denir ve Doğrularak oturulur, sonra tekrar. “Allah’u Ekber” denir ve Secdeye gidilir: Secdede üç kere “Subhane Rabbiyel Ala” denir.
 • “Allah’u Ekber” denir ve Oturulur.
  Ettehıyyatü okunur.
  Salli ve Barik duaları okunur.
  Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunur.
 • Selam verilir. Önce sağa sonra ise sola selam vermek sureti ile selam verilir. Selam şöyle verilir. “Es Selamu Aleykum Ve Rahmetullah” denir.

Daha sonra, korkuların ve acizliğin belirtildiği samimi dualar ile namaz sonlandırılır. Bu dualar konusunda Korkudan Emin Olma, Güç Kazanma Duası başlıklı konuyu ziyaret edebilirsiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Duaları bilmiyorsak kağıda yazıp önümüze koyup kılsak olurmu bişi farkedermi yada kabul olur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu