AileAyetlerHadisler

Komşu Hakları Nelerdir? Komşu Hakkı ile İlgili Hadis ve Ayetler

Hocam Komşu hakları nelerdir? Komşu hakkı ile ilgili hadis veya ayet var mı bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Allah razı olsun öncelikle çünkü gerçekten sorunuz önemli bizde bu konu hakkında elimizden geldiğince sizi bilgilendireceğiz inşaallah. Elbetteki komşu hakkı vardır ve bu hak çok önemlidir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) komşu hakları hakkında şöyle buyurmuştur:
“Cebrâîl bana, dâimâ komşu hakkını tavsiye ederdi. Öyle ki ben, komşuları birbirine mîrasçı kılacak zannetmiştim!” (Buhârî, Edeb, 28; Müslim, Birr, 140)
“…Komşuna ihsanda yani iyilikte bulun ki (kâmil bir) mü’min olasın…” (Tirmizî, Zühd, 2/2305; İbn-i Mâce, Zühd, 24)

Ebû Zer -radıyallâhu anh- şöyle der:Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuş: «”Çorba pişirdiğin zaman suyunu çok koy. Sonra da komşularrını gözden geçir ve gerekli gördüklerine güzel bir şekilde ikrâm et!»” (Müslim, Birr, 143)

Hadisi şeriften anladığımız yokluk dahî mâzeret sayılmıyor. Bütçesi dar olan kimse de gücü yettiğince komşusunu kollamak durumundadır. Çünkü :Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Komşusu açken tok yatan kimse mü’min değildir.” buyurmuştur.(Hâkim, II, 15; Heysemî, VIII, 167) Komşularımıza huzursuzluk vermek, büyük bir îman zaafıdır. Komşular, evvela birbirlerinin şerrinden emîn olmalıdırlar.Ebû Hüreyre -rivâyetine göre Peygamber Efendimiz “Vallâhi îmân etmiş olmaz. Vallâhi îmân etmiş olmaz. Vallâhi îmân etmiş olmaz!” buyurdu. Sahâbîler: “Kim îmân etmiş olmaz, yâ Rasûlallâh?” diye sorduklarında. Peygamber Efendimiz (s.a.v) “Yapacağı fenâlıklardan komşusu emniyet içinde olmayan kimse!” buyurdu. (Buhârî, Edeb, 29; Müslim, Îmân, 73; Tirmizî, Kıyâmet, 60)

Peygamber Efendimiz komşu haklarını şöyle açıklamışlardır:
“Bir kimse, ailesine ve malına gelecek kötülükten korktuğu için kapısını komşusuna kapalı tutmak zorunda kalıyorsa, o komşusu, gerçek mü’min değildir. Şerrinden kötülüğünden emîn olunmayan komşu da gerçek mü’min değildir.

Komşu Hakkını Kısaca Sayalım.

  • Komşun Senden bir konuda yardım istediğinde yardım etmen, borç istediğinde vermen gerekir.
  • Komşun sana Muhtaç olduysa mutlaka ihtiyacını görmen gerekir.
  • Komşun Hasta olduğunda komşunu ziyâret etmen gerekir.Komşunun hayırlı bir işi olduğunda onu tebrik etmen gerekir.
  • Komşun bir musibete uğradığında ona taziyede bulunman gerekir.
  • Komşun Öldüğünde mutlaka onun cenazesine katılman gerekir.
  • Komşunun İzni olmadıkça binanı komşunun binasından daha yüksek yapıp rüzgarına mani olmaman gerekir.

Komşumuzla hediyeleşmek çok güzel bir iş olur komşumuza vereceğimiz hediyeyi yada ondan gelecek herhangi bir hediyeyi asla küçük görmemeliyiz. Her zaman komşunun gönlünü almaya bakmalı, sürekli ikram ve iyilikte bulunmalıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ne güzel buyuruyor: “Birbirinize hediye veriniz. Çünkü hediye, gönüllerdeki dargınlığı yok eder. Komşu hanımlar birbiriyle hediyeleşmeyi küçümsemesin! Alıp verdikleri şey, azıcık bir koyun paçası bile olsa!..” (Tirmizî, Velâ, 6/2130)

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu