Mahrem KonularNikah

Kocam Beni Aldatmış Dinen Kocamı Boşayabilir miyim?

Hocam size sorum şu kocam beni aldatmış. Bu durumda ben dinen kocamı boşayabilir miyim? Yaşım 26 bir yaşında çocuğum var. Eşimin beni çocuğumuz doğduktan sonra aldattığını öğrendim kendi itiraf eti. Ben ona baktıkça nefret öfke ve kin duyuyorum iki ay geçti öğreneli ama ben sakinleşemiyorum.

Yediremiyorum kendime haksızlık biz severek evlendik ve çok fedakarlıklar yaptım. Neyse kısaca sorum bir kadın bu durumda eşini boşaya bilir mi? İslam’da hakkı oluyor mu? Ben bebeğim için katlanırım sanıyordum ama her geçen zaman içimdeki öfke büyüyor.

Dinen Kocamı Boşayabilir miyim?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun. İslam dininde nikah erkeğin elindedir. Yüce Mevla’mız bu hakkı erkeğe vermiştir. Ancak bununla birlikte erkeğe eşinin haklarını gözetmesini emretmektedir. Özetle, bu durumda siz kendi başınıza boşanamazsınız.

Ancak kadının bu gibi geçerli durumlarda eşinden kendisini boşamasını isteme hakkı vardır. Bu isteğinizi eşiniz ile paylaşmalı bu çözüm olmaz ise aile büyüklerinizden de yardım isteyerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Ancak unutmayın ki her insan hata yapabilir. Sizin durumunuzda ki bir kadının eğer eşi gerçekten pişmansa eşini affetmesi çok büyük bir hayırdır. Size sabretmeyi ve kocanıza bir şans vermenizi tavsiye ediyoruz. Zira bir aile kolay kurulmuyor ve anne ve baba şefkatine muhtaç bir çocuğunuz var. Tabi ki bu konuda ki son karar size aittir. Tavsiyemiz boşanma konusunda kararlı iseniz mutlaka usulünce aile büyüklerinizden yardım alın. Yüce Mevla’mız yardımcınız olsun.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Bu sitenin sahibi, yazar insan seni Allah a havale ediyorum, adaletli olmayan yazılarını Allah a havale ediyorum. Aldatılan erkeğe başka konuşuyorsun, aldatılan kadına başka konuşuyorsun. Aldatan her kimse kadın olsun erkek olsun ikiside şerefsizdir. Birine şerefsizdir boşa gitsin diğerine de günaha düşmüş affetmelisin diye yön veren zaat Allah a nasıl hesap vereceksin??! Biraz peygmberimiz sav bir gıdımcık uysanız bakın toplum bu hale gelir miydi … (eminim aklından kadın mı erkek mi yazıyor diye ilk düşündüklerin arasındadır)… sizin kadar cinsiyetçi toplum var mı daha bu dünyada??

    1. Değerli ziyaretçimiz herkese durumuna göre cevaplar vermekteyiz. Bazı soruların cevabı Hocam elim kanadı abdestim bozulur mu? sorusunun cevabı kadar kolay değildir.Size de kalsa önünüze geleni asmayı düşünürsünüz. Biraz araştırın. Zina yapmış bir kadın Peygamber Efendimizin huzuruna gelip günahını itiraf edince Peygamber Efendimiz nasıl bir yol izlemiş.Size göre o hadiste sahih bir hadis değildir. Şunu asla unutmayın. Günaha giren bir kul şerefsiz değil günahkar olur. Belki o şerefsiz dediğiniz kul öyle bir nasuh tövbesi eder ki sizden daha günahsız bir hale gelir. Bizi Mevla’ya havale etmeniz ne güzel bir şey. Bizler günahkar olsakta sığınacağımız başka bir kapı mı var. Belki bizlerde kusurluyuz ama sizin bu tutumunuz kusurumuzu görmeye imkan vermiyor. Dinin bu hale gelmesinde sizinde suçunuz vardır. Günahkarda olsa karşınızda bir Mevla’nın kulu olduğunu unutmayın.

  2. Karım beni aldatmış bir cahille düşmüş çocuklarımız var kabul edebilirim diyordum ama bende zorlanıyorum bir erkek olarak ne yapmalıyım boşarım mı

    1. Durumunuz kolay değil ancak bu konunun kararı size kalmış eşiniz pişman ise affedebilirsiniz dilerseniz de eşinizi boşayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu