Genel

Kız Arkadaşlar Hakkında Sorularım Var Cevaplar mısınız?

Kız Arkadaşlar Hakkında Sorularım Var Cevaplar mısınız?Merhaba hocam size, ben üniversitede okuyorum. Bizim sınıfta 8-9 erkek 60 küsur kız var.Bizim sınıftaki erkeklerin yarısı zaten derslere gelmiyor geri kalanının da derslerle fazla alakası yok. Bölümümüz Rehberlik ve psikolojik danışmanlık bölümü olduğu için insanlarla konuşmak zorundayız içli dışlı olmak,sosyal olmak zorundayız. Kafama takılan 4 tane soru var:

1)Karşı cinse bir günaydın demek onlarla biraz sohbet etmek halini hatırını sormak günah mıdır?
2)Onlarla dışarıda birlikte yürümek,yürürken normal gündelik konulardan konuşmak hatta onlarla ders çalışmak günah mıdır?
3) Karşı cinsle internette normal konulardan konuşmak günah mıdır?
4)Sevmek günah mıdır? Sevmenin ölçütleri nasıl olmalıdır? Sevdiğimiz bir karşı cinse sevdiğimizi söylemeli miyiz? Eğer olursa onunla birlikte yemek yemek gezmek ders çalışmak vb. şeyler yapmak günah mıdır? Eğer günahsa bunun yerine neler yapmalıyız nasıl davranmalıyız?

Hepsini tek tek cevaplarsanız çok sevinirim hocam. Hayırlı günler :)

Kız Arkadaşlar Hakkında Sorularım Var Cevaplar mısınız? sorusunun cevabı: Değerli ziyaretçimiz, sorularınızı sırası ile cevaplamaya çalışalım.

1. Karşı cinse günaydın diyebilirsiniz. Lakin sohbet etmekten kaçınmak gerekmektedir. Zira İslam dininde nikahı olmayan iki karşı cinsin zaruriyet durumları dışında konuşması daha doğrusu muhabbet etmesi caiz değildir. Bizim size söyleyeceğimiz hiçbir şey bu hakikati değiştirmeyecektir. Fakat üniversitede okuyorum diyorsunuz ve böyle bir tutum sergilediğiniz taktirde dışlanmaktan korkuyor iseniz bu muhabbetleri en aza indirmelisiniz.

2. Karşı cinsle dışarıda yürümek konusuna gelince, İslam dini erkeğin erkekle, kadının ise kadınla arkadaşlık kurmasını öğütlemektedir. Zira bir erkek bir kadınla veya bir kadın bir erkekle yeteri kadar samimi sohbet edemez. Zira erkeklerin kendilerine has kadınların ise kendilerine has bir dilleri vardır. Yani dolayısı ile normal bir muhabbet aynı cins ile mümkün olmaktadır. Karşı cins ile yapılan bir muhabbet ancak gönül muhabbeti olur ise bir mantığı olmaktadır ki buda sizin gündelik konuşmalar dediğiniz kategoriye girmemektedir.

3. İnternette de olsa karşı cins ile İnternetten zaruriyet dışında konuşmak caiz değildir.

4. Sevmek günah değil tam aksine sevaptır. Günah olan İslam dininin sınırlarının dışına çıkmaktır. Sevdiğinizi tabi ki söylemelisiniz. Fakat bunu ciddiyetinizi ortaya koyarak, yani aileniz ile birlikte sevdiğinizin ailesine  bu konuda ki ciddiyetinizi belli ederek söylemelisiniz. Bildiğiniz üzere buna ise evlilik müessesesi denilmektedir. Tabi ki sevdiğiniz ile yemek yiyebilirsiniz ki bu sevaptır. Bir kimsenin nikahlı eşi ile yemek yemesinden daha güzel ne olabilir. Tabi ki bu açıdan baktığımız taktirde nikahı olmayan bir çiftin birbirini sevdiğinden bahsetmek mümkün değildir. Zira inançlı iki kişi bir birini seviyor iseler huzura koşar gibi evliliğe koşarlar ve evliliğe bahaneler üretmek yerine çözümler üretirler.

Özetle, size  tavsiyemiz karşı cinsle gereksiz daha doğrusu zaruriyetsiz muhabbetten uzak durmanızdır. Kitap okuyabilir, derslerinizle haşır neşir olabilirsiniz. Daha doğrusu kendinize meşkaleler üretebilirsiniz. Mevla’ya emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu