Ahiret

Kıyamet Nedir? Kıyamet Alametleri Nelerdir?

Şüphe yok ki kıyamet her inanan Müslüman için önemli bir konudur. Bununla birlikte kıyamet nedir ve Kıyamet alametleri nelerdir? konusu merak edilen ve üzerinde çok konuşulan konulardan biridir. Bununla birlikte kıyamet ne zaman kopacak konusuda büyük bir merak konusudur. Bu yazıda kıyamet hakkında kesin ve üzerinde tartışmaya yer olmayan olaylara yer verdik. İstifade etmeniz dileği ile..

Kıyamet Nedir? Kıyametin Anlamı Hakkında Bilgi

Kıyamet dünyanın düzeninin bozulacağı, her şeyin yerle bir olacağı, ölmüş olanların tekrardan diriltilip kalkması ve de mahşer meydanına doğru gitmesi anlamına gelmektedir. İslam sözlüğünde kıyamet şu anlamalara gelmektedir.

 • Dikili vermek
 • Ayağa kalkmak
 • Ayaklanmak

Bu bilgiler ile birlikte kıyamet genel olarak bir ölümden sonra bütün bir dirilişi içermektedir. Kıyamet zamanının gelmesi, aklımızın imkansız sayacağı bir durum değildir. Çünkü kainatın yaratıcısı Mevlanın, kainattaki yoktan var ettiği gibi yokta edebilir.

Kıyamet Ne zaman Kopacak? Ayetler ve Hadisler

Kuran-ı Kerim’de kıyametin gününün gelmesiden endişe duyulmaması gerektiğini bildiren ve kıyamet gününde olacak olayları anlatan bir çok ayeti kerime bulunmaktadır:

“İnsan kıyamet günü ne zamanmış? diye sorar. İşte göz kamaştığı, ay tutulduğu, güneşle ay bir araya getirildiği zaman! O gün insan `kaçacak yer neresi?’ diyecektir. Hayır, hayır! (Kaçıp) sığınacak yer yoktur. O gün varıp durulacak yer, sadece Rabbinin huzurudur”. (el-Kıyame 75/6-12)

Gökyüzü yarıldığı, yıldızlar döküldüğü, denizler birbirine katıldığı, kabirlerin içindekiler dışarı çıkarıldığı zaman, insanoğlu (yapıp) gönderdiklerini ve (yapamayıp) geride bıraktıklarını bir bir anlar. (el-İnfitar 82/1-5)

Kıyamet gününün zamanını nasıl bir şekilde kopacağını yalnız Mevla’mız bilmektedir. Bu konu hakkında Hazreti Peygamber Efendimiz ve vahiy meleği olan Cebrail (a.s.) bu günü tam olarak bimemektedir. Hatta kıyamet için sura üflemek ile görevli olan İsrafil (a.s.) kıyametin zamanı hakkında bilgilere sahip değildir.

Kıyametin zamanını yalnız Yüce Mevla’mız bilmektedir. Bu konu hakkında ayetler şöyledir:

“Kıyamet vakti hakkındaki bilgi ancak Allah katındadır…”.

(Lokman 31/34)

“Sana kıyameti, ne zaman gelip çatacağını soruyorlar. De ki: Onun ilmi ancak Rabbimin katındadır. Onun vaktini Ondan başkası açıklayamaz. O, göklere de yerlere de ağır gelmiştir. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki: Onun bilgisi ancak Allah katındadır. Ama insanların çoğu bilmezler”.

(el-A`raf 7/187)

Cibril hadisi adında bilinmekte olan hadisi şerifte şu bilgi yer almaktadır. Cebrail (a.s.) Peygamber Efendimize iman, İslam vede ihsanın nedir sorularını yöneltir. Peygamberimiz cevap verir. Sonrasında Cebrail Peygamber Efendimize kıyamet ne zaman kopacak sorusunu yöneltmiştir. Peygamberimiz bu soruya şöyle cevap vermiştir.

“Bu konuda soru sorulan, sorandan daha çok bilgili değildir”

(Buhari, “iman”, 37; Müslim, “iman”, 1; Ebu Davud, “Sünnet”, 15).

Kıyamet Kopacak, Biz Buna Hazır mıyız?

İslamı yaşayan bir kişi için mühim olan, kıyamet gününün ne zaman kopacağını öğrenmek değildir. Asıl önemli olan kıyamet kopmadan önce gerektiği gibi hazırlanabilmektir.

Kıyamet gününün zamanını kopacağı günü öğrenmek asla mümkün değildir. Fakat Peygamber Efendimiz kimi hadisi şerifleriyle kıyametin yakın olduğunu bildiren alametlerden bahsetmiştir. Bu noktada Kıyamet alametleri nedir sorusunu akla getirmektedir. Şimdi bu konular hakkında detaylı bilgiler verelim.

Kıyamet alametleri iki kısma ayrılmaktadır. Aşağıda bu iki kısım hakkında bilgiler vereceğiz. Kuranı kerimde kıyametin zamanı, saati olacak olan ve meydana gelecek olan olayları şöyle sıralayabiliriz.

Kıyamet Alametleri Nelerdir?

Kıyamet alametleri iki kısma ayrılmaktadır. Aşağıda bu iki kısım hakkında bilgiler vereceğiz. Kuranı kerimde kıyametin zamanı, saati olacak olan ve meydana gelecek olan olayları şöyle sıralayabiliriz.

 1. Et-tammetü’l-kübra: yani o en yüce felaket musibet.
 2. Hakka: yani gerçekleşivek olan gün.
 3. Gaşiye: yani tüm şiddet ve gücüyle aniden insanları sarmalayan.
 4. Karia: yani kapıları çalıp olacak şey diye adlarla da geçmiştir.
  Kıyametin kopacağı zaman ilk mümin kulların ruhları alınıp ahiret alemine gitmeleri sağlanacak, böylelikle kıyamet, insanoğlunun kötü olanları ve imansız olan kafirler üstüne kopacaktır (Buhari, “Fiten”, 5; Müslim, “Fiten”, 53; İbn Mace, “Fiten”, 24).

Küçük Kıyamet Alametleri Nelerdir?

Kıyamet alametlerinin küçük olanlarının pek çoğu gerçekleşmiştir. Bu konuda pek çok örnek vardır. Peki, başlıca küçük kıyamet alametleri nelerdir? Şimdi bu konu hakkında örneklere yer verelim.

 • Peygamber efendimizin gönderilişi ve kendisiyle peygamberliğin son bulması
 • İlmin ortalıktan kaldırılıp cahilliğin artması
 • Şarap içimi vede zina olayının apaçık yapılması
 • Ehliyetsiz ve gereksiz olan kişilerin söz sahibi olmaları
 • İnsan katletme durumlarının çoğalması, yani cinayetlerin artması
 • Dünyada olan malların çok oluşu
 • Zekat vermeye yoksul bulunmaması

Küçük olan alametlerin hakkında istifade edilen kaynaklar: (Buhari, “Tefsîr”, 79, “Hudud”, 20, “Fiten”, 25; Tirmizî, “Fiten”, 34; İbn Mace, “Fiten”, 25; Ebu Davud, “Sünnet”, 15).

Büyük Kıyamet Alametler Nelerdir?

Hazreti Peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır. “Kıyametten önce on alamet görmediğiniz sürece dünyanın sonu gelmez” buyurmuş ve bu alametleri şu şekilde sıralamıştır (Müslim, “Fiten”, 39; Ebu Davud, “Melahim”, 11; İbn Mace, “Fiten”, 28):

 • Duman
 • Deccalin Çıkışı
 • Dabbetü’l-arz
 • Güneşin Batı Yönünden Doğuşu
 • Ye’cüc ve Me’cüc Adında iki kişinin Çıkması
 • Hazreti İsa’nın Gökyüzünden İnmesi
 • Yerin Çöküşü
 • Ateşin Çıkması

1. Duman

Mümin olan kulları gribe yakalanmış gibi hale düşüren imansız kişileride sarhoş eden bir şekil dumanın çıkması ve bu dumanın tüm heryeri kuşatması.

2. Deccalin Çıkışı

Bu ada sahip bir kişi çıkıp Allahlık iddiasında bulunup, bazı mucizeler gösterdikten hemen sonra Hazreti İsa tarafından katl edilecektir.

3. Dabbetü’l-arz

Bir canlı çıkıp, kendisinde Hz. Musa’nın asası ve Hz. Süleyman a.s mührü şerifi olacak, asa ile mümin kulların yüzlerini parlatacak, elindeki mühürle imansızların burnunu kıracak, böyle yaparak mümin kulların ve imansızların bilinmelerini sağlayacaktır.

4. Güneşin Batı Yönünden Doğuşu

Kainatın bir hakimi olan Mevlan’ın emriyle güneş batıdan doğacak, bu hadisenin ardından iman eden kulların imanı, onlara fayda vermeyecektir.

5. Ye’cüc ve Me’cüc Adında İki Kişinin Çıkması

Bu ada sahip olan iki topluluğun etrafa dağılıp fitne yapmaları kıyamet gününün başka büyük alametlerindendir.

6. Hazreti İsa’nın Gökyüzünden İnmesi

Hazreti İsa kıyamete yakın gökyüzünden gelecek, insanoğlu içinde adaletle hüküm verecek, Hazreti Peygamber’in dini için amel işleyecek, deccali öldürüp ardından da kendisi vefat edecektir.

7. Yerin Çöküşü

Birisi doğudan, biride batıdan, biri de Arap yarımadasında üç yer çökme hadisesi olacaktır.

8. Ateşin Çıkması

Hicaza yakın bir yerde kocaman ateş çıkıp her yönü ışıklandıracaktır. Kıyametin alametleriyle bağlantılı hadis kitapları içinde çok fazla rivayet bilgiler vardır. Ahiret alemiyle bağlantılı başka konularda kıyamet alametlerinin önemi hakkında doğru bilgiye sahip olan yalnızca yüce Mevla’dır. O günün doğru yüzü kimse tarafından bilinmemektedir. Yalnız kimi yorumlar yapılabilir, önemi ise Mevla’ya havale edilir.

Kıyamet Alametleri Hakkında Video

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir Soru & Yorum

 1. Kıyamet gerçekten büyük bir merak konusu. Bu konuda kıyamet alametleri hakkında birçok bilgi edindim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu