İslam Alimi

Köpek Haram mıdır?

Köpek haram mıdır? Köpek besleyebilir miyiz? Bazı hocalar köpeğe dokunmak haramdır diyorlar. Bu konularda bilgi verir misiniz?

Cevap: Peygamber Efendimiz geçerli bir neden olmadıkça köpek beslememeyi tavsiye etmiştir.  Ancak kişi koyun, ziraat, koruma, bekçilik gibi durumlar için köpek besleyebilir ve haram değildir. (Buhârî, Hars, 1046-8) Köpeğin haram görülmesi necaset olması nedeniyledir. Bu nedenle köpek beslemek haram değildir. Ancak bir Müslümanın köpek beslemesi için gerekli bir nedeni olması gerekmektedir.

Hanefi Mezhebinde: Köpeğin kuru olan tüyleri necaset değildir ve namaza bir engel teşkil etmemektedir. Ancak salyası elbisenin bir bölümünü yalaması orayı necaset etmektedir ve bu elbise ile namaz kılınmamaktadır. Necaset giderildiği taktirde o elbise ile namaz kılınabilinir.

Şafi Mezhebinde: Köpeğin kuru veya ıslak herhangi bir bölgesi necasettir. Bu nedenle temas olduğu durumlarda o bölge mutlaka yıkanmalıdır ve yıkanmadığı taktirde namaz kılınamaz.

Köpek Besleyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

1. Köpeğin beslendiği kap köpeğe özel olmalıdır.
2. Köpek evin içine alınmamalıdır ve ola ki habersiz girer ise genel bir temizlik yapılmalıdır.
3. Sağlık bakımı yapılmalı aşılarına, periyodik bakımlarına dikkat edilmelidir.
4. Bakımına özen göstermelidir.
5. Köpeğin salyası, idrarı, dışkısı ve diğer sıvılarından önemle sakınmalıdır.

Önemli not: Köpeğin necis olması köpeğin aşağılık bir hayvan olduğu veya değersiz bir canlı olduğu anlamına gelmemektedir. Her canlı gibi köpeğinde can hakkı vardır ve asla eziyet edilmemelidir.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1415
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ