İsimlerSorularınız

Kıyamet Meleğinin İsmi Nedir?

Benim sorum kıyamet meleğinin ismi nedir? Bununla birlikte kıyamet meleğinin görevleri ve hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Kıyamet Meleğinin İsmi Nedir ? Hakkında Bilgiler

Değerli ziyaretçimiz, Kıyamet günü boruyu üfleyen melek hangisidir sorusunun cevabı şu şekildedir. Kıyamet meleği diye tabir edilen ve dört büyük melekten biri olan meleğin ismi Hazreti İsrafil‘dir ve bu melek sura üflemekle görevlidir. Bu görevi tabi ki insanlık için çok önemlidir. Zira sura üflemesi kıyametin kopması ile aynı anlama gelmektedir. Sur ve Sura Üfürülüş başlıklı konuda birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hazreti İsrafil, sura iki kez üfleyecektir. İlk sura üflediği vakit kıyamet kopacaktır. Kıyamet meleğinin ikinci üfleyişin de ise tekrar insanların tekrar diriliş hadisesi meydana gelecektir. Bu konu ile ilgili Kuran ı Kerimde yer alan ayeti kerime şu şekildedir:

“Sur’a üfürüleceği ve Allah’ın dilediği kimselerden başka göklerdeki herkesin, yerdeki herkesin korkuya kapılacağı günü hatırla. Hepsi de boyunlarını bükerek O’na gelirler”. Diyanet Meali : (Nelm suresi. 27.87)

Hazreti İsrafil elinde Sur ile beklemektedir. Buda kıyametin her an kopabileceği anlamına gelmektedir. Bununla birlikte kıyamet alametlerinin çoğu gerçekleşmiştir. Bu konu ile alakalı hadis i şerif şöyledir:

Peygamber (s.a.s); “İsrâfil Sur’u tutmuş hazır bir şekilde kendisine ne zaman üfürmek için emredileceğini bekliyor” buyurmuştur (Taberî, Câmiu’l-Beyân, VII, 211; İbn Kesir, Tefsîru’l-Kur’âni’l-Azim, Mısır, t.y. III, 276).

Konu ile ilgili olan Meleklerin Görevleri ve Çeşitleri başlıklı konuyu ziyaret etmenizde faydalı olacaktır.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Mevla imkan verdiğince çalışmaya devam edeceğiz. Selam ve Dua ile...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu