Nikah

Kız Arkadaşım Eski Nişanlısıyla İmam Nikahı Kıymışlar, Şimdi Biz İmam Nikahı Kıyabilir miyiz?

Kız arkadaşım eski nişanlısıyla camide aileleriyle birlikte ile imam nikahı kıymışlar bende bu durumu yeni öğrendim sizce ne yapmam lazım , biz imam nikahı kıysak kabul olur mu?

Değerli ziyaretçimiz, çok üzülerek söylüyoruz ki özellikle bizim toplumumuzda dini nikah konusu çok basite alınmaktadır. İnsanlara neden böyle yaptıklarını sorduğumuzda ise şöyle bir cevap almaktayız. Çiftler nasılsa evlenecekler günaha girmeden birbirini daha rahat bir şekilde görebilsinler. Hal bu ki sorunun cevabında da yer aldığı gibi bu çiftler henüz evlenmemişlerdir. Evlenecekler ifadesinden yola çıkarak bir çifti Dini nikah ile evlendirmek Dini nikahın ahlakına ters bir durumdur.  

Dini nikah evliliğin tamamlanması demektir. Biz şimdi dini nikahı kıyalım, gençler daha sonra evlenirler mantığı dini nikahı küçümsemekten ve ehemmiyetinin farkında olmamaktan öte bir durum değildir. Açık bir ifade ile söyleyebiliriz ki dini nikahları kıyılan bir çifti ayrı evlerde yatırmak dahi İslam ahlakına uygun olmayan bir tutumdur. Bu nedenle diyoruz ki Resmi nikah olmadan Dini nikah yapmak uygun değildir.

İşin en kötüsü ise bu büyük hatanın ardından sizin durumunuzda ki gibi insanların bu tür bir durumla karşılaştıktan sonra  daha önce yapılan bu nikahı önemsiz  görerek,  ve kendilerince bu nikahı geçersiz kabul ederek, nikahlı bir kadınla yaptıkları nikahın geçerli olduğunu düşünmeleridir.  

Özetle, sorunuza cevap verecek olursak, evlenmeyi düşündüğünüz kimsenin daha önce dini Nikahı olduğu kimseye ulaşmak suretiyle evlenmek istediğiniz kadını nikahından azletmesini,  yani boşamasını istemelisiniz. Bununla birlikte aynı hataya sizde düşmemelisiniz.  Resmi nikahınızın yapıldığı gün veya şartlar el vermiyorsa birkaç gün  öncesinden Dini nikahınızı yaptırmalısınız.  Yüce Mevla’mız size hayırlı bir yuva kurmayı nasip eylesin.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Sorular & Yorumlar

  1. Nişanlım beni terk etti gitti beni üzdü benim hakkıma girdi vebal aldı bunlara rağmen mutlu olur mu şimdi çok mutlu görünüyor başka kız arayışlarına bile çıkmış benim göz yaşlarımın üstüne nasıl mutlu oluyor?

    1. Siz onun değil bu noktadan sonra kendi mutluluğunuza bakmalısınız unutmayın ki sizi istemeyen biriyle evlenmeniz size mutsuzluktan başka bir şey getirmeyecekti. Ancak kimsenin yaptığı haksızlık kimsenin yanına kalmayacaktır.

  2. Hocam ben abim eşi çocuklar hep birlikte yaşıyoruz ve karısı sürekli bağırıyor sabah herkes uyuyor bağırıyor gece gündüz çocukları sürekli bağırıyo uyutmuyor rahatsız ediyolar ve ben bunlara sabrediyorum katlanıyorum sevap mı yoksa boşa mı bu sıkıntılar?

    1. Görülen her sıkıntıya sabretmek kula hayır kazandırır. Size sabırlı olmanızı ve yengenizin daha iyi bir insan olabilmesi için dua etmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu