Sorularınız

Kız Arkadaşımıza Sarılmak Günah mı?

Ben evden okula doğru giderken kız arkadaşım bana dengesiz bir şekilde ansızın sarılıyor. Kız arkadaşımıza sarılmak dinen günah mıdır?

Cevap: Değerli ziyaretçimiz, İslam dininde nikahı düşen akıl baliğ bir kız ve erkeğin bir birine sarılması caiz değildir. Bununla birlikte bir de sevgiliniz olması nedeniyle şehvette söz konusudur.

Buda günahı arttırmaktadır. Şunu kesin olarak bilmelisiniz ki bir Müslümanın hem nefsani şeyleri yapayım hemde günaha girmeyeyim demesi büyük bir yanlış olacaktır. İnsanlar bunu inkar etse de flört arkadaşlıkların hepsi şehvet ile yapılan arkadaşlıklardır.

Bekar İki Gencin Sarılması Caiz Değildir!

Bu nedenle bu tür arkadaşlıklar günahtır. Tabi bu durumda bize şöylede diyebilirsiniz. Hocam ben bu günaha giriyorum ama en azından fazla girmeyeyim. Bu konuda yüce Mevla’mız şöyle buyurmaktadır:

Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur. (Diyanet Meali : 17.32)

Zinaya Yaklaşmayın Ayetini Nasıl Anlamalıyız? başlıklı konuda bu ayeti kerime hakkında geniş bilgiye ulaşabilirsiniz. Tabi ki şöyle bir şey aklınıza gelebilir.

Hocam kız arkadaşımıza sarılmak zina değildir, biz sadece arkadaşız. Sizin bahsettiğiniz gibi bir niyet içerisinde değiliz. Bu durumda bilmelisiniz ki yüce Mevla’mız bu ayette zaten zina yapmayın buyurmamaktadır. Biz kullarına zinaya yaklaşmayın buyurmaktadır.

Dolayısı ile kız arkadaşınıza sarılmanız zina olmaz, fakat zinaya yaklaşma olmaktadır. Bu ise tabi ki zina gibi büyük bir günah değildir. Ancak bu günah olmadığı anlamında gelmemektedir. Ayeti kerimede yasaklanan (kız arkadaşımıza sarılmak) da zaten budur.

Eğer bu günahtan yani flört etmekten vazgeçmeyecekseniz en azından cinsel temaslardan uzak durun ve ciddiyetinizi koruyun. Ancak flörtünde dinimizde caiz olmadığını bilmelisiniz.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

 1. Benim bi sevdiğim vardı kaza geçirdi doktorlar ölücek dedi yanına gittim ona sarılmamı ıstedi ilk ve son defa orda sarıldım ona günahmıdır ?

 2. Nun gibi sev derler
  Bak ne güzel seviyor nun noktasını
  Almış iki kolunun arasına
  Ne nun dokunabiliyor noktasına
  Ne nokta kavuşuyor nununa

 3. Benim sevdigim tesettürlü yaşlarımız 15 16 sarıldık ama kötü niyetle değil sevdigimizden allah içimizi biliyor ilerde evlenmeyi düşünüyoruz sarıldım elini tuttum günahmıdır cvp bekliyorum.

  1. İslam dininde nikâhınızın olmadığı bir bayana sarılmanız veya elini tutmanız günahtır.

   1. Bu durumda mağdur değil günahkar oluyorsunuz. Çünkü bu eylem haramdır.

 4. Gardaş siz gönül nedir bir insana içten sarılmak nedir bilir misiniz? O kız sevmese de hayatında başkası olsa da her şeye rağmen ona sarılmanın hatta gölgesinde olmanın verdiği mutluluğu

 5. Küçük günah’
  Hukuk Profesörü Hüseyin Hatemi: “El ele tutuşma, öpme, bunların hiçbiri hukuken zina sayılmaz. İslam hukukunda zina denince evli olmasa bile evlilik dışı ilişkiye giren zina yapmış denir. Zinaya yol açılmasın diye el ele tutuşmak gibi davranışların hoş görülmediği söylenmiştir. Ama bunlar ufak günahtır. Kapalı, başkalarının giremeyeceği bir yerde bir arada bulunmamak şartıyla işyerinde, salonda bir arada çalışma ne zinadır ne küçük günah sayılır. Kadının toplumdan çekilmesi, toplumda eşcinselliğin artmasına yol açar.” Bi islam alimi de böyle tazmış iyice araştırın bence

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu