Dua

Konuşmam Zayıf İşitme Engelliyim Doğru Okuyamadığım Dualar Kabul Olur mu?

Hocam benim konuşmam zayıf işitme engelliyim mesela “Sübhâneke” veya “eşdehü” sureleri diyemiyorum. Kabul oluyor mu?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, öncelikle Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. Bu durumunuza rağmen bu gayretinizi Yüce Mevla’mız karşılıksız bırakmayacaktır. Sorunuza cevap verecek olursak öncelikle bu konu ile alakalı olan bir ayeti kerimeye yer verelim.

Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâ’mızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” (Diyanet İşleri: Bakara 286)

Ayeti kerimeden anladığımız üzere kul güç yetiremediği şeylerden sorumlu değildir. Dolayısı ile sizin durumunuzda önemli olan samimiyettir ve elden gelen en güzel şekilde duaları okumaktır. Bu konu ile alakalı şöyle bir rivayet vardır. Hazreti Bilal ezan okurken Hayya alal felah yerine dili dönmediği için Hıyya alal felah demiş. Sahabeler bunu Peygamberimize söyleyince ise Peygamber Efendimiz bunda bir mahsur olmadığını Hazreti Bilal’in dili dönmediği için böyle söylediğini ifade etmiştir.

Özetle, gönlünüz rahat olsun. Siz elinizden gelenin en güzelini yapın ve bu durumunuzu bir eksiklik olarak görmeyin. Zira Yüce Mevla’mız sizin içinizi bilmektedir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu