İslam Alimi

Koç Kurban Adayan Kimse Mutlaka Koç mu Kesmelidir?

Benim şöyle bir sorum olacak bir kimse bir koç kurban etmeyi adasa bu kimse mutlaka koç mu kesmelidir? Örneğin koç yerine büyük baş hayvana ortak olabilir mi veya kesebilir mi?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dinimize göre koç kesmeyi adak olarak adayan kişi koç kesebileceği gibi koyun ya da keçi de adak kesebilir. Çünkü bu saydıklarımız aynı cinsten (davar) kabul edilmektedir.
Yine Aynı bu kişinin ibadet maksadıyla kesilecek olan bir sığıra hissedar olarak adağını yerine getirmesi de mümkün olmaktadır.

Çünkü burada amaç bir kurban kesmektir. Bu şekilde de kişinin amacı yerine gelmiş sayılmaktadır. Lakin bir sığır kesmeyi adayan Müslüman kişinin, koyun kesmesi ile bu adağı yerine gelmiş olmaz. (İbn Abidin, Haşiyetü Reddi’l-Muhtar, Beyrut, 2000, VI, 320).

Yalnız kişi Cins söylemeden “ben bir kurban keseceğim.” diye adakta bulunursa ister koyun ve yahut sığırdan bir paya girerek istediği cinsten bir kurbanlık hayvanı kesebilir. (Kasani, Bedaiü’s-Sanai, Beyrut 1986, IV, 86, 93; Alauddin Abidin, el-Hediyyetu’l-Alaiyye, 198-202).


Warning: Division by zero in /home/islamali/public_html/wp-includes/comment-template.php on line 1439
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Kerim türk dedi ki:

  Mrb birbuçuk aylık çocuğum var ve doğmadan önce sağlıklı sıhatlı doğarsa diye adak adadım ama kurbanmı dedim koyunmu dedim hatırlayamıyorum fakat niyetim adak niyeti idi asıl sorun mesela koyun dediysem şimdi keçi kessem olurmu ilginiz için tşkler

  1. islamalimi dedi ki:

   Eğer hatırlamıyorsanız Mevla rızası için bir adak kesmelisiniz, bu koyunda olabilir keçide olabilir.

 2. mert demir dedi ki:

  Biz eşimle ev alırsak kurban keseceğiz dedik.bu adak mı olur yoksa kurban mı kendimiz ve yakınlarımız yiyebilirmiyiz..
  Evimizi aldık Mevlut pikavına katıp konu komşu hısım akrabalara ikram etmeyi düşünüyoruz.

  1. islamalimi dedi ki:

   Adak olarak niyet etmediğiniz için düşündüğünüz gibi yapabilir siniz. Yüce Mevla’mız güle güle oturmayı nasip eylesin.

BİR YORUM YAZ