Kurban

Koç Kurban Adayan Kimse Mutlaka Koç mu Kesmelidir?

Benim şöyle bir sorum olacak bir kimse bir koç kurban etmeyi adasa bu kimse mutlaka koç mu kesmelidir? Örneğin koç yerine büyük baş hayvana ortak olabilir mi veya kesebilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dinimize göre koç kesmeyi adak olarak adayan kişi koç kesebileceği gibi koyun ya da keçi de adak kesebilir. Çünkü bu saydıklarımız aynı cinsten (davar) kabul edilmektedir.
Yine Aynı bu kişinin ibadet maksadıyla kesilecek olan bir sığıra hissedar olarak adağını yerine getirmesi de mümkün olmaktadır.

Çünkü burada amaç bir kurban kesmektir. Bu şekilde de kişinin amacı yerine gelmiş sayılmaktadır. Lakin bir sığır kesmeyi adayan Müslüman kişinin, koyun kesmesi ile bu adağı yerine gelmiş olmaz. (İbn Abidin, Haşiyetü Reddi’l-Muhtar, Beyrut, 2000, VI, 320).

Yalnız kişi Cins söylemeden “ben bir kurban keseceğim.” diye adakta bulunursa ister koyun ve yahut sığırdan bir paya girerek istediği cinsten bir kurbanlık hayvanı kesebilir. (Kasani, Bedaiü’s-Sanai, Beyrut 1986, IV, 86, 93; Alauddin Abidin, el-Hediyyetu’l-Alaiyye, 198-202).

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Hayırlı günler ben çocuğum olunca sağ salim kucağımıza alırsak koç kesicez diye adak adadık, ama o süreçte koç bulamadık erkek toklu diye tabir edilen küçük baş hayvan kestik adağımız yerine gelmiş olurmu yoksa koç kesmemiz gereklimi?

 2. Öncelikle selamın aleyküm ben Bir tane işim olursa koyun keseceğim demiştim ama şu an o kadar durumum yok bunun yerin 300 liraya felan keçiler var ondan kessem kabul olur mu?

  1. Olmaz maalesef koyun kesmelisiniz. Şuan durumunuz yok ise durumunuzun olduğu ilk fırsatta kesmelisiniz.

 3. Mrb birbuçuk aylık çocuğum var ve doğmadan önce sağlıklı sıhatlı doğarsa diye adak adadım ama kurbanmı dedim koyunmu dedim hatırlayamıyorum fakat niyetim adak niyeti idi asıl sorun mesela koyun dediysem şimdi keçi kessem olurmu ilginiz için tşkler

  1. Eğer hatırlamıyorsanız Mevla rızası için bir adak kesmelisiniz, bu koyunda olabilir keçide olabilir.

 4. Biz eşimle ev alırsak kurban keseceğiz dedik.bu adak mı olur yoksa kurban mı kendimiz ve yakınlarımız yiyebilirmiyiz..
  Evimizi aldık Mevlut pikavına katıp konu komşu hısım akrabalara ikram etmeyi düşünüyoruz.

  1. Adak olarak niyet etmediğiniz için düşündüğünüz gibi yapabilir siniz. Yüce Mevla’mız güle güle oturmayı nasip eylesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu