İslam Alimi

Konuşan Seccadeyle Namaz Kılmak Caiz midir?

Konuşan seccadeyle namaz kılmak doğru değil mi? Onunla kılıp öğreniyorum, bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, namaz kılmayı istemek ve öğrenmeye çalışmak gerçekten büyük bir ibadettir. Günümüzde teknolijinin gelişmesi ile çeşitli aletler yapılmıştır. Bunların biride sorunuzda bahsettiğiniz konuşan seccade adıyla adlandırılan ve namazın nasıl kılınacağını anlatan seccadedir.

Bu gibi teknolojik aletleri kullanarak ibadetlerimizi yerine getirmemiz caizdir. Fakat namaz ibadeti önce öğrenilen ve sonra uygulanan bir ibadettir. Namaza başlayan bir kimseye bir başkasının dışarıdan müdahale etmesi caiz değildir.

Bu nedenle bu konuşan seccadeyi kullanarak namaz kılmayı öğrenmeniz caizdir. Fakat namaza durduğumuz taktirde konuşan seccadenin yönlendirmesi ile namaz kılmak caiz değildir. Belki ben karıştıra bilirim tam nasıl kılınacağını bilmiyorum diyebilirsiniz. Yüce Mevla’mız bizi bilmediğimiz ile sorumlu tutmamaktadır. Elinizden geldiğince öğrendiğiniz kadarı ile namazlarınızı kılabilirsiniz. Tabi bununla birlikte bir an önce namazın nasıl kılınacağını en güzel şekilde öğrenmeliyiz.

Sitemizde yer alan Beş vakit namaz nasıl kılınır? başlıklı konudan istifade edebilirsiniz.


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. affan dedi ki:

    konuşan seccadede namaz kılınmaz ogrenmek içinde kılınmaz imam var hacı hoca var ogretecek

BİR YORUM YAZ