Namaz

Kocam, Namaz Kılmıyor, Ona Nasıl Davranmalıyım?

Hocam benim kocam namaz kılmıyor bu durum beni çok rahatsız ediyor ona nasıl davranmalıyım?

Cevap: Değerli Ziyaretçimiz, Eşlerin birlikteliği yalnızca bu dünya hayatı ile sınırlı bir beraberlik değil, ahiret hayatında da devam edecek ebedi olan bir yol arkadaşlığıdır.

Bundan dolayı karı koca ne kadar çok Allah’ın rızası dairesinde bir ömür geçirirlerse, hem bu dünya da hem de ahiret mutluluğuna o kadar çok mazhar olurlar erişirler inşaallah. Bu güzelliğe erişmek için Allah’ın gösterdiği şekilde yaşamak ve ebedi hayat arkadaşımız olan eşimizin de böyle yaşamasını dilemek eş olarak en büyük isteğimiz ve duamız olmalıdır. Bediüzzaman Hazretleri evli çiftler için şöyle buyuruyor: “Bahtiyardır o adam ki, refika-i ebediyesini kaybetmemek için saliha zevcesini taklit eder, o da salih olur”.

Bir kadının kocasını kaybetmemek eşini ateşten korumak için çabalaması gerçekten büyük bir bahtiyarlıktır. Bu çaba içinde olduğunuz için Allah sizden razı olsun. Ancak burada çok hassas olmak gerekir. Çünkü fıtrat gereği ailesini korumakla vazifeli olan erkek, her zaman ailesinin gözünde güçlü, mükemmel ve başarılı görünmek ister.

Aksi halde, noksanlığı, hatası ve günahından dolayı erkek, hanımı tarafından eleştirilir ya da cezalandırılırsa, az önce ifade ettiğimiz duyguları rencide olacağından kendisini ve benliğini korumak için ailesine tepki gösterebilir.

Hatasının günahının farkında olur düzeltmek ister ama maalesef, duygularına yenik düşerek, sadece hanımının ısrarıyla değişmediğini göstermek için direnebilir ya da değişmeyebilir.
Bir hanımın bu konuda erkeğini ikna etmesi için şu durumlara dikkat etmesi gerekmektedir:

  • Namazlarını kılmayan bir kocayı hanımı , asla eleştirmesin, heleki çocuklarının akrabaların ya da arkadaşlarının yanında ona bu eksikliğini asla hatırlatmayın.
  • Kocanın eksikliğinden dolayı,eşini cezalandırmaya kalkmamak. Kocasına karşı olan vazifelerini yerine getirmemek, ev işlerini yapmamak yatakları ayırmak gibi ceza yöntemleriyle eşi düzeltmeye çalışmamak gerekir bunlar tam tersi bir duruma yol açar ve işler daha kötü bir hal alır.
  • Hanım Konuşmaya başlamadan önce, eşinin güzel ve iyi yanlarını takdir edip, konuşmaya öyle başlarsa daha güzel sonuçlar alabilir. Ancak çok abartmadan gerçekten olan özelliklerini dile getirmelidir. Örneğin “Evimin direğisin sen! Senin çocuklarımıza ve bana olan sevgini anlayışını çok beğeniyorum, iyi ki varsın ve iyiki bizim başımızdasın. Rabbimiz seni başımızdan eksik etmesin” diye başlarsanız umuyoruzki daha güzel neticeler alacaksınız inşaallah.
  • Eşinize namaz kılmadığını şikayet, sitem, azarlama veya aşağılama şeklinde dile getirmemeye dikkat etmelisiniz.
  • “Evimin direği Seni gerçekten çok seviyorum, hep de takdir ediyorum, namazlarını kılmamana çok, ama çok üzülüyorum. Ben Senin cehennemde olmana dayanamam. Rabbimin seni namazdan hesaba çekmesini istemiyorum. Şayet Namazını kılarsan hem Rabbimiz senden razı olur hem de ben gerçekten çok mutlu olurum” gibi cümleler kurarsanız daha faydalı olur.
  • İnsanın Her zaman eşine ya da yakınına tesir etmesi kolay değildir ,en iyisi kocanızın namaz kılan bu tür ibadetlere değer veren dostlar edinmesi ve o kişilerle sıkça bir araya gelerek sohbet etmes de elbette çok yararlı olur.

Anlattığımız bu örneklerden sonra, sabırlı bir şekilde duaya devam edin, sonucunu Allah’tan bekleyin.Her şey Rabbimizin elindedir. Her şey Rabbimizin ol emriyle halledilir bunu unutmayın ve asla ümidinizi kaybetmeyin. Allaha Emanet Olun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu