Mahrem Konular

Kız Arkadaşla Yakınlaşmalar Zina Olayına Girer mi?

Bekar bir erkeğim, kız arkadaşım var. Arkadaşımla yakınlaşmamız oluyor ama ilişkiye girmiyoruz. Bu, durum zina mıdır?

cevapDeğerli ziyaretçimiz, Zina etmek demek, bir kadınla nikah olmadan cinsel ilişkide bulunmak demektir. Bu, gerçek manada bir birleşmedir. Birleşme olmaksızın yapılan şeyler de zina olayına girmektedir lakin bu yapılan işlere madden bir ceza verilmez. “Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur.” (el-İsrâ, 17/32). Ayeti kerimede bizlere zinanın çok çirkin ve kötü bir yol olduğunu bu yola asla girmememiz gerektiği söyleniyor.

Peygamber efendimiz elin zinasından, ve ya gözün zinasından hadisinde şöyle bahsetmiştir: “Gözün zinası bakmaktır.” (Buhârî, İsti’zan, 12) Elbette Allahü Teâlâ yalnızca zina etmeyi değil; zinaya yaklaşmayı da kullarına haram kılmıştır. Karşı cinse Yaklaşmak dahi haram olduğuna göre bu yapılan olaydan dolayı hemen çokça tövbe etmeli ve evleneceğiniz zamana kadar bir daha kesinlikle bu davranışları tekrarlamamalısınız.

Evleneceğiniz zamana kadar da gününüzü oldukça oruçlu bir şekilde geçirmeye gayret etmelisiniz. Nitekim oruç tutmak, elbette ki kişinin nefsini terbiye etmektedir. Bu husus da Peygamber efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Gençler! Kimin maddi imkânı varsa hemen evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)

Hadisi şerifte Efendimiz durumu olan gençlerin derhal evlenip bu tür zina olaylarından kendilerini muhafaza etmelerini evlenmeye durumu olmayan gençlerinde oruç tutmalarını buyuruyor orucun evleninceye kadar kişinin şehvetini kıracağını da bizlere bildiriyor.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu