Kıyamet Alametleri Nelerdir?

Şüphe yok ki kıyamet her inanan Müslüman için önemli bir konudur. Bununla birlikte kıyamet alametleri nelerdir? konusu merak edilen ve üzerinde çok konuşulan konulardan biridir. Biz bu konuda birçok şey duyabiliriz. Bu yazıda ise kıyamet ve alametleri konusunda kesin ve üzerinde tartışmaya yer olmayan olaylara yer verdik. İstifade etmeniz dileği ile… Kıyamet alametleri iki kısma ayrılmaktadır. Şimdi bu iki kısım hakkında bilgiler verelim.

Küçük Olan Alametler Şunlardır

Peygamber efendimizin gönderilişi ve kendisiyle peygamberliğin son bulması, ve ilmin ortalıktan kaldırılıp cahilliğin artması, şarap içimi vede zina olayının apaçık yapılması, ehliyetsiz gereksiz olan kişilerin söz sahibi olmaları, insan katletme durumlarının çoğalması, dünyada olan malların çok oluşu, zekat vermeye yoksul bulunmaması şeklindeki hadiseler kıyametin küçük olan alametlerinin bir takımlarıdır.
(Buhari, “Tefsîr”, 79, “Hudud”, 20, “Fiten”, 25; Tirmizî, “Fiten”, 34; İbn Mace, “Fiten”, 25; Ebu Davud, “Sünnet”, 15).

Büyük Kıyamet Alametler Şunlardır

Hazreti Peygamber efendimiz bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır. “Kıyametten önce on alamet görmediğiniz sürece dünyanın sonu gelmez” buyurmuş ve bu alametleri şu şekilde sıralamıştır (Müslim, “Fiten”, 39; Ebu Davud, “Melahim”, 11; İbn Mace, “Fiten”, 28):

1. Duman: Mümin olan kulları gribe yakalanmış gibi hale düşüren imansız kişileride sarhoş eden bir şekil dumanın çıkması ve bu dumanın tüm heryeri kuşatması.

2. Deccalin Çıkışı: Bu ada sahip bir kişi çıkıp Allahlık iddiasında bulunup, bazı mucizeler gösterdikten hemen sonra Hazreti İsa tarafından katl edilecektir.

3. Dabbetü’l-arz: Bir canlı çıkıp, kendisinde Hz. Musa’nın asası ve Hz. Süleyman a.s mührü şerifi olacak, asa ile mümin kulların yüzlerini parlatacak, elindeki mühürle imansızların burnunu kıracak, böyle yaparak mümin kulların ve imansızların bilinmelerini sağlayacaktır.

4. Güneşin Batı Yönünden Doğuşu: Kainatın bir hakimi olan Mevlan’ın emriyle güneş batıdan doğacak, bu hadisenin ardından iman eden kulların imanı, onlara fayda vermeyecektir.

5. Ye’cüc ve Me’cüc Adında iki kişinin Çıkması: Bu ada sahip olan iki topluluğun etrafa dağılıp fitne yapmaları kıyamet günününbaşka büyük alametlerindendir.

6. Hazreti İsa’nın Gökyüzünden İnmesi: Hazreti İsa kıyamete yakın gökyüzünden gelecek, insanoğlu içinde adaletle hüküm verecek, Hazreti Peygamber’in dini için amel işleyecek, deccali öldürüp ardından da kendisi vefat edecektir.

7. Yerin Çöküşü: Birisi doğudan, biride batıdan, biri de Arap yarımadasında üç yer çökme hadisesi olacaktır.

8. Ateşin Çıkması: Hicaza yakın bir yerde kocaman ateş çıkıp her yönü ışıklandıracaktır.
Kıyametin alametleriyle bağlantılı hadis kitapları içinde çok fazla rivayet bilgiler vardır. Ahiret alemiyle bağlantılı başka konularda kıyamet alametlerinin önemi hakkında doğru bilgiye sahip olan yanlızca yüce Mevla’dır. O günün doğru yüzü kimse tarafından bilinmemektedir. Yanlız kimi yorumlar yapılabilir, önemi ise Mev’laya havale edilir.

islamalimi

2012 tarihinden bu yana değerli ekibimiz doğru bilgiler ile siz ziyaretçilerimize faydalı olmak adına çalışmaktadır. Sitemizde kendini kanıtlamış yazarlarda mevcuttur. Sizde bu yazarlar arasına girmek isterseniz bize ulaşın.

İlgili Başlıklar

Bir Yorum

  1. Kıyamet gerçekten büyük bir merak konusu. Bu konuda kıyamet alametleri hakkında birçok bilgi edindim. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu